Yoksullaşma Tüm Hızıyla Devam Ediyor! Elektrik ve Doğalgaz Fiyatlarına Yapılan Zam Sosyal Medyanın Gündeminde

Uzun bir süredir ekonomik krizle mücadele ediyoruz. Yoksullaşma bütün hızıyla devam ederken yeni aya peşe peşe gelen zam haberleriyle girdik. 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektiriğe konutta %20, doğalgaza ise %20,4 oranında zam geldi. Öte yandan sanayide kullanılan elektrik %49,5, doğalgaz ise %50,8 oranında zamlandı. Gece yarısı açıklanan zam haberinden sonra sosyal medya kullanıcıları gelen zamlara tepkilerini gösterdi. Detaylara birlikte bakalım.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), internet sitesinden eylül ayına ilişkin tarife tablosunu yayınladı

zam

Yeni tarifeye göre konutlarda doğalgaza %20 zam geldi. Kurum yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Konutlarda kullanılan doğalgazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 20,4, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6, Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 50,8 oranında artış yapılmıştır.”

Doğalgaza yapılan zammın ardından bir haber de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) geldi. EPDK’dan yapılan açıklama şu şekilde: “Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur.”

Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar sosyal medya kullanıcılarının da tepkisine neden oldu👇

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu