Ganglion Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ganglion kisti, genellikle eklem üzerinde, kasları kemiğe bağlandığı doku ve tümörün üzerinde oluşan bir şişliktir. İyi huylu olan bu kistler dağılma yapmazlar. Sıvı keseleri gibi olan ve içerisinde yapışkan koyu, renksiz, jöle gibi şeffaf bir madde bulunmaktadır. Kistin büyüklüğüne göre katı veya sünger şeklini alabilir.

Genellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Nadirde olsa 10 yaş altı çocuklarda da görülebilmektedir. Bir büyük ve bir kaç küçük kistten oluşmaktadır. Küçük kistler orta sap kısmından birleşik şekilde büyük gibi görünebilir. Elin üst kısmında oluşması bileğin büküldüğü zaman ortaya çıkmasını sağlar.

GANGLİON KİSTİ NERELERDE GÖRÜLÜR

Ellerde parmak köklerinde, avuç kısmında nohut kadar büyüklükte görülebilir. Parmak etrafında, ucunda oluşur müköz kisti olarak da bilinir. Ayağın üst kısmında, diz ve ayak bileğinin dış kısmında da oluşabilir.

GANGLİON KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ganglion kisti, şişlik halindedir ve büyüklüğü değişkenlik gösterebilir. Yumuşak şekilde; 1-3 cm çapında olur ve hareketsizdir. Aniden oluşabilir, küçülür, yok olur veya daha sonra tekrar görülebilir. Ganglion kistleri geçici olarak ağrı oluşmasına neden olabilir. Ağrı oluşmaya başlamışsa kronikleşir ve hareket ettirildiğinde ağrı daha da artar. Tendona bağlı kısımlarda görülürse parmaklarda zayıflık ortaya çıkabilir.

Nedeni bilinmeyen Ganglion kisti, bazı darbeler veya eklemlerde oluşan doku bozukluğu ile ortaya çıkabilmektedir. Ganglion kisti içerisindeki sıvı alınarak test edilir katı olması durumunda atardamar ile ilgili olup olmadığı araştırılır. Aynı zamanda MR çekilerek de test edilebilir. Ona göre tanısı konulur.

GANGLİON KİSTİ TEDAVİSİ

Ganglion kistleri genellikle oluşur ve daha sonra kaybolur. Tedaviler kaygıların geçmesi için uygulanmaktadır. Kistin içerisindeki sıvının boşaltılması ameliyatla gerçekleşir. Bileğin sabitlenmesi sağlanarak hareket etmesi engellenir. Ameliyat ile alınması ağrılı bir şekilde ortaya çıkması halinde yapılır. Bu durum elin kullanımını zorlanması ve karıncalanma ile güçsüzleşme durumunda gerçekleştirilir. Basit hareketler yaptırılarak rahatlaması sağlanır. Sabitlenen elin bandajı uzun süre kalmamalı ve hareket etmesi açısından çıkarılmalıdır. Ganglion kisti zararsız olması nedeniyle çok büyük sorun teşkil etmez ve kısa sürede iyileşir.

İLİşKİLİ HABERLER Tiroid Hormonlarının Fazla Olması Hastalık Belirtisidir

Tiroid Hormonlarının Fazla Olması Hastalık Belirtisidir

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Nedir? Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Nedir? Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Nedir? Gastrit Belirtileri Nelerdir? Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit Nedir? Gastrit Belirtileri Nelerdir? Gastrite Ne İyi Gelir?

KOAH Hastalığı Sinsice İlerliyor! KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH Hastalığı Sinsice İlerliyor! KOAH Belirtileri Nelerdir?

İLİşKİLİ GALERİLER Coronavirüsün Çocuklar Üzerindeki İlk Belirtisi Buymuş!

Coronavirüsün Çocuklar Üzerindeki İlk Belirtisi Buymuş!

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Mutlu Olduğunuzun Belirtileri

Mutlu Olduğunuzun Belirtileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu