‘Gazilerimize ebediyen minnettarız’

Gazi Meclis tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’lik unvanı ve “Mareşallik” rütbesinin verildiği 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesinde de milli duruş ve coşkuyla idrak edildi. Hakka yürüyen gaziler rahmet niyazıyla anıldı.


AĞRI’DA GAZİLER ANILDI

Ağrı’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Abide Meydanı’nda düzenlenen program, şehit ve gazilerin anısına saygı duruşunda bulunulması ve Atatürk büstüne çelenk sunulmasıyla başladı. Ağrı Valisi Mustafa Koç ve beraberindekilerin Hava Şehitliğine karanfil bırakılmasının ardından merkez şehitliğinde şehit kabirleri ziyaret edildi.

Ağrı Burçin Uysal Öğretmenevinde şehit yakınları be gazilere verilen yemek programında konuşan Vali Mustafa Koç, Gazi ve şehitlerin öneminden bahsederek fedakarlıkları için teşekkür etti.

USTA: “VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN, ÜLKENİN BEKASI İÇİN CANLARINI ORTAYA KOYUP SAVAŞTILAR”


Bingöl’de de 19 Eylül Gaziler Günü’nde açıklamalarda bulunan Vali Ahmet Hamdi Usta, “Bu insanlar vatan için, millet için ülkenin bekası için canlarını ortaya koyup savaştılar. Bazı beraber çarpışan arkadaşları şehit oldu. Bizim için en büyük sermayemiz, en büyük varlığımız” dedi.


Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı. Merkez Genç Caddesi’nde bulunan Hükümet Konağı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. Törende Vali Ahmet Hamdi Usta, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı (BİŞHAK) Vahap Baysal ile Bingöl Muharip ve İç Güvenlik Gaziler Derneği, Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından il protokolü Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği’ni ziyaret etti.


Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulanan Vali Usta, “Bingöl’e vali olarak atandım ve ilk Gaziler Gününü kutluyoruz. Gerçekten günün anlam, önemine ve ruhuna uygun bir kutlama oldu. Bingöl gazilik ünvanını en çok hak eden şehirlerden bir tanesi ki ben de buraya geldiğimde buraya yakinen vakıf oldum. Bu insanlar vatan için, millet için ülkenin bekası için canlarını ortaya koyup savaştılar. Bazı beraber çarpışan arkadaşları şehit oldu. Bizim için en büyük sermayemiz, en büyük varlığımız. Gazilerimiz var oldukça devletimizin bekası, milletimizi ebediyen muhafaza edeceklerdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.


AHLAT’TA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI


Bitlis’in Ahlat ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.


Ahlat Kaymakamlığı önündeki Atatürk heykeline çelenklerin sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Funda Özkol yaptı. Öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından program Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl’ün gaziler ve şehit ailelerini makamında ağırlamasıyla son buldu.


TATVAN’DA ‘19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ’ KUTLANDI


Bitlis’in Tatvan ilçesinde ‘19 Eylül Gaziler Günü’ törenle kutlandı.


Tatvan Hükümet Konağı önünde ‘19 Eylül Gaziler Günü’ çelenk sunma programı yapılan törenle kutlandı. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ’Gazi’ unvanının verilmesinin yıldönümü olan ‘19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısıyla Atatürk Büstüne çelenklerin sunulması ile başlayan program saygı duruşunda ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Program Maliye Astsubay Müzeyyen Karamanoğlu’nun ‘Ya Gazi Ol Ya Şehit’ şiiri ile Tatvan Valide Sultan ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sümeyra Akdeniz’in ‘Şehit ve Gazi’ adlı şiirleriyle devam etti. Günün anlam ve önemine değinen Tatvan Muharip Gaziler Derneği Temsilcisi Muhittin Karatay; “19 Eylül Kurtuluş Savaşında Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gazileri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri ve terör örgütüne karşı kahramanca mücadele etmiştir” ifadelerine yer verdi.


 “GAZİLERİMİZ TARİH SAYFALARINDA ALTIN HARFLERLE YAZILI KALACAKTIR”


Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “Gazilerimiz, sadece kendi zamanlarında değil, ebediyen tarih sayfalarında altın harflerle yazılı kalacaktır” dedi.


Vali Aydoğdu, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:


“Gazilerimiz, bu ulusun sarsılmaz temelleri üzerinde yükselen kutsal birlik ve bütünlüğü için kanını, gözyaşını, bedenini ve ruhunu feda eden eşsiz kahramanlarsınız. 19 Eylül, sadece bir tarih değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Türk ordusunun ateşle yoğrulmuş çelikten iradesinin efsaneleştiği anın adıdır.


Bu cennet vatan topraklarında, göğümüzde al yıldızlı bayrağımız gururla dalgalanıyorsa, gençlerimiz yarının aydınlık ufuklarına umutla bakabiliyorsa bu, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan toprakların ve gazilerimizin sarsılmaz iradesinin sonsuz eseridir.


Tarih boyunca, bu toprakların kucak açtığı her bir evlat, bu mümbit vatanın selameti için amansız mücadeleler verdi, büyük fedakârlıklarda bulundu.


Kahraman ordumuz, milletimizin yürekten inancıyla, el ele, omuz omuza zaferler kazandı. Düşmanın gözlerinde parlayan iştahla, hainlerin bölme hevesiyle ülkemizi işgal etmeye yeltendikleri her an, milletimizin yılmaz ruhu, demir bir duvar gibi karşılarında dimdik durdu. Bu topraklar, kahraman evlatlarının kanıyla sulanarak hainlerin karşısında bir kaleye dönüştü.


Tarihimiz, bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşan, esareti kabul etmeyen bir milletin destansı hikâyesidir. Arif Nihat Asya’nın dillere destan sözleriyle “Şehit olmayı göze alamayan gazi olamaz.” Gazilerimiz, bu toprakları korumak adına canını ortaya koyan, her biri birer destan olan kahramanlardır. Bu itibarla gazilerimiz ve aileleri, bu milletin kalbinde sonsuz bir minnetle anılmaktadır.


Sakarya Zaferi’nin ardından TBMM’nin Atatürk’e layık gördüğü ünvanlar, gazilerimize olan sonsuz sevgimizin ve minnetimizin bir yansımasıdır.


Sevgili gazilerimiz, sadece kendi zamanlarında değil, ebediyen tarih sayfalarında altın harflerle yazılı kalacaktır. Sizlere olan minnettarlığımızı kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Allah sizden razı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, bu topraklar uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum.”


ELAZIĞ’DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ


Elazığ’da 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen tören ile kutlandı.


Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle resmi tören düzenlendi. Valilik önünde yapılan törende Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören son buldu. Günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulunan Muharip Gaziler Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Namık Bulut, “ Herkes tarafından çok iyi bilinmelidir bu toprakların bir daha istila edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kan dökülerek vatan olan bu topraklarda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır” dedi.


HAKKARİ’DE 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI


Hakkari’de ’19 Eylül Gaziler Günü’ münasebetiyle bir program düzenlendi.


Hakkari Valiliği önünde düzenlenen programda Vali Vekili Buğra Karadağ, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Yalçın Özpınar, Belediye Başkan Yardımcısı Hamit Zibek, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Hakkâri İl Temsilcisi İbrahim Adıyaman tarafından Atatürk büstüne çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Teğmen Muhammed Merki tarafından günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmanın ardından tören sona erdi.


KARS’TA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI


Kars’ta “19 Eylül Gaziler Günü” düzenlenen törenle kutlandı.


Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması ile başlayan tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam etti.


Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yüksel Öztürk günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Başkan Öztürk, “19 Eylül Gaziler Günü bedeli can ve kan ile ödenmiş, bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı gündür. 19 Eylül Kurtuluş Savaşı’nda Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerle Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğünün uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerimizin şeref günüdür” dedi.


Vali Polat, daha sonra protokol ile birlikte Türkiye Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti. Polat, burada Kahraman Ecdadımız adlı serginin açılışını yaptı. Program Polat’ın şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri ile bir araya gelmesinin ardından sona erdi.


SARIKAMIŞ’TA GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ


Sarıkamış’ta 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.


Törene, Sarıkamış Kaymakamı Enis Aslantatar, 9.Komando Tugay Komutan vekili Albay Ünsal Bilir, Belediye Başkan Vekili Faruk Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Gözeger, gaziler, siyasi parti ve STK temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.


Tören, Sarıkamış Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sarıkamış Şubesi Temsilcisi Ahmet Cengiz, 19 Eylül Gaziler Günü’nün bir kahramanlık günü olduğunu söyledi.


Başkan Ahmet Cengiz, “Gazi bir milletin çocukları olarak, Gazi rütbesi almış biz Gaziler vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü vatanı ve ay yıldızlı al bayrağı için Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada karada ve denizde her zaman her yerde şehit ve gazi olmaya hazır olduğumuz gibi hazır olan evlatlar yetiştirmeye devam edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunarım” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve katılımcılar, ilçedeki şehitlikleri ziyaret ederek dua okudu. Program şehitlikte duaların okunmasının ardından son buldu.


ARDAHAN’DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI


Ardahan’da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.


Ardahan Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen tören, anıta çelenk sunma ile başladı. Törende sırasıyla Valilik, Garnizon komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği Ardahan Şube Başkanlığı çelenkleri bırakıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.


Ardahan Gaziler Derneği Başkanı Yener Göydemir törende yaptığı konuşmada, “Gazilik istiklal ve mevcudiyetini Türklüğe adayarak canından vazgeçmeyi göze alanların göğsüne tarihin taktığı görülmez şeref madalyasıdır” dedi.


Göydemir, “Gazilerimiz şanlı tarihimizin, Türk vatanseverliğinin fedakârlığının ölümsüz kahramanlarıdır. Bu cennet vatan uğruna cepheden cepheye koşan ve şehitliği göze alan gazilerimiz, vatan, sadakat, vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusunun simgesidir. Vatan uğruna mücadele etmiş olan tüm şehit ve gazilerimizin hatırası milletimizin gönlünde ebediyen canlı kalacaklar. Tarih boyunca tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur saymıştır. Ve bu fedakarlığın karşılığında girdiği her türlü mücadeleden galip ayrılmıştır. Bin yıl boyunca barış ve huzur içerisinde yaşadığımız bu cennet vatan bizlere şehit ve gazilerimizin emanetidir” şeklinde konuştu.


Öğrencilerin şiir okumasının ardından katılımcılar İl Özel İdaresi binasındaki Ardahan Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.


IĞDIR’DA GAZİLER ANILDI


19 Eylül Gaziler Gününden dolayı Iğdır Belediye Bahçesi Atatürk Anıtı önünde anma programı düzenlendi. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Belediye Meydanı’nda yapılan anma anma programı Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.


Program, Iğdır Şehit Aileleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz’in konuşması ile devam etti. Akdeniz konuşmasında şehit ve gazilere olan minnet borçlarını ödeyemeyeceklerini belirterek; “Türk milleti nice çok savaş yapmış nice çok şehit ve gazi vermiştir. Ölürsem şehit kalırsam gazi; ölürüm diyen kahraman milletimizin bekası için vatanımızın her karış toprağında kanıtını akıtan kahraman gazilerimizin ve can veren şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmak onlara ondan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevimizdir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk veya silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen bütün şehitlerimize ve vefat eden gazilerimizi rahmetle anar kahraman gözlerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.


Program 1974 Kıbrıs Barış Harekatına Katılanlar Dayanışma Derneği Başkanı İsmet Tağal’ın ‘Gazilerimize’ adlı şiirin okunması ile son buldu.


MUŞ’TA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖRENİ


Muş’ta, ’19 Eylül Gaziler Günü’ münasebetiyle bir program düzenlendi.


Muş eski valilik önünde bulunan Atatürk heykeline çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Türk Silahlı Kuvvetleri adına Binbaşı Mustafa Derih, tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından sona erdi. Ulusu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canların geldiğini ifade eden Binbaşı Derih, Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında vefa duygusunun geldiğini belirterek, “Gazilik onuruna erişen kahramanlarımızı kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Bu gün aynı zamanda sergilediği üstünlük komutanlık dehası cesaret ve kahramanlığı kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanının ve mareşal rütbesinin verildiği gününde yıl dönümüdür” şeklinde konuştu.


Savaşa katılarak büyük kahramanlıklara imza atan Kıbrıs Gazisi Seyithan Keser, savaşa katıldığını hatırlatarak, “Kıbrıs gazisiyim. Ankara Etimesgut’tan gittim. Kıbrıs’ta 8 ay kaldım. Orada savaşa katıldım. Savaş bitince terhis oldum. Şükür ayaktayız. Bu günde unutulmadığımız için çok mutluyum” dedi.


VAN’DA ‘19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ’ HAFTASI


Van’da ‘19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısıyla Valilik bahçesinde tören düzenlendi.


Van’da, ‘19 Eylül Gaziler Günü’ dolayısıyla Valilik bahçesinde Atatürk büstüne çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Tören, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın protokol üyeleriyle Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaretle son buldu.


Törene Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın yanı sıra, Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Cafer Oğur ve kurum amirleri katıldı.


ERCİŞ’TE 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ


Van’ın Erciş ilçesinde ’19 Eylül Gaziler Günü’ programı düzenlendi.


19 Eylül Gaziler Günü’ programı dolayısıyla Erciş Kaymakamlığı önünde düzenlenen program Atatürk büstüne çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Erciş Muharip Gaziler Derneği Başkanı M. Hanifi Yavuz, “İstiklal uğuruna birleşmiş milletler saflarında Kore’de destanlar yazan şanlı Kore gazileri. Kıbrıs’ı Kıbrıs yaparak aziz soydaşlarımızı Yunan zulmünden kurtaran ve onlara bir Cumhuriyet hediye eden Kıbrıs Barış Harekatı gazileri. Aziz vatanımızın bütünlüğüne saldıran iç ve dış düşmanlara karşı amansızca mücadele sergileyen Türkün gücünü dünyaya ispat eden ve bu uğurda uzuvlarını feda ederek altın harflerle destanlar yazan kahraman gazilerimiz ve saygı değer hemşerilerim ben bir gazi olarak sizlere hitap etmenin onurunu ve 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmasının coşkusunu yaşıyorum. Bu vatanın korunmasında canımı bile seve seve vermeye hazırım bu vesileyle vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna can verip toprağa düşmüş şehitlerimizin kan döküp ömür tüketmiş kahraman gazilerimizi her zaman olduğu gibi rahmet minnet ve şükranla anıyorum sözlerime şu iki kelimeyle son vermek istiyorum; Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu