Ekran Karşısında Çok Fazla Vakit Geçirmenin 5 Olumsuz Etkisi

Teknolojik ürünler, gündelik yaşamın her alanında sıklıkla kullanılıyor. Bunların başında ise bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları geliyor. Bugün çok sayıda insan hem iş hem de sosyal yaşamda uzun süreler ekran karşısında kalıyor. Dolayısıyla modern insanın ekran karşısında geçirdiği süre gün geçtikçe uzuyor. İnsan yaşamı, telefon ve bilgisayar ekranlarının merkezde yer aldığı bir dünyada şekilleniyor. Ancak ekran başında uzun süre vakit geçirmenin hem fiziksel hem de psikolojik sağlık üzerinde bazı olumsuz etkileri var. İşte ekran başında uzun süreler geçirmenin sağlık üzerindeki 5 olumuz etkisi…

1. Sindirim bozukluklarına neden olur

ekran

Ekran karşısında uzun vakit geçirmek, uzun süre hareketsiz kalmak anlamına gelir. Hareketsiz geçirilen uzun sürelerin ardından ortaya çıkan sindirim ve bağırsak sorunları ise oldukça doğaldır. Mide krampları, kabızlık veya karın ağrısı… Bu rahatsızlıklara maruz kalmak istemiyorsanız, ekran başında geçirdiğiniz süreyi azaltmaya ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

2. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunlara neden olabilir

Yorucu bir günün ardından keyifli bir dizi veya film izlemek oldukça cezbedici. Ancak ekran başında geçirilen süre uzadıkça, sağlıksız atıştırmalıkların tüketimi de artıyor! Bu nedenle ekran başında geçirilen süreyi azaltmak konusunda başarılı değilseniz bile daha sağlıklı besinler tüketmeye dikkat edin.

3. Sosyal ilişkilerinizi etkileyebilir

Ekran başında geçirilen süre arttıkça, insanlarla geçirilen süre doğal olarak azalacaktır. Bu süreç sonunda sosyal izolasyon, empati yoksunluğu ve duygusal muhakeme yetisinde zayıflık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunların doğal bir sonucu olarak da sosyal ve duygusal sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca uzun süreler maruz kaldığınız içerikler de sosyal yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkileyebilir. Öte yandan bu sürelerin artması, gerçek insanlarla kurulan iletişimin azalmasına neden olur. Bununla birlikte “internet insanları” ile daha fazla iletişim kurulur. Fakat bu durum gerçek hayatta, kişilerin öz saygılarını yitirmesine neden olabilir.

4. Obeziteyi tetikler

ekran

Çok sayıda bilimsel çalışma, bilgisayar ve televizyon başında geçirilen süre ile obezite arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Hareketsizlik ve sağlıksız yiyecekler ise ekran karşısında geçirilen süre ve obezite arasındaki ilişkinin temel unsurları arasında. Öte yandan sürekli maruz kalınan sağlıksız tüketim ürünlerine dair reklamlar da obezite riskini artıyor.

5. Sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir

Bilgisayar karşısında geçirilen uzun süreler sonunda ortaya çıkması muhtemel şeylerden biri de duruş bozukluklarıdır. Çünkü pek çok insan farkında olmasa da bilgisayar başındaki vaktinin çoğunu yanlış bir duruş pozisyonunda geçiriyor. Bunun sonunda ise şiddetli sırt veya boyun ağrıları ile yüzleşmek zorunda kalıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu