Lavrov: Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda askeri önlemler alacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda askeri önlemler almak zorunda kalacak.Türkiye’nin Suriye’deki Kürtler ile ilgli endişelerini anlıyoruz” dedi.

Bununla birlikte Lavrov, Moskova’nın Ukrayna’daki savaş konusunda henüz ciddi birbarış teklifi almadığını belirterek, Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski ile bir görüşmenin söz konusu olmadığını vurguladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı ülkesinin Ukrayna’daki savaş konusunda Batılı
devletlerle görüşmeye hazır olduğunu ve herhangi bir ciddi
teklife yanıt vereceklerini ancak yapılacak görüşmelerde
Rusya’nın geniş güvenlik endişelerinin dikkate alınmasının
gerektiğini ifade etti.

Moskova’daki basın toplantısında konuşan Lavrov, NATO’nun
Ukrayna’daki ve Rusya’ya yakın diğer ülkelerdeki askeri altyapı
tesislerini boşaltması çağrısını yineledi.

BATI’YA HİTLER BENZETMESİ

Lavrov, ayrıca Adolf Hitler’in Avrupa’daki Yahudileri ortadan kaldırmak için “nihai bir çözüm” aradığı gibi,  Batılı ülkelerin de “Rus sorununu” çözmek için  bir koalisyon kurduğunu öne sürdü.

Hitler’le ilgili sözleriyle uluslararası yankı uyandıran Lavrov, Washington’un Rusya’yı yok etmek için Avrupa’yı boyunduruk altına almaya çalışırken Napolyon ve Nazilerle aynı taktiği kullandığını söyledi.

Lavrov, “Ukrayna’yı vekil olarak kullanarak, aynı görevle ülkemize karşı savaş yürütüyorlar: Rus sorununun ‘nihai çözümüç Tıpkı Hitler’in Yahudi sorununa ‘nihai bir çözüm’ istemesi gibi, şimdi, Batılı politikacıları okursanız … açıkça Rusya’nın stratejik bir yenilgiye uğraması gerektiğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ‘Nihai Çözüm’, Hitler’in 6 milyon Yahudi’nin yanı sıra diğer azınlıkların üyelerinin sistematik olarak öldürülmesine yol açan Holokost planıydı. Lavrov, daha önce de Hitler ile ilgili sözleriyle infial yaratmıştı. Lavrov, geçen Mayıs ayında Nazi liderinin “Yahudi kanı” taşıdığını söyleyerek İsrail’den öfkeli protestolara yol açmıştı. 


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu