Aydemir’den 6’lı masanın ikircikli yaklaşımına tepki

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, altılı masanın önceki gün yaptığı açıklamanın “incir çekirdeğini doldurmayacak bir muhtevası” olduğunu söyledi. Milletvekili Aydemir, altılı masanın 10 saate yakın toplantı yaptığını, toplantının ardından 3,5 sayfalık bildiri yayınlandığını anımsattı.


AYDEMİR’DEN BİLDİRİ ELEŞTİRİSİ


AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM’de düzenlediği yılın 5’inci basın toplantısında 6’lı masayı eleştirerek, ‘10 saate yakın toplantı yaptılar. Çıkan bildiriye bakıyorsunuz. 3 buçuk sayfalık bir bildiri. Ama son kertede içeriğine baktığınızda incir çekirdeğini doldurmayacak bir muhteva var, bir içerik var. Ne diyorlar? ‘Aday tespit etmek üzere istişare etmeyi istişare ettik.’ Garabet bakar mısınız? ‘ kaydını düştü.


BAYRAK ŞAİRİ ASYA’YA VEFA


Milletvekili Aydemir Basın toplantısında, 5 Ocak 1975’te Hakka hicret eden Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’yı rahmet niyazlarıyla anarak, ‘Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim/ Yeryüzünde yer beğen/Nereye dikilmek istersen/Söyle, seni oraya dikeyim. ‘ dizelerini paylaştı, Genel merkezlerinden Türk Bayraklarını kaldıran CHP’ye sert tepki gösterdi.


‘KÜRT DEMEK VATANSEVERLİK DEMEKTİR’


Basın toplantısında Şehit Fethi Sekin’i rahmet, şükran ve minnetle anan Milletvekili Aydemir, ‘Hep söylüyoruz, Kürt demek vatanseverlik demektir. Bu vatanın birliği, bütünlüğü Kürtler sayesinde ayaktadır. Şehit Sekin Milletimizin yüreğinde yaşıyor, İlelebet yaşayacak. ‘ dedi


AYDEMİR’İN DEĞERLENDİRMESİ


Milletvekili Aydemir Altı genel başkanın imzasıyla yayımlanan ortak metindeki, “Genel başkanlar arasında ortak cumhurbaşkanı adayının tespitiyle ilgili istişarelerin başlatılmasına karar verdik” ifadelerini eleştirdi.


Milletvekili Aydemir, “Adayı tespit etmek üzere ‘istişare etmeyi istişare ettik.’ demek garabettir, milleti hafife almaktır, basitliktir. ‘İşaret beklediğimiz yerlerden daha işaret gelmedi.’ diyebilirsiniz. Bu bile çok daha saygıdeğer ama diğeri toplumu hafife almaktır.” değerlendirmesinde bulundu.


MUHALEFETİN BAŞÖRTÜSÜYLE İLGİLİ İKİRCİKLİ YAKLAŞIMI


“3,5 sayfalık açıklamanın içeriğine baktığınızda incir çekirdeğini doldurmayacak bir muhteva var.” diyen Milletvekili Aydemir, “Başörtüsüyle ilgili ikircikli yaklaşım ortaya koyanların altılı masanın gündemine gelip gelmediğini” sordu.


‘BU SULANDIRMA GİRİŞİMİDİR’


Milletvekili Aydemir, “Başörtüsüyle ilgili kendileri yeni bir anayasa değişiklik teklifi hazırlıyorlar. Bu arkadan dolanma, ‘başörtüsüne özgürlük alanı genişlesin’ teklifimizi sulandırma girişimidir. Bu mütedeyyin kesimlerle dalga geçmektir.” dedi.


 ‘KÜRT KARDEŞLERİM GERÇEĞİ BİLİYOR’


Milletvekili Aydemir, ‘Kürtler şunu biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber, Ak Parti’yle beraber Kürt’ün en doğal hakkı olan, dilini konuşma hakkı getirildi. Bir televizyon kanalı devlet tarafından ihdas edildi. Her neviden, Kürt Kardeşlerime dönük hayatı daraltan CHP yaklaşımlarını berhava eden, ortadan kaldıran AK Parti’dir. Bunu Kürt kardeşlerim biliyor. CHP demek Kürt’e hayatı dar etmek demektir. Kürt’e zulüm demektir. Ve biz bunları yaparken, bizimle beraber o gün siyaset yapanlardan, o kararların alındığı zeminlerden kaçanlar vardı. Şimdi Kürt kardeşlerimizi istismar etme adına söylem geliştiriyorlar. Yani milletle dalga geçiyorlar. Ve zannediyorlar ki millet bu hakikatleri bilmiyor, millet biliyor. ‘ diye konuştu


Bir gazetecinin “Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun masada bulunan 6 liderin seçimin ardından imza yetkisine sahip cumhurbaşkanı yardımcısı” olacağı yönündeki sözlerini sormasına Milletvekili Aydemir, “Ahmet Davutoğlu göstere göstere milletle dalga geçiyor. ‘Ey Türk milleti, biz vazife alırsak size hayatı eskiden olduğu gibi cehennem haline getireceğiz.’ diyor.” yanıtını verdi.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu