Bağışıklığı Güçlendiren Bitkinin Fiyatı Dudak Uçuklatıyor

Çeşitli bitkilere olan ilgi son dönemlerde artışa geçti. Özellikle bağışıklık güçlendirdiği düşünülen besinler, Kovid-19 salgını sürecinde daha da önem kazandı. Ginseng bitkisi de rağbetin çoğaldığı bitkiler arasında yer alıyor. Bitkinin tozhalinin kilosubin 800 liradan başlarken, kök halinin fiyatı 2 bin liradan satılıyor.

Özellikle uzak Doğu ülkelerinde 5 bin yıldan beri tedavi için tercih edildiği bilinen ginseng, güçlü antioksidan özelliği olduğu için bağışıklık sistemi güçlendiriyor. Hastalıklara karşı etkisi olan bitkinin grip gibi basit hastalıklara çözüm olması dışında, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltma görevi olduğu biliniyor. Faydaları kadar fiyatından da bahsettiren bitkinin faydaları hakkında Diyetisyen Eda Ünal, ‘Normalde ginseng tedavi anlamına geliyor. Yıllardır bağışıklığı güçlendirici ve kolesterol düşürücü etkisinden dolayı takviyelerde ve bitkisel çaylarda sıkla kullanılıyor. Ayrıca stresin düşürülmesi ve hafızanın güçlendirilmesinde oldukça etkili olan bir takviyedir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, diyabet ve uykusuzluk problemi çeken hastalara bunu kesinlikle önermiyoruz. Ginseng içerdiği maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ayrıca soğuk algınlıklarından korunmada da etkisi olan bir bitkidir’ bilgilendirmesinde bulundu.

SALGIN TALEBİ ETKİLEDİ

Aktarlık yapan Orhun Özfidancı ise Kovid-19 salgını sürecinde ginsenge olan talebin yükseldiğini söyleyerek,  ‘Pandemi sürecinde bağışıklık sistemi ile alakalı olan ürünlerin kullanılmasıyla ve duyulmasıyla ginseng köküne olan talep arttı. Ginseng kök halinde kilosu 2 bin TL, tozu da bin 800 TL civarında seyrediyor. Ginseng bağışıklık sistemini, vücut direncine, unutkanlığa ve kan basıncının artmasına fayda vericidir. Müşterinin talepleri oluyor ama pahalı olmasından dolayı müşteriler 100 gram değil de 10 gram şeklinde alabiliyor. Ginsengin en kolay kullanımı da macun şeklinde balla karıştırılıp tüketmektir. Kapsül şeklinde olanı da mevcut, bunların fiyat aralığı da 35-40 TL civarında’ ifadelerini kullandı.

İLİşKİLİ HABERLER Ginseng Nasıl Kullanılır? Ginseng Neye İyi Gelir?

Ginseng Nasıl Kullanılır? Ginseng Neye İyi Gelir?

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Bunları Deneyin

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Bunları Deneyin

Bağışıklığı Güçlendiren Sonbahar Sebzeleri

Bağışıklığı Güçlendiren Sonbahar Sebzeleri

Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

İLİşKİLİ GALERİLER Bağışıklığı Güçlendiren 5 Önemli Besin

Bağışıklığı Güçlendiren 5 Önemli Besin

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Besin

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Besin

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu