Clinton-Lewinsky skandalını soruşturan savcı Ken Starr öldü – Son Dakika Dünya Haberleri

Avukat Mark Lanier, 1998’de Clinton ile eski Beyaz Saray stajyeri Lewinsky arasındaki evlilik dışı ilişki skandalını soruşturan savcı olarak hafızalarda yer edinen, eski iş arkadaşı Starr’la ilgili açıklamada bulundu.

Lanier, Texas eyaletinin Houston kentindeki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaklaşık 4 aydır tedavi gören Starr’ın geçirdiği operasyonun komplikasyonları nedeniyle 76 yaşında hayatını kaybettiğini ifade etti.

Bu arada, Lewinsky de Starr’ın ölümünün ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Lewinsky, “Birçoğunun anlayabileceğinden eminim, Ken Starr hakkındaki düşüncelerim, karmaşık duygular uyandırıyor. Ancak daha da önemlisi, onu sevenler için bunun acı veren bir kayıp olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Clinton-Lewinsky skandalını soruşturan savcı Ken Starr öldü - 1Ken Starr, cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturma suçlarından yargılanan Jeffrey Epstein’ın savunmasını yapan ekipte yer almıştı.

Eski meslektaşları, Starr’ın ölümü üzerine yaptıkları açıklamalarda, savcının mesleğini yıllarca vatan sevgisiyle icra ettiğine dikkati çekti.

​​​​​​​Starr’ın kaleme aldığı “First Among Equals: The Supreme Court in American Life” adlı kitap 2002’de yayımlanmıştı.

JEFFREY EPSTEİN’IN SAVUNMASINI YAPAN EKİPTE YER ALDI

Genç yaştan itibaren kazandığı mesleki başarılarla adından söz ettiren Ken Starr, cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturma suçlarından yargılandığı sırada 2019’da hapishanede ölü bulunan ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’ın savunmasını yapan ekipte yer alarak gündeme gelmişti.

WHİTEWATER VE LEWİNSKY SORUŞTURMALARININ SAVCISI

ABD’nin 42. Başkanı olarak 1993-2001’de görev yapan Bill Clinton, görevdeyken hakkında iki soruşturma açılmıştı.

Eski Başkan Clinton ve eşi Hillary Clinton, 1993’te Arkansas eyaletindeki gayrimenkul yatırımlarına ilişkin Whitewater emlak skandalı kapsamında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturması ile karşı karşıya kalmıştı.

Clinton-Lewinsky skandalını soruşturan savcı Ken Starr öldü - 2Clinton, yasak aşkının ve başka bir devlet görevlisine yönelik cinsel taciz suçlamalarının ardından, Temsilciler Meclisi’nin kararı ile azledilmişti.

Clinton’ın adı daha sonra da Beyaz Saray’a 1995’de stajyer olarak giren ve kendisinden neredeyse 30 yaş küçük olan Monica Lewinsky ile yaşadığı uygunsuz ilişkiyle FBI soruşturmasına konu olmuştu.

Savcı Ken Starr başlangıçta sadece Whitewater olayını soruşturmakla görevlendirilmiş ancak daha sonra soruşturma alanı FBI dosyaları ve Lewinsky skandalını kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Starr, 1998’de Lewinsky skandalıyla ilgi soruşturmasını tamamlamış ve basına yansıyan 456 sayfalık savcılık raporu, yaşanan skandalı tüm detayları ile kamuoyu önüne çıkarmıştı.

Clinton, yasak aşkının ve başka bir devlet görevlisine yönelik cinsel taciz suçlamalarının ardından, Temsilciler Meclisinin kararı ile azledilmiş ancak Senato’da 1999’da yapılan oylamayla aklanarak görevine devam etmişti.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu