Bu Tedavi Sayesinde Alzheimer Tarihe Karışacak

Avustralya’nın Macquarie Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Alzheimer hastaları için yeni bir umut oldu. Bilim insanları, ileri seviyede Demans’ı olan fareler üzerinde bir çalışma yapıldı. Dr. Arne Ittner ve Dr. Lars Ittner tarafından geliştirilen bir gen çalışmasında, beyinde doğal olarak bulunan ‘p38gamma’ enzimi kullanıldı. Araştırmacılar, p38gamma aktive edildiğinde Alzheimer hastalığı ilerlemesinde etkili olan bir proteinin değişebildiğini belirledi.

FARELER ÜZERİNDE TAM BAŞARI

Araştırmada yayınlanan bulgulara göre tedavi, ileri seviye Alzheimer hastası farelerdeki bellek bozukluğunu büyük oranda iyileşme gösterdi hatta kaybolan hafızayı geri yüklenmede bile etkili oldu. Gen terapisi üzerinde çalışmaya başladıklarında sadece Demans’ın gelişimini durdurmayı hedeflediklerini söyleyen Profesör Lars Ittner, tedavinin silinen hafızayı da geri getirebildiğini açıkladı.

Bilim insanlarına göre, tedavi uzun süre ve yüksek dozda uygulandığında bile herhangi bir olumsuzluk olmadı. Çalışmalarını sürdüren uzmanlar, bir sonraki aşamanın tedaviyi insanlar üzerinde denemek olduğunu kaydetti. Alzheimer hastalığını önlemek için çok sayıda araştırmanın olduğunu ifade eden Profesör Ittner, kaybolan hafızayı geri getirecek çok az çalışma olduğunu belirtti. Tedavinin 10 yıldan kısa bir sürede kullanılabileceği tahmin edilmektedir.

TÜRKİYE’DE 600 BİN HASTA VAR

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 verilerine göre Dünya’da 20 milyon, Türkiye’de ise 600 bini aşkın alzheimer hastası bulunmaktadır. Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası Türkiye’de 2023’te yaklaşık her 10 kişiden birinin, 2050’de her 5 kişiden birinin 65 yaş üstünde olacağını söyleyerek alzheimer vakalarında artış olabileceğini belirtti. Bundan dolayı dünyada alzheimer hastalığının tedavi edilmesiyle alakalı olarak her çalışma Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

İLİşKİLİ HABERLER Eksikliği Alzheimer Hastalığına Neden Oluyor!

Eksikliği Alzheimer Hastalığına Neden Oluyor!

Alzheimer Hastalığı (Demans-Bunama)

Alzheimer Hastalığı (Demans-Bunama)

Alzheimer Hastalığındaki Başarılı Gelişme

Alzheimer Hastalığındaki Başarılı Gelişme

Alzheimer Tedavisinde Yeni Gelişme

Alzheimer Tedavisinde Yeni Gelişme

İLİşKİLİ GALERİLER Dalgınlıkla Yaptıkları Hataları Paylaşarak Hepimizi Kahkahalara Boğan 15 Anne

Dalgınlıkla Yaptıkları Hataları Paylaşarak Hepimizi Kahkahalara Boğan 15 Anne

Alzheimer Hastası Belirtilerine Şimdiden Dikkat Edin

Alzheimer Hastası Belirtilerine Şimdiden Dikkat Edin

Alzheimer ile Mücadelede Tüketmeniz Gereken Besinler

Alzheimer ile Mücadelede Tüketmeniz Gereken Besinler

Unutkanlık Yaşıyorsanız Bu Besinleri Tüketin

Unutkanlık Yaşıyorsanız Bu Besinleri Tüketin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu