6 Şubat depremlerinin birinci yılı!

Erzurum Güncel- Hatay başta olmak üzere 11 ili etkileyen asrın felaketi 50 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Tüm Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin birinci yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşlar anılıyor. Depremzedeler, afetin etkilediği tüm il ve ilçelerde düzenlenen anma etkinlikleriyle geceyi sokaklarda geçirdi.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen ve 11 ili etkileyen Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler, afetin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen unutulmuyor. Yakınlarını ve sevdiklerini kaybettikleri evlerinin enkaz alanında bir araya gelen aileler, sevdikleri için dua edip, göz yaşı döktü.
Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayına alınmıştır

Depremlerde en çok can kaybının yaşandığı yerlerden Ebrar Sitesi’nin enkazının bulunduğu alana gelen bazı afetzede aileler, burada ateş yakıp, sevdikleriyle yaşadığı anıları yad etti.

Yoğunluğun yaşandığı sitenin etrafında polis ekipleri güvenlik önlemi alırken bazı sivil toplum kuruluşları da afetzede ailelere çay ve çorba ikramında bulundu.

Öte yandan Kapıçam Şehir Mezarlığı’nda gecenin ilerleyen saatlerine rağmen sevdiklerinin mezarına giden bazı depremzedeler burada yakınları için dua etti.

 

AA’nın haberine göre; depremin en fazla etkilediği yerlerden olan Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçesinde de depremzede aileler, evlerinin yıkıldığı bölgede toplandı ve kaybettikleri yakınları için dua etti.

HATAY

HATAY

Hatay’da 6 Şubat 2023’teki depremlerin yıl dönümünde geceyi sokaklarda geçirdi. Yoğun sisin kapladığı Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Ailecek meydana akın eden vatandaşlara, bazı işletmeler tarafından ücretsiz çay ikramı yapıldı. Gruplar halinde meydanda toplanan vatandaşlardan kimisi 6 Şubat gecesi yaşadıklarını anlattı kimisi de buhur yakarak depremde kaybettikleri için dua etti.

İSKENDERUN

İSKENDERUN

İskenderun ilçesinde vatandaşlar sokaklarda ateş yakarak “deprem nöbeti” tuttu. Bir enkaz alanına kırmızı karanfiller bırakan vatandaşlar, “unutmadık” yazılı pankart da bıraktı. Gönüllülerce sokaktaki vatandaşlara çay, çorba ve kek ikram edildi.

 

Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki yıkılan binanın enkazının bulunduğu alanda ateş yakarak oturan Zahide Eren Mert, felaketi yaşadıkları geceyi sokakta nöbet tutarak geçirmek istediklerini söyledi. Depremde çok kişinin hayatını kaybettiğini belirten Mert, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diledi. Süleyman Güçlü de 6 Şubat’ı kesinlikle unutmayacaklarını söyledi.

OSMANİYE

OSMANİYE

Osmaniye’de ise belediye tarafından düzenlenen anma programı öncesinde vatandaşlar Raufbey Mahallesi’nde depremde yıkılan Metin Tamer Sitesi’nin önünde bir araya geldi.

 

Alanda kurulan sobanın etrafında toplanan kalabalığa belediye ekiplerince yemek ve çay ikram edildi.

MALATYA

MALATYA

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Malatya’daki tüm okulların ışıkları 04.17’te açıldı. “Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin birinci yılı dolayısıyla kentteki okulların ışıkları yakıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “6 Şubat tarihinde ilk andan itibaren ışıkları sönen şehrimize umut olmak için eğitim ordumuz ile var olduk. Yarın da var olmaya ve başarmaya devam edeceğiz. 6 Şubat 04.17’de aydınlık olmaya devam diyerek, tüm okullarımızda ışıklarımızı açıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

ŞANLIURFA

ŞANLIURFA

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1. yılı nedeniyle, Şanlıurfa’da hayatlarını kaybedenleri anma ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Şanlıurfa’da felaketin yıl dönümü dolayısıyla, 04.17’de 112 Acil Çağrı Merkezi binasında, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başlayan toplantıda, AFAD tarafından depreme ilişkin hazırlanan “Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması” isimli kısa filmi gösterildi. Şıldak, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dileyerek, bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını temenni etti. Tam bir yıl önce Şanlıurfa’nın da etkilendiği Kahramanmaraş merkezli “asrın felaketi”nin yaşandığını belirten Şıldak, şunları söyledi:

“Deprem Şanlıurfa’da 20 binanın yıkılmasına neden oldu ve 180 vatandaşımızı kaybettik. Nispeten diğer illere göre acımız bu manada biraz daha hafif kalabilir. Ancak oluşturduğu tahribatın büyüğü küçüğü yok. Bir vatandaşımızın dahi hayatını kaybetmesi tabii ki hepimizi derinden üzüyor. Bunun yanı sıra oluşan hasarın daha sonrasında ortaya çıkan boyutu Şanlıurfa’da da aslında depremin gücünün bir hayli yüksek olduğunu bize ifade ediyor. Bunu şuna dayanarak söylüyoruz, hasarlı bina sayımızın rakamı bir hayli yüksek.”

 

Vali Şıldak, Şanlıurfa’daki kalıcı konutların inşasının devam ettiğini aktararak, kentte ihalesi yapılan toplam konut sayısının 5 bin 179 olduğunu ve bunlardan 1314 konutun kura çekiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini kaydetti.

Depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde tüm kurumların canla başla çalıştığını aktaran Şıldak, “Hepimiz gözlemledik ki ilk günden, ilk andan itibaren enkaz kaldırma, hasar tespit ve diğer devamındaki süreçler çok güzel bir işbirliğiyle gerçekleştirildiğini müşahede ettik. Bütün illerimizde bu tablo ortaya çıktı. Ve şu anda yani yıkım enkaz sayısına baktığımızda ortaya konulan konut sayısına baktığımızdaki biliyoruz. 11 ilimizde teslimi yapılan konut sayısı 40 binin üzerindedir. Bir yıl dahi dolmadan vatandaşlarımıza bunlar teslim ediliyor olması bakımından devletimizin kurumlarımızın işbirliğiyle gerçekleştirdiği büyük organizasyon anlaşılabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici ve diğer ilgililer katıldı

ADIYAMAN

 ADIYAMAN

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1. yıl dönümü dolayısıyla Adıyaman’da depremzedelerin katılımıyla “sessiz yürüyüş” yapıldı.

 

Valilik önünde bir araya gelen vatandaşlar, kentin simgesi olan ve aradan geçen bir yıla rağmen 04.17’i gösteren saat kulesine kadar “Sesimi duyan var mı” “Memleketimi terk etmeyeceğim” yazılı pankartlarla yürüdü.

 

Bazı depremzedelerin yürüyüş sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

 

Yürüyüşün ardından ise depremin yaşandığı saat 04.17’de kentteki tüm camilerden sela okundu. Program kapsamında hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Anma programlarından dikkat çeken kareler;

Anma programlarından dikkat çeken kareler;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu