Doğu Anadolu’da 104’üncü Yıl gururu yaşandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesi illerinde de milli duruş ve coşkuyla kutlandı. İllerdeki törenlerde boyu yüz metreye yaklaşan şanlı bayrak altında gençler yürüdü. Etkinliklerde milli birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verildi.


AĞRI’DA 19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Ağrı’da törenle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni, Abide meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Düzenlenen çelenk sunma töreninde Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürü Fedai Din, gençlerle beraber Atatürk anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunması sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Müdürü Din şu ifadelere yer verdi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü istiklal mücadelemizin ilk adımını atmak üzere, Samsuna ayak bastığı 19 Mayıs, milletimizin tarihinde yeni bir başlangıcın ifadesidir. Genç Cumhuriyetimizin müjdecisi olan bu günün, gençlere bayram olarak armağan edilmesi de son derece anlamlıdır.

Büyük Atatürk’ün önderliğinde, işgal kuvvetlerine karşı dil, din, mezhep, kadın-erkek, genç-yaşlı, demeden tek bir yürek olarak ayağa kalkan milletimizin, yazdığı eşsiz istiklal destanının üzerinden 103 yıl geçmiş olmasına rağmen aynı ruh ve heyecanla doluyuz.

Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongrelerle, Kurtuluş Savaşını ona inan milleti ile birlikte sürdürmüş. Kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bugünü siz gençlere armağan etmiştir.

Gelecekte ülke yönetimine söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde, tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik, ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor saygılar sunuyorum.’’


BİNGÖL’DE 19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI


Bingöl’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yılı coşkuyla kutlandı.


Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yılı coşkuyla kutlandı. Karşıyaka Mahallesi’ndeki Şehir Stadyumu’ndaki İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde koşu yarışması yapıldı.


Günün anlam ve önemine ilişkin açıklama yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, “19 Mayıs milletimizin ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı bu kutlu yolculuğun ilk günüdür. 19 Mayıs tarih sahnesinde milletimizin şaha kalkışının başlangıç günüdür. 19 Mayıs milletimizin en zor şartlarda dahi azmi ve manevi gücüyle askeri ve teknik gücü yüksek devletleri mağlup edebileceğinin ispat günüdür. 19 Mayıs milli egemenlik ve milli iradenin hakimiyet günüdür” dedi.


BİTLİS’TE 19 MAYIS COŞKUSU


Bitlis’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yılı törenle kutlandı.


Şehitlik önünde başlayan yürüyüşe katılan yaklaşık 200 gencin 200 metrelik Türk bayrağını taşıdığı program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk heykeli önünde sona erdi. Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü Bilal Elkatmış, “Aziz milletimizin bağımsızlık inancı ve tüm asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için müptela yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte aziz milletimiz, kendi talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletimizin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan şahlanış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır” diye konuştu.


Elkatmış’ın konuşmasının ardından gençlik merkezi üyeleri tarafından okunan şiirlerden sonra sportif gösteriler yer aldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilirken, tören halk oyunları gösterileri ile son buldu.


MİLLİ MÜCADELEYE İLK ADIMIN 104’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI


Erzincan’da Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 104’üncü yıl dönümünde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.


Türk gençliğine armağan edilen bayramda yurt genelinde olduğu gibi Erzincan’da da coşku hâkimdi. Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, “19 Mayıs 1919’da milletimizin ‘Ya İstiklâl Ya Ölüm’ parolası ile çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğunun ilk adımının 104. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu yolculukta ‘Hattı Müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı milletimizin kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz’ diyen bir liderin Anadoluda topyekûn bir milli mücadele ruhunu ve iradesini harekete geçirmek için İstanbul’dan Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak bastığı tarihin adıdır. 19 Mayıs; Milli Egemenlik ve Milli İradenin hâkimiyet günüdür. 19 Mayıs; Geleceğimizin teminatı gençliğimize güvenin sembolüdür. 19 Mayıs ruhu Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ateşini temsil ettiği gibi bu ülkenin evlatlarının omuz omuza verdiğinde üstesinden gelemeyeceği hiçbir meselenin olmayacağının göstergesidir.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919‘da Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 104’üncü yıldönümünde, o günkü heyecanı bugünde aynı şekilde yaşıyoruz” dedi.


HAKKARİ’DE 19 MAYIS COŞKUSU
Hakkari’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenle kutlandı.

Sabah saatlerinde valilik önündeki Atatürk heykeline çelek sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra kapalı spor salonunda devam eden programda günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılarak şiirler okundu. Kutlamalar, minik öğrencilerin yöresel kına etkinliği, belediye sanat topluluğu ekibinin gösterisi, güreş ve jimnastik gösterisinin ardından sona erdi.

Vali İdris Akbıyık ve beraberindekiler; masa tenisi, bilek, ok atma, yöresel en sanatları stantlarını dolaşarak öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çekti.


KARS ŞEHİR STADYUMU’NDA BAYRAM COŞKUSU


Kars’ta 11 yıl aradan sonra Şehir Stadyumu’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu yaşandı. Stadyumunda düzenlenen bayram törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


Gençlik ve Spor İl Müdürü Vekili Ayhan Yüreğil, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 104 yıl önce başlayan bu yolculuğun nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarak dünyaya örnek olacak duruma getirmekti. Bu noktaya kadar gençlerimizin azim ve umut dolu yüreklerinden aldığımız güçle geldiğimiz gibi inşallah hedefimize de yine gençlerimizden aldığımız bu güçle ulaşacağız. Bugün ise bizlere düşen görev aynı ruhla, aynı heyecanla canları pahasına bu toprakları bize vatan yapan ecdadın emanetine sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizi daim kılarak ülkemizi hak ettiği yere taşımak için mücadeleye devam etmektir. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, o kutlu ilk adımı atmış olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm şehit ve gazilerini rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, verdi. 19 Mayıs Gençlik Spor Bayramı etkinlikleri Samsun’dan yola çıkan atletler tarafından taşınan Türk Bayrağı Vali Öksüz’e takdim edildi. Törenler, öğrencilerin çeşitli gösterileriyle sona erdi.


ARDAHAN’DA 19 MAYIS COŞKUSU


Ardahan’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı.


Karagöl Mahallesindeki 80. Yıl Cumhuriyet Stadındaki kutlamalara Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ramazan Demir, günün anlam ve önemini beliren konuşmasını gerçekleştirdi. Demir, konuşmasında, ’’Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına güvenerek çıktığı yolda Çanakkale ruhunu yeniden yeşerttiği gündür. Bu mukaddes gün susmaya yüz tutmuş, ezan seslerini yeniden hür kılarak semaya yükseltmek günüdür. Tarih boyu esir düşmemiş, mertlikten taviz vermemiş, sadece barış için savaşan kahraman Türk’ün zulme baş kaldırışının ve Anadolu’nun yeniden vatan olma adıdır” dedi.


IĞDIR’DA 19 MAYIS COŞKUSU


Iğdır’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yılı coşkuyla kutlandı.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104. yılı, Iğdır’da büyük coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımından dolayı Iğdır’da kutlamalar bu yıl Atatürk futbol sahasında yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama programı, spor gösterileri ile devam etti.


MALATYA’DA 19 MAYIS COŞKUSU


Deprem bölgesi Malatya’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 104’üncü yılı coşkuyla kutlandı. Malatya Gençlik ve Spor Müdürü Ebubekir Kayhan, “Ya İstiklâl Ya Ölüm’ parolası ile 19 Mayıs 1919’da milletimizin yola çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğunun ilk adımının 104. yıl dönümünü kutluyoruz. 19 Mayıs, bu yolculukta ‘Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı milletimizin kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz’ diyen bir liderin Anadolu’da topyekûn bir milli mücadele ruhunu ve iradesini harekete geçirmek için İstanbul’dan Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak bastığı tarihin adıdır. 19 Mayıs; Milli Egemenlik ve Milli İradenin hâkimiyet günüdür. 19 Mayıs; Geleceğimizin teminatı gençliğimize güvenin sembolüdür” dedi. Konuşmaların ardından geçilen kutlama programında öğrenciler ve sporcular tarafından gerçekleştirilen gösteriler büyük beğeni topladı. Kutlama programı mini konser ile son buldu.


MUŞ’TA 19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI


Muş’ta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.


Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş’un Türkiye’de en genç nüfus oranında 3. sırada olduğunu belirterek, “Bugün burada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu bayramımız hepimize kutlu olsun. Tabi bu bayramlar belli muhasebelerin yapılması ve geldiğimiz noktanın belirlenmesi ve geleceğe daha güçlü adımlarla yürümemiz için bir vesiledir. Dolayısıyla 19 Mayıs günleri olsun 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos resmi bayramlarımızda bize maziyi hatırlatan ama maziden güç almamıza vesile olan böylelikle geleceğe daha güçlü adımlarla yürümemize vesile olan günlerdir. Bugün 19 Mayıs 2023, bundan 104 yıl önce 19 Mayıs 1919 günü Gazi Mustafa Kemal bu memleketin düşmandan kurtulması, milletin tekrar şahlanması için bir büyük kutlu savaşa başladı ve Samsun’a adım attı. İşte bu kutlu savaş bugün de devam ediyor. Bu milletin şahlanışı ve bu memleketin çok güçlü bir memleket haline gelmesi Ata’mızdan aldığımız emanetle ve onun vasiyetiyle biz torunlarının ecdadın vasiyetiyle yapacağı en önemli iştir. Kendi çocuklarına ve gençlerine bayram hediye eden ve yeni nesillere güvenini bu şekliyle ifade eden bir cumhuriyetin mensuplarıyız” şeklinde konuştu.


Gençlere de seslenen Vali Gündüzöz, “Sevgili gençler, sizler bizim geleceğimizsiniz. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyeti daha da yukarılara taşıyacak sizlersiniz. Sizlere güvencimiz tamdır. Bunun için biz sizlerin büyükleri olarak emrinizdeyiz. Muş genç nüfusun en fazla olduğu illerden biri, yüzde 39’u 18 yaşın altında. Türkiye’de en genç nüfus oranında 3. sıradayız. Dolayısıyla kıymetli gençlerimiz, biz sizler için varız. Sizlerden tek beklentimiz, milli değerlerinizi bilin, derslerinize çalışın, ananızı, babanızı, ailenizi, memleketinizi ve bu devleti sevin, bu memleket arzu ettiğimiz yerlere sizlerin omuzunda yükselsin” ifadelerini kullandı.


TUNCELİ’DE 19 MAYIS KUTLAMALARI


Tunceli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bir dizi etkinlikle kutlandı.


Tunceli’deki 19 Mayıs kutlamaları, Vali Mehmet Ali Özkan’ın katımıyla valilik önünden Atatürk Stadyumu’na kadar devam eden Gençlik Yürüyüşü ile başladı. Stadyumda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapıldığı programda, spor etkinlikleri gerçekleştirildi. Kutlamalar, 19 Mayıs nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.


VAN’DA 19 MAYIS COŞKUSU


Van’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.


Van’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinlikler, Van Gölü sahilindeki İskele Yaşar Kemal Parkı’nda başladı. İl protokolü park alanında açılan stantları gezerek çeşitli spor branşlarında düzenlenen gösterileri izledi.


Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından devam eden etkinlikte, halk oyunları gösterisi sergilendi ve Bando Komutanlığı mini bir konser verdi. Etkinlikler, çeşitli yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve gençlik merkezi konseriyle son buldu.


BAYBURT’TA 19 MAYIS COŞKUSU


Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 104’üncü yıl dönümünde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Bayburt’ta birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı.


Bayram kutlamaları ilk olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Saray Bahçesi Atatürk heykeline çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk töreninin ardından kutlamalara katılan öğrenciler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünde bulunan sentetik çim sahada gösterilerini sergiledi. Semt Sahasında devam devam eden kutlamalar öncesi günün anlam ve önemine yönelik Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Köse bir konuşma yaparak, “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 104. yıldönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duyarla, sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar” diyor Atatürk. Sevgili gençler. Siz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barborosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir Unutmayınız ki sizler: Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız. Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki; Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Sözde değil, bu özde duygularla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum” dedi.


Köse’nin konuşmasının ardından Gençlik Merkezi Halk Oyunları Topluluğu, davul zurna eşliğinde bar oynadı. Daha sonrasında bilek güreşi, boks ve cimnastik sporcularının sportif gösterileriyle program devam etti.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu