Doğalgaz faturasındaki %18 KDV %1’e indirilsin!

Erzurum Güncel- Son bir yıl içinde doğalgaza yapılan zamlar faturaları kabarttı. Nüfusun önemli bir bölümünün doğalgaz kullandığı Erzurum’da da ilk faturalar abonelere gelmeye başladı. 

 

Geçen yıldan bu yuna yüzde 100’ün üzerinde zam gören doğalgazda uygulanan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi için kampanya başlatıldı. Gündemde yer alan konularla ilgili bir çok kampanyanın yürütüldüğü change.org‘ta yürütülen kampanyaya ilk günden imza yağmaya başladı. 

Kampanyanın tanıtımında şu ifadelere yer verildi. 

“Doğal gaz bir lüks tüketim değildir; ısınmak, yemek yapmak için ihtiyaçtır. Birçok aile, bu yüksek doğalgaz zamlarından ötürü kışı nasıl geçireceğini düşünüyor. Yardım paketleri yerine, doğalgaz vergisi indirilirse tüm kullanıcılara katkısı daha fazla olur. Doğalgaza uygulanan %18 KDV’nin %1’ düşürülmesini talep ediyoruz.

 

Son bir yılda doğalgaza %164,25 oranında zam yapıldı*. Yani 1 Eylül 2021’de 200 lira olan doğalgaz faturası bu sene eylül ayında 585 lira oldu. Kara kış kapıya dayandı. Bu tutarlar daha da artacak. Zaten birçok aile, bu faturaları ödeyemezken bu kış daha da sert geçecek.

flfzxyvslqykvpm-800x450-nopad.jpg

Birçok hane, doğalgaz faturalarını ödeyemez hale geldi. Bakanlıktan gelen verilerine göre, bir yılda, doğalgazı kesilen abone sayısı 49 bin 589. Yasal takip başlatılan abone sayısı 112 bin 180. 112 bin hane, doğalgaz faturasından dolayı yasal takipte. Buna bir son vermek için KDV oranını %1’e düşürün. Bu kış, bir nebze olsun rahat geçsin, aileler çoluk çocuk rahatça ısınabilsinler. Toplu olarak bunu gündeme getirmenin etkili olacağını düşünüyorum. Desteğinizi bekliyorum.” 

erzurumajans.com 

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu