Libido Ne Demek? Libido Nedir? Libidoyu Ne Yükseltir?

Günlük hayatta kullandığımız libido, psikolojide önemli bir konuma sahiptir. Libido, ünlü psikanalist Freud tarafından incelenen konulardandır. Libido ne demek? Libidoyu neler yükseltir? İşte bu soruların cevabı haberimizde…

LİBİDO NEDİR?

Sigmund Freud tarafından ortaya atılan, insanın ana sorun kaynağı olarak görünen, bastırılmış duyguları insan benliğinde ateşleyen kavramdır. Türkçede, libido insana yaşama gücünü veren enerji olarak kullanılır. Daha geniş tanımını Carl Jung vermiştir. Genel olarak libido, ‘Özgür yaratım ya da psişik olarak bireysel gelişimi ileri iten enerjidir’ demiştir.

Libido, Freud’a göre içgüdüsel enerjidir. Uygarlaşma davranışının uzlaşılması ile çatışma hâlindedir. Toplumsal rahatlığın getirdiği libidoyu kontrol etme ihtiyacı olarak da tanımlanır. Bu toplumsallık ile bireysellik arasındaki huzursuzluk ve gerilimi yöneltmektedir. Bu rahatsızlığı, huzursuzluğu ‘Freud neurosis olarak isimlendirmiştir. Böylece libido dönüşüme uğramak zorunda kalır. Sosyal alanda kullanılacağı bir alana yöneltilerek yüceltilir.

LİBİDO YÜKSELTEN ŞEYLER NELERDİR?

– Çilek
– Bal
– Zencefil
– İncir
– Lahana
– Ginseng
– Kereviz
– Fındık
– Sarımsak
– Kırmızı biber
– Çikolata
– Maydanoz gibi besinlerin libidoyu yükseltici etkisi var.

İLİşKİLİ HABERLER Libido Nasıl Arttırılır?

Libido Nasıl Arttırılır?

Jennifer Lopez'den Libido Açıklaması

Jennifer Lopez’den Libido Açıklaması

Okan Bayülgen: Koronavirüs Libidomu Düşürmedi

Okan Bayülgen: Koronavirüs Libidomu Düşürmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu