7 Adımda Tıraş Bıçağının Oluşturduğu Tahriş ve Yanmayı Nasıl Önlersiniz?

İstenmeyen tüyler ile baş edebilmek için günümüz şartlarında birçok yöntem bulunuyor. Epilatör, ağda, buzlu lazer vb. yöntemlere kıyasla kadınlar tarafından en pratik ve hızlı kabul edilen yöntem jilet kullanmak. Araştırmalara göre kadınların %60’ı jilet kullanımını diğer epilasyon yöntemlerine nazaran daha sık tercih ediyor. Öte yandan pratik ve kullanışlı olması nedeniyle tercih sebebi olan jiletin olumsuz yanları da mevcut. Tıraş bıçaklarının yanlış kullanımı sonucunda bazı durumlarda tahriş, yanma ve kızarıklık belirtileri ile karşı karşıya kalmak mümkün. Peki tıraş bıçağının cilt yüzeyinde oluşturduğu tahriş, yanma ve pul pul görünümü önlemek mümkün mü? Tıraş bıçağı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Tıraş rutininize dair bilmeniz gerekenleri sizin için bir araya getirdik. Dilerseniz detaylara yakından bakalım.

1. Tıraş bıçaklarını seçerken dikkat edin

tıraş bıçağı

Öncelikle piyasadaki her jiletin farklı işlevlere sahip olduğunu hatırlatmak isteriz. Günümüzde kullanıldığı bölgeye göre değişiklik gösteren farklı jilet türleri bulunuyor. Cilt yüzeyi hassas olduğu için jilet türleri de bu hassasiyete göre seçilmelidir. Özellikle bikini ve koltuk altı gibi tahrişe müsait ve hassas bölgelerde doğru jilet tercihi oldukça önemli. Neredeyse her bölge için ayrı ve özel üretilen jilet türlerini kullanım alanınıza göre seçebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir başka hassas nokta ise kör jilet kullanmamaya özen göstermek. Kör jilet tercihi pürüzlü bir alan yaratacağı için tahrişe yol açacaktır. Bu nedenle tıraş bıçağınızın keskin olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.

2. Kullanım sonrası tıraş bıçağını mutlaka temizleyin

tıraş bıçağı

Belki de iyi bir tıraş rutininin altın kuralı temiz bir tıraş bıçağı kullanmaktan geçiyor. Her kullanım sonrası tıraş bıçağınızı mutlaka hijyenik bir şekilde arındırmaya özen gösterin. Tıraş makinenizde oluşabilecek herhangi bir bakteri cildinizi tahriş edebilir. Temizlik sonrası tıraş bıçaklarını temiz ve kuru bir alanda muhafaza etmek de önemli. Eğer tıraş bıçağınızda bir miktar pas ile karşı karşıya geldiyseniz artık yeni bir tane edinmenin vakti gelmiş demektir. Tıraş bıçaklarının hijyeni kadar zamanında değiştirmek de oldukça önemlidir.

3. Cildiniz nemlenene kadar bekleyin

Daha kolay ve acı hissetmediğiniz bir tıraş deneyimi için cildinizin nemli olması fazlasıyla önemli. Kuru yüzeyde jilet kullanımı cildi derinlemesine zedeleyeceği ve pul pul bir görünüm yaratacağı için bunu tercih etmemenizi öneririz. Jiletinizi duş esnasında uyguluyorsanız duş seansınızın bitimine doğru tıraş bıçağı kullanmanız daha yumuşak bir uygulama sağlayacaktır. Böylece cildiniz yumuşayacak ve tahrişi önleme fırsatınız olacak. Jilet kullanımından önce temiz içerikli bir köpük ya da duş jeli kullanmanın rahat bir jilet deneyimi için olmazsa olmaz adımlardan biri olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

4. Kokulu ürünleri rafa kaldırın

tıraş bıçağı

Her ne kadar tıraş deneyimi esnasında mis gibi kokan ürünler kullanmak cazip görünse de sentetik kokular tahrişlerin ana kaynağı olabilir. Bu nedenle duş rutininizin en popüler parçası olsa bile kokulu ürünleri bir süre rafa kaldırmanızı öneriyoruz. Yapay içeriklerle hazırlanan kokulu jeller ve köpükler cilt tahrişinin nedenlerinden biri. Bu nedenle tıraş bıçağı kullanırken temiz içerikli krem ve temizleyiciler kullanmaya özen göstermek gerekiyor. Öte yandan duşta güzel kokulardan vazgeçmek istemeyenlerdenseniz banyonuza biraz lavanta ve gül esansı damlatabilirsiniz.

5. Tıraş kremi kullanın

Cildinizi istenmeyen tüylerden arındırırken tıraş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Sadece havalı ve pürüzsüz görünen bacaklar için değil aynı zamanda cilt bariyerinizi korumak için tıraş kremi kullanımı oldukça önemli. Böylece tıraş deneyimi esnasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak mümkün. Kuru cilde nemlendirici ya da krem kullanmadan direkt olarak jilet uygulaması yapmak cildinize geri dönüşsüz hasarlar bırakabilir. Bu nedenle aloe vera içeren temiz içerikli nemlendiricileri tıraş rutininize ekleyebilirsiniz.

6. Tüylerinizi doğru yöne tıraş edin

tıraş bıçağı

Tıraş bıçağı kullanırken tüylerin çıkış yönünü belirlemek ve bu şekilde uygulama yapmak daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Böylece cilt tahrişini ve yanmasını önlemeniz mümkün. Öte yandan jilet uygulaması yaparken aynı bölgeden tekrar tekrar geçmemek de önemli. Bu da gözle görülür tahriş sebeplerinden biri olacaktır. Bu nedenle tüyleri çıkış yönüne doğru tıraş etmeniz gerektiğinin altını çizmek isteriz.

7. Tıraş bıçağınızı sık sık değiştirin

tıraş bıçağı

Kullandığınız tıraş bıçağının sizin demirbaşınız olmadığını hatırlatıp onu belirli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini söylemek istiyoruz. Eski, körelmiş ve işlevini kaybetmiş bir tıraş bıçağını kullanmaya devam etmek batık, yanma ve tahrişin en büyük nedenlerinden biri olacaktır. Bu nedenle bakterilerin kıl köklerine ulaşmasını önlemek için tıraş bıçağı değişimi oldukça önemli. Genellikle tıraş bıçaklarının 4. ya da 5. kullanımdan sonra değiştirilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu