Coronavirüsü Salgını Sonrasında Büyük Risk Taşıyor!

Coronavirüs salgınından sonra obezite gibi hastalıkların artacağını belirten Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya, salgın sürecinde en büyük sıkıntılardan birinin de insanların sosyal hayattan uzaklaşması olduğunu ifade etti.

“OBEZİTE ORANININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Coronavirüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için gerekli kısıtlamaların getirilmesi ile vatandaşların evlerine kapandığını belirten Özkaya, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu durum bazı yan hastalıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bunlardan bir tanesi de kişinin hareketsizliğinden kaynaklı ağırlık artışıdır. Ağırlık artışına bağlı olarak yatkın olan bireylerde obezitenin sınırda olup aşikar hale gelmesi ya da obez olan bireylerin daha da obez olmasına sebep olabilir. Ne yazık ki Covid-19’da insanlar evde kalmak zorunda olduğundan dolayı, hareketsizlik nedeniyle kilo artışını beklemekteyiz.

PSİKOLOJİK ANLAMDA DA ETKİLEMEKTE

Obezitenin yanı sıra diğer bir sıkıntı ise insanların psikolojik durumunda depresif olması içine dönük olması özellikle yeme alışkanlığını daha da artırıyor. Özellikle genç yaş gruplarından tedirgin olmamız gerekiyor. Abur cubura inanılmaz halde yatkın hale geldik. Marketlerde rafların boşaldığını görüyoruz. Biz obezite merkezini minimal olarak çalıştırıyoruz. Hastalarımızın bir kısmı obezite olduğu için çok fazla hasta kabul etmedik. Obezite, diyabet ve hipertansiyon obeziteye bağlı hastalıklarda Covid- 19’un bulaşma riski ve kötü sonuç alma riski çok fazla. Bu nedenle hastalarımızdan bir süre bize başvuru yapmamalarını istedik. Bu durumda obezite oranının artacağını düşünüyoruz. İnşallah bu süreç en kısa sürede biter. Bundan sonra daha sıkı önlemler alarak, hastaları daha çok bilinçlendirerek mücadelemize devam edeceğiz. Uzun vadede insanların kazandığı ağırlık artışını kısa sürede düzelteceğimizi düşünüyorum.”

Karantina sürecinde evde kilo aldıkları için hastaneye başvuran vatandaşlar ise aldıkları kiloları vermek için doktor desteği almayı uygun bulduklarını ifade ettği.

İLİşKİLİ HABERLER Çocuklarda Görülen Obezitenin Nedenleri

Çocuklarda Görülen Obezitenin Nedenleri

Her Gün İçilen Süt Obeziteyi Azaltıyor

Her Gün İçilen Süt Obeziteyi Azaltıyor

ABD'de Yetişkinlerin Yüzde 40'ı Obez

ABD’de Yetişkinlerin Yüzde 40’ı Obez

Geç Yatan Çocuklarda Obezite Riski Artıyor

Geç Yatan Çocuklarda Obezite Riski Artıyor

İLİşKİLİ GALERİLER Çağımızın Vebası Obeziteden Kurtulmayı Başararak İlham Veren 17 İnsan

Çağımızın Vebası Obeziteden Kurtulmayı Başararak İlham Veren 17 İnsan

Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar

Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar

Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

Coronavirüs Vakasının Görülmediği Amasra, İlk Defa Bayramı Turistsiz Geçirecek

Coronavirüs Vakasının Görülmediği Amasra, İlk Defa Bayramı Turistsiz Geçirecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu