Hapçı Olmayın, Gıdacı Olun!

Geleneksel olarak günlük beslenmenin önemli bir bileşeni olarak yumurtaların her sabah tüketilmesi önerilmiştir. Protein bakımından zengin olan yumurtalar, besleyici ve sağlıklı bir kahvaltı için hızlıca pişirilebilen en ucuz protein kaynaklarıdır.

YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR?

Yıllar boyunca yumurtalar sağlıklı bir gıdadan ziyade sağlık riskleri olarak kabul edilmiştir. Bunun nedeni, yüksek bir kolesterol gıda olarak kabul edilmeleridir. Bu yüzden yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlara, bunlardan kaçınmaları önerildi. Artık gıdada bulunan kolesterolün, kan kolesterolümüz üzerindeki etkisinin yediğimiz doymuş yağ miktarından çok daha az olduğunu biliyoruz.

Bir yumurtanın hem beyazı hem de yumurta sarısı besinler açısından zengindir. Tek bir yumurta A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içermektedir. Anne sütünden sonra pek çok besin öğesini içerdiği için mucize olarak adlandırılan tek besindir.

YUMURTADA YER ALAN BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ

Yumurtalar sadece mükemmel bir protein proteini kaynağı değildir, aynı zamanda birçok vitamin ve minerali de içermektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besin ögesini içermesinden dolayı uzmanlar yumurtanın tüketimine ve yararlarına değinmektedirler. Yumurtanın içindeki besinler ve bu besinlerin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Protein: Kas, organ, cilt, saç ve diğer vücut dokularını oluşturmak ve onarmak için temeldir. Hormon, enzim ve antikor üretmek için gereklidir. Yumurtanın içeriğinde bulunan protein vücut tarafından kolayca emilir. Demir: Hücrelere oksijen taşır ve kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yumurtadaki demir vücut tarafından kolayca emilir. A vitamini: Sağlıklı cilt ve göz dokusunun korunmasına yardımcı olur. Gece kolay görmeyi sağlamada önemli rol oynar. D vitamini: Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda belirli kanserlere ve oto-bağışıklık hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. E vitamini: Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayan bir antioksidan görevi görür. B12 vitamini: Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Folat: Yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcı olur. Bir tür aneminin önlenmesine yardımcı olur. Hamilelikten önce ve hamileliğin ilk üç ayında alındığında ciddi doğum kusurlarına karşı korunma sağlar. Selenyum: Vücut dokularının parçalanmasını önlemeye yardımcı olmak için antioksidan görevi görmek için E Vitamini ile birlikte çalışır. Lutein ve Zeaksantin: İyi görüşü koruyarak, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalığı riskini azaltabilir. Kolin: Beyin gelişimi ve işlevinde güçlü bir rolü vardır.

YUMURTANIN FAYDALARI

Beyin Sağlığı

Yumurtalar kolin adı verilen bir kimyasal bileşik içerir. Kolin, özellikle zarları güçlendirerek ve yapılarını korumalarına yardımcı olarak beyin hücrelerini sağlıklı tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, beyninizin daha uzun süre genç ve sağlıklı kalabileceği anlamına gelir.

Keskin Gözler

Yumurtalardaki besinler gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü keskinleştirmek için harikadır. Yumurtalar katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz sorunlarının önlenmesine yardımcı olan iki tip antioksidan olan lutein ve zeaksantin içermektedir. Aynı zamanda, sağlıklı bir görüşün korunmasında çok önemli olan ve önerilen günlük A Vitamini miktarının yüzde 6’sını karşılar.

İyi Kolesterolü Yükseltir

Yumurta yemek, aynı zamanda iyi kolesterol olarak da bilinen ‘Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein’i (HDL) artırmanıza yardımcı olabilir. Tek bir yumurta, 300 mg tavsiye edilen günlük alımın yarısından fazlası olan 212 mg içerir. Yüksek HDL seviyeleri, kalp hastalığı, felç ve diğer sağlık sorunları riskini azaltır. Çalışmalar, altı hafta boyunca günde iki yumurta tüketmenin, HDL seviyesini oranında arttırmada yardımcı rolü olduğunu göstermiştir.

Güçlü Kaslar

Yumurtalar harika bir protein kaynağıdır ve protein, vücudun her tür dokuyu oluşturmasına ve gücünü korumasına yardımcı olan bir makro besindir. Protein aynı zamanda kas kütlesi oluşturmanın ve kemik sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.

Kemikler için D Vitamini

Yumurtalar kemiklerin korunmasına, osteoporozun ve raşitizliğin önlenmesine yardımcı olan yararlı bir D vitamini kaynağıdır.

Cildi Zararlı Güneş Işınlarından Korur

Gözleriniz için faydalı olmasının yanı sıra, yumurtalar cildinizi güneşten korumanıza yardım edebilecek karotenoidlere sahiptir. Bazı çalışmalarda yumurtalardaki besin maddelerinin zararlı ışınların cilt hücrelerinize nüfuz etmesini önlemede yardımcı olabileceği bulunmuştur. Yumurtaların sağladığı UV ışınlarına maruz kalmaktan korunma cilt kanserini önlemede de yardımcı olabilmektedir.

SAĞLIKLI BESLENMEK ÖNEMLİ

Doğada bulunan sağlıklı bir besinin içinde aklınıza gelemeyecek kadar vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu mineraller ve vitaminler sizin vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besinleri karşılayacak niteliktedir. Sadece tek bir alanda değil birden fazla alana katkı sağlayacak besinleri tüketmek çok önemlidir.

Vücutta eksikliği olan vitamin ve mineralleri doğal yollardan almak mümkünken bunların yerine vitamin ilaçlarını kullanmak oldukça yanlıştır. Çünkü bu ilaçlar tüketeceğiniz besinler kadar doğal halde değildir. Bu yüzden almanız gereken besinleri doğal yollardan alın.

İLİşKİLİ HABERLER Sağlıklı Beslenmek İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Beslenmek İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Normalleşme Sürecinde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Normalleşme Sürecinde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Yumurtanın Cilt ve Saç Bakımındaki Mucizeleri

Yumurtanın Cilt ve Saç Bakımındaki Mucizeleri

İLİşKİLİ GALERİLER D Vitamini Eksikliğinin 5 Belirtisi

D Vitamini Eksikliğinin 5 Belirtisi

A Vitamini İhtiyacının 6 Belirtisi

A Vitamini İhtiyacının 6 Belirtisi

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Bunları Yapın!

Sağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Bunları Yapın!

Büşra Pekin’den Sağlıklı Beslenme Uyarısı

Büşra Pekin’den Sağlıklı Beslenme Uyarısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu