Artan Vaka Sayışları Sağlık Personelini Yordu

Koronavirüs vakalarında görülen artış hakkında değerlendirmede bulunan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Ülkü Yılmaz, enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla takılan maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının önemine değinerek, son günlerde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığının altını çizdi.

Haziran ayı itibarıyla düğünlerin serbest bırakıldığını hatırlatan Yılmaz, asker uğurlamalarında kalabalık grupların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesi, camilerde yeniden toplu ibadete başlanması, Kurban Bayramı dolayısıyla yapılan ziyaretler ve tatil ortamlarındaki aşırı sosyalleşmenin vaka sayılarında çok ciddi artışlara neden olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine yansıyan sayıların, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerden oluştuğunu aktaran Yılmaz, ‘Test sonucu pozitif olanların dışında Kovid-19 taşıyan ancak hiç semptom göstermeyen olgular da var. Günlük vaka sayısı son dönemde 1200’lerin üzerinde seyrediyor’ ifadelerini kullandı.

DİKKAT HASTALIĞIN YAYILMASINI ENGELLEYEBİLİR

Vakaların yüzde 5’inin yoğun bakıma yattığını, bunun da yoğun bakım servislerinde ciddi bir kalabalığa yol açtığını belirten Ülkü Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Hasta sayısı arttı, yeni servisler, yeni yataklar açmaya çalışıyoruz. Servislerimizde yeniden düzenlemelere gidiyoruz. Bunlar sadece keyif sonrasında, kontrolsüz şekilde sosyalleşmeyle oldu. Gerçekten artık sağlık personeli de çok yoruldu. Vaka sayılarındaki artış, hekimlerin dayanma gücünü zorlar hale geldi.’

Türkiye’de vakaların ilk görüldüğü günlerde hekimlerin alkışlandığına değinen Yılmaz, ‘Tabii ki takdir edilmek herkesin gönlünü, ruhunu okşayan bir şey. Fakat artık sağlık personeli tükenmek üzere. Hekimlerin alkışlandığı, hastalığın ilk günlerinde kurallara uymak biraz daha akıllardaydı ama zaman geçtikçe unutuldu’ diye konuştu.

Vatandaşları maske, mesafe ve hijyen kurallarına eksiksiz uymaya davet eden Ülkü Yılmaz, biraz dikkatli hareket edilirse virüsün yayılmasında büyük ölçüde önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüs Stresi Saç Dökülmesine Neden Oluyor

Koronavirüs Stresi Saç Dökülmesine Neden Oluyor

Herkese Uygun Koronavirüs Eğitimi Verilmeli

Herkese Uygun Koronavirüs Eğitimi Verilmeli

Koronavirüs Çocuklarda Tip 1 Diyabete Neden Olabilir

Koronavirüs Çocuklarda Tip 1 Diyabete Neden Olabilir

Dünya Sağlık Örgütünden Koronavirüs Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütünden Koronavirüs Açıklaması

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

 'Bisikletli Koronavirüs Timleri' Atık Toplamak İçin Hareket Geçti!

‘Bisikletli Koronavirüs Timleri’ Atık Toplamak İçin Hareket Geçti!

Koronavirüs Salgınını Ortaya Çıktığı Wuhan’dan Şaşırtan Görüntüler

Koronavirüs Salgınını Ortaya Çıktığı Wuhan’dan Şaşırtan Görüntüler

Yeni Dövme Trendi: Koronavirüs

Yeni Dövme Trendi: Koronavirüs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu