Cadılar Bayramı’nda Okuyabileceğiniz Fantastik Ve Korku Türünde 7 Yerli Kitap

Cadılar Bayramı yaklaşırken dünya çapında birçok insan kendilerini filmler, diziler ve kitaplar aracılığıyla korku ve fantazyanın tedirgin edici kollarına bırakıyor. Biz de sizler için bu dönemde okumanın ayrı bir tat vereceğini düşündüğümüz yerli korku ve fantazi kitaplarından bir seçki hazırladık! Cadılar Bayramı kitap önerileri listemize geçmeden önce bu özel günün tarihinden kısaca bahsedelim.

Kökeni Pagan geleneklerine kadar dayanan Cadılar Bayramı, şimdilerde kültür endüstrisinin olmazsa olmaz aktörleri arasında yer alıyor. 31 Ekim’de dünya çapında birçok etkinlik düzenlenirken işler artık yalnızca tek bir güne değil, koca bir aya yayılıyor. Öyle ki dünyanın en popüler kitap sitelerinden Goodreads, ekim ayını “korku ayı” ilan ediyor. Dijital platformlar ve TV kanalları “Cadılar Bayramı sezonu” için özel yapımlar sipariş ederken korku oyunlarından gerilim filmlerine birçok yapım da bu dönemde alıcısıyla buluşuyor.

Bizler de bu tedirgin edici günlerde okuyabileceğiniz bazı yerli korku ve fantazi eserlerinden bir seçki hazırlayarak kitap kurtlarını huzursuz bir maceraya davet etmek istedik. İşte Cadılar Bayramı’nda okuyabileceğiniz 7 kitap…

Tüm Panayırların Heyulası: Kayıp Rıhtım Öykü Antolojisi – Kolektif

Kültür ve sanat platformu Kayıp Rıhtım’ın 14. yılında yayımlanan Tüm Panayırların Heyulası, okuru “ucube” temalı birbirinden tuhaf öykülerin bulunduğu tekinsiz bir dünyaya davet ediyor. Korku, fantazi, bilim kurgu ve polisiye türlerinde yazılmış 20 öyküyü bir araya getiren kitap; bünyesinde pek çok ödüllü yazara da ev sahipliği yapıyor. Gulyabanilerden kıyamet getiren ahtapotlara, dehşetli kahve fallarından distopik geleceklere Tüm Panayırların Heyulası, Cadılar Bayramı için ideal bir eşlikçi. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Istrancalı Abdülharis Paşa – Mehmet Berk Yaltırık

cadılar bayramı kitap önerileri

Türkiye’de korku edebiyatı dendiğinde akla ilk gelen çağdaş yazarlardan birisi olan “Son Gulyabani” Mehmet Berk Yaltırık’ın Istrancalı Abdülharis Paşa romanı, tarihi kurgu ile korku türünü başarıyla harmanlıyor. Bir vampir anlatısı olan eser; hem günümüzde hem de Osmanlı döneminde geçen iki ayrı zaman çizelgesine sahip. Istrancalı Abdülharis Paşa, Balkanların sisli atmosferinde, yerli motiflerle bezeli bir korku deneyimi yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken kitaplardan. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Peri Palas – Ömer Faruk Yazıcı

Cadılar Bayramı kitap önerileri listemize Peri Palas ile devam ediyoruz. Ağırlıklı olarak Türk mitolojisinden beslenen Peri Palas, fantastik öyküleriyle tanınan Ömer Faruk Yazıcı’nın ilk romanı. Gulyabanilerden cinlere, karabasanlardan oburlara türlü acayiple mücadele etmek zorunda kalan kahramanımızın hikâyesi; akılları The Witcher oyunlarını getiriyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

DG – Murat Başekim

cadılar bayramı kitap önerileri

Murat Başekim bu eserinde 19. yüzyıl Anadolu ve Rumeli coğrafyasında adı sık sık anılan tekinsiz kahraman Deli Gücük’ün çeşitli rivayetlerini öykü tadında bir araya getiriyor. Türk edebiyatında spekülatif kurgu alanında verdiği eserlerle tanınan Başekim DG adlı kitabında okuru rahatsız edici ve tuhaf maceralara davet ediyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynadakiler – Attila Şanbay

cadılar bayramı kitap önerileri

Vordonisi: Kayıp Ada romanıyla adından söz ettiren Attila Şanbay’ın Aynadakiler adlı eseri, sıradan bir günde hayatı kökünden değişen Volkan Güzey’in macerasını anlatıyor. Başına ardı arkasına tuhaf olaylar gelen Volkan, evindeki aynaların da farklı bir dünyaya açıldığını öğrendikten sonra kendisini ölümle kalım arasındaki ince çizgide yaşam mücadelesi verirken buluyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dolunay Ayini – Özlem Ertan

cadılar bayramı kitap önerileri

Çeşitli antolojilerdeki korku öyküleri ve Benim Güzel Ölülerim romanıyla adını duyuran Özlem Ertan; Dolunay Ayini kitabında ilhamını Yunan mitolojisi ve İstanbul’un Pagan tarihinden alıyor. Kan donduran cinayetler etrafında şekillenen kitap, bir genç kızın ilaheyi keşfetme sürecine karanlık bir bakış atıyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bin Yıllık Hemşehri – Halil Babilli

Tarihi kurgu ve fantaziyi bir arada okumayı sevenlere; Halil Babilli’nin Bin Yıllık Hemşehri’si ilaç gibi gelebilir. Okuru, bir gelinciğin peşinden zamanda yolculuğa davet eden roman İstanbul’un dehlizlerinde aydınlatılmayı bekleyen sırları konu ediniyor. Henüz bir delikanlıyken gelinciğin bedenine hapsolan Bizanslı Theo, Konstantinopolis’ten günümüze yüzlerce yıllık bir serüvene şahitlik ediyor. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu