Yozgat Şehir Hastanesi’nde Bir İlk Yaşandı

Hastalığın ölümcül durumlara yol açabildiğini dile getiren Op. Dr. Görkem Yiğit, ‘Ölümcül durumlara yol açabilen karın ana damarı ve bacağı besleyen damarlardaki balonlaşmalar (abdominal, iliak aort anevrizmaları) oldukça önem arz eden ve Kalp Damar Cerrahisi branşını ilgilendiren hastalıklardır’ dedi. 

Görkem Yiğit, sinsice ilerleyen, genellikle 65 yaş üzerinde, tansiyon hastalığı olan ve sigara içen bireylerde görülebilen bu hastalığın, patladığında ölümcül bir tabloya yol açabileceğini belirtti.  

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nin yurt genelinde bu hastalık ile ilgili proje başlattığını anlatan Yiğit, ‘TKDCD’nin ‘İçinizdeki Balon’ adlı projesi ile bu konunun önemini vurgulamaktadır. Açık ameliyat ve kapalı yöntemlerle erken müdahale edelebildiğimiz bu önemli hastalık açısından, patlama noktasına gelmeden, Kalp ve Damar Cerrahisi polikliniklerine erken tetkik ve görüntüleme yöntemleri açısından başvurabilirsiniz. 82 yaşında erkek hastamız, poliklinik başvurusu sonrası karın içerisindeki bacak ana atardamarında 5 x 5 cm çapında balonlaşma tespit edildi. Yaşı ve ek hastalıklarından dolayı açık cerrahi ameliyatı kaldıracak durumda değildi. Patlama riskinden ötürü aynı gün içerisinde hastanın yatışı yapılarak, kapalı yöntem ile hastaya anestezi verilmeden anjiyografi ünitesinde İliak Stent + İlaçlı Balon uygulaması başarıyla yapıldı. Servis izleminde ve işlem sonrası yapılan tetkik ve tahlillerinde problem yaşanmayan hastamız ertesi gün taburcu edildi” şeklinde açıklamalar yaptı.  

İLİşKİLİ HABERLER Almanya'da Koronavirüsten Ölenlerin Sayısı 60 Bini Geçti!

Almanya’da Koronavirüsten Ölenlerin Sayısı 60 Bini Geçti!

Uzmanlar Koronavirüs Salgının 3. Dalgası İçin Tarih Verdi

Uzmanlar Koronavirüs Salgının 3. Dalgası İçin Tarih Verdi

Gut İlacı Koronavirüs İçin Yeni Bir Umut Oldu

Gut İlacı Koronavirüs İçin Yeni Bir Umut Oldu

112'ye Gelen Çağrılar Pes Dedirtti!

112’ye Gelen Çağrılar Pes Dedirtti!

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Bu Ülkede Koronavirüse Yakalanmak Yasaklandı

Bu Ülkede Koronavirüse Yakalanmak Yasaklandı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu