Ertelenen insanlı SpaceX roketi bugün başarılı bir şekilde fırlatıldı

28 Mayıs 2020 tarihinde kötü hava koşulları sebebiyle ertelenen SpaceX özel firmasının ilk insanlı roketi başarılı bir şekilde uzaya gönderildi.

27 Mayıs 2020 tarihinde kötü hava koşulları sebebiyle ertelenen SpaceX özel firmasının ilk insanlı roketi başarılı bir şekilde uzaya gönderildi.

Daha önce Tesla aracını uzaya dünya yörüngesine göndererek adından sıkça söz ettiren SpaceX firması ve sahini Elon Musk, bu kez “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesini başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

SpaceX firması devlet eliyle olmayan ilk ve tek uzaya roket gönderen özel bir firma. Ayrıca SpaceX in bir özelliği de; fırlatma mekanizmasında ki önemli bir özellik. NASA’nın veya Rus, Çin gibi ülkelerin gönderdiği roketlerde itici güç üreten roketler taşıdıkları kapsülden ayrıldıktan sonra uzay boşluğunda kayboluyorlar ya da atmosferde aşırı ısıdan yok oluyorlardı.

SpaceX firması bunun bir maliyet olduğunu ve bu roketlerin tekrar kullanılması gerektiğini savunarak, kapsülü atmosfer dışına bıraktıktan sonra, bu roketlerin tekrar dünyaya geri dönmesini sağlamış durumda. Yani bu roketler dünyaya geri dönerek bir sonraki fırlatmada tekrar kullanılabiliyor. Videodan da izleyeceğiniz gibi kapsülden ayrılan roketler başarılı bir şekilde dünyaya iniş yapıyor.

Ülke olarak böyle bir teknolojiye ulaşma ümidiyle. Videoyu izlemeyi unutmayın. İyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu