Maceraperestler için en güzel dağcılık filmleri

Bugüne kadar çekilen tüm dağcılık film ve belgesellerinde kameralar tırmanışa odaklıdır. Dağcıların performansları, zor durumlarla karşılaştıklarındaki tavırları, yukarı çıkmakla geri dönmek arasında gidip gelen ruh halleri, karar verme anları izleyiciye yansıtılır. Sherpa’nın odağında ise dağcılar değil, onların hem yükünü hem de kahrını çeken Şerpalar var.

Nepal’in en dağlık bölgesinde yaşayan etnik bir grup olan Şerpalar ilk kez 1953’teki Edmund Hillary’nin Everest’i fethinde rol oynamışlardı. Sherpa Tenzing Norgay, Yeni Zelandalı dağcıya yardım etmiş, ardından da tüm tırmanışçılar Şerpalardan destek alır olmuştu. Öyle ki günümüzde Şerpa kökenli olmasalar bile tüm yardımcılara Şerpa deniyor.

Belgeselin temelini ise 18 Nisan 2014 tarihinde olanlar oluşturuyor. O gün Everest Dağı’nın ana kampı yakınlarındaki Khumbu Buz Çağlayanı’ndan kopup gelen bir çığ tam 18 Şerpanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ölenlerin bedenleri zorlukla bulundu, Şerpalar, kurbanların ailelerine ödenen tazminatların yetersizliğini grevlerle protesto ettiler. Peedom, o günlerde olanların hiç unutulmaması adına bu etkileyici belgeseli çekti ve yaşananları ölümsüzleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu