İtalyan mafya elebaşı Denaro’nun cenazesi memleketinde toprağa verildi

İtalyan mafya elebaşı Denaro’nun cenazesi memleketinde toprağa verildi

İtalya’da uzun yıllar arandıktan sonra 16 Ocak’ta yakalanan ve 25 Eylül’de hayatını kaybeden organize suç örgütü elebaşı Matteo Messina Denaro’nun cenazesi, Sicilya adasındaki Castelvetrano’da aile kabristanında sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında defnedildi.

Defin sırasında Denaro’nun kızı Lorenza, kız kardeşleri Bice ve Giovanna ile erkek kardeşi Salvatore olmak üzere aile üyeleri de hazır bulundu.
Sicilya’da faaliyet gösteren “Cosa Nostra” isimli mafya grubunun “büyük patronu” ve bazı katliamların planlayıcısı olarak bilinen elebaşı Denaro, tutuklu bulunduğu L’Aquila kentindeki San Salvatore hastanesinde kolon kanseri tedavisi gördüğü sırada geçen pazartesi hayatını kaybetmişti.
Denaro, yıllarca firari olarak yaşadıktan sonra 16 Ocak’ta ülkenin güneyindeki Palermo kentinde tedavisi için gittiği özel bir klinikte teknik takip sonucunda yakalanmıştı.
Matteo Messina Denaro’nun yakalanması ülkede büyük yankı yaratmıştı.
Denaro yakalandıktan sonra kanser tedavisi gördüğü için bünyesinde tam teşekküllü hastane olan L’Aquila’daki yüksek güvenlikli cezaevine konulmuş ve burada sorgulanmaya başlanmıştı.
Denaro’nun sorgulamalarında, adaletle işbirliği yapmadığı da ifade edilmişti.
bir süredir kanser tedavisi gören Denaro’nun geçen hafta sonu “geri döndürülemez şekilde komaya girdiği” basına yansımıştı.
Denaro’nun, mafyaya karşı mücadeleleriyle ülkede sembol haline gelen ancak 1992’de mafyanın hedefi olmaktan kurtulamayan ünlü yargıçlar Giovanni Falcone ile Paolo Borsellino’ya yönelik suikastların yanı sıra mafyanın 1993’te gerçekleştirdiği Milano, Floransa ve Roma’daki bombalı saldırılar da olmak üzere son 30 yılın büyük çaplı suç olaylarında sorumluluğu olduğu belirtiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu