Dolar kuru bugün ne kadar? (7 Temmuz 2022 dolar

Dünyada başta Fed olmak üzere merkez bankalarının attıkları adımlar resesyon endişelerini artırdı.

Dolar endeksinin 107,0 seviyesini aşarak son 20 yılın en yükseğine çıkması küresel piyasalarda risk iştahını da azalttı.

Doların para birimleri karşısında giderek güçlenmesi ve euro/dolar paritesinin de 1,0162 seviyesine inmesiyle dolar kurundaki yükseliş de ivme kazandı.

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından 17,30’a kadar yükseldi.

Euro/TL ise 17,71’in altında işlem görüyor.

Dolardaki küresel harekete ek olarak yurt içinde enflasyonun yüzde 78’i aşması ve faiz farkından dolayı TL’deki reel kaybın da rekor seviyeye çıkması kurdaki yükselişi destekliyor. 24 Haziran’da BDDK’nin adımlarıyla 16’ya doğru gerileyen fiyatta bu hafta yeniden 17,25 üzeri hareketler yaşanıyor.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI

FED’DEN FAİZ ARTIŞ MESAJI

Amerikan Merkez Bankası, son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda, yüksek enflasyon baskısının sürmesi halinde daha yüksek faiz artışının mümkün olabileceği belirtildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda geçen ay, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için faiz oranlarının daha uzun süre yükselmeye devam etmesi gerekebileceği konusunda anlaştılar.

Yetkililer tutanaklarda, merkez bankasının enflasyonu kontrol etme konusundaki güvenilirliğini sürdürmenin çok önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Uzmanlar, resesyon beklentilerinin ve endişelerinin farklı dinamiklerle doları diğer para birimleri karşısında desteklediğini belirtirken, özellikle yarın ABD açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Veri gündeminde ise bugün yurt içinde para ve banka istatistikleri, yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ADP özel sektör istihdamı ve dış ticaret dengesi verileri öne çıkıyor.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu