Ardahan’da şap alarmı, 99 köy karantinada

Ardahan il genelinde artış gösteren şap hastalığı sebebiyle 99 köy karantinaya alındı.
Ardahan’da Şap virüsü alarmı verildi. Hayvan hareketlerini önlemek amacıyla Ardahan Canlı Hayvan Pazarı da geçici süreliğine kapatıldı. Hastalığın önlenmesi amacıyla canlı hayvan pazarı ile 99 köyde karantina uygulaması başlatıldı. Valilikten yapılan açıklamada; kent genelinde son günlerde şap hastalığının artış gösterdiği, hastalığın büyükbaş hayvanlarda oldukça ağır seyrettiği belirtildi.

Verim kaybına neden olan hastalığın yayılımının önlenmesi amacıyla bazı tedbirlerin alındığı ifade edilen açıklamada, “Tarım ve Orman il ile ilçe müdürlüklerine gelen ihbarların titizlikle değerlendirilmesi, alınan numunelerin hızlı bir şekilde Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmesi sağlanmıştır. İlimiz merkeze bağlı 37, Göle’de 38, Hanak’ta 20, Damal’da 4 olmak üzere toplamda 99 köye karantina işlemi uygulanmıştır. Ayrıca hayvan sağlığı ekiplerimizin sağlık tarama faaliyetleri devam etmektedir” denildi.

Açıklamada ayrıca, 500 litre dezenfektan dağıtımı yapıldığı ve hayvan hareketlerini önlemek amacıyla Ardahan Canlı Hayvan Pazarı’nın da geçici süreliğine kapatıldığı belirtildi.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu