Yine denetimsiz Kuran kursu, yine çocuk istismarı

Erzurum Güncel- Erzurum Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda belletmen H.A. tarafından iki çocuğa tecavüz ve beşine cinsel istismarda bulunmasına kamuoyunun dikkatini çeken Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında yine Erzurum’daki bir kuran kursunda yaşanan cinsel istismarı kaleme aldı.

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Güzelova köyünde inşa edilen kuran kursunda sınavı geçemediği için hafız olamayan 23 yaşındaki F.C.’nin muhtarın bilgisi dahilinde burada kaçak olarak hocalık yaptığını yazan Saymaz, şunları kaydetti:

“İlkin 12 ve 13 yaşındaki Y.K. ve E.K.’yi gözüne kestirdi. Ders bitiminde bu çocuklara “Gelin, oyun oynayalım” dedi. Önce çocukları yorganlara sardı. Ardından ellerini bantla bağladı, gözlerini maskeyle kapattı. Pantolonlarını indirdi. Birini yere yatırıp diğerinden alttakinin üzerine uzanmasını istedi. “Birbirinizi yapacaksınız” diye emretti. Sonra diğerini ötekinin üzerine çıkardı. Ağladıkları için çocukları bıraktı. Kurban Bayramı’ndan iki hafta önce 12 yaşındaki M.Y.Ü.’ye musallat oldu. Önce sırtına masaj yaptırdı. Bir başka gün, M.Y.Ü.’yü ikinci kattaki odaya çağırdı. Pantolununu çıkardığı çocuğu kucağına oturttu. İstismar ettiği çocuk kaçmaya çalıştı. Merdivenden inerken yakalandı. F.C., kolundan tuttuğu çocuğu üst kata çıkardı ve istismar etti. F.C., Kurban Bayramı’ndan sonra M.Y.Ü.’yü yine istismar etti. Bu sırada M.Y.Ü’nün babası aradı. F.C., “Kimseye söyleme” diyerek, çocuğu bıraktı.”

Yaşananların, istismar edilen çocuklardan F.CM.Y.Ü.’nün yaşananları köyün imamı Eyyüp Çelik’e anlatmasıyla ortaya çıktığını aktaran Saymaz, çocukların ailelerinin şikâyetçi olmadığını kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Hem itibar hem olay olarak zarar gördük” diyerek, yargılamaya müdahillik için başvurduğunu ancak reddedildiğini ifade eden Saymaz şöyle yazdı:

“Diyanet, Güzelova Kuran Kursu’nda zarar gören değil, zarar veren sıfatını taşıyabilir. Erzurum’un şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki bu köyün kursu, hocası atandıktan sonra denetimsiz bırakıldı. Anahtarı hafızlık diploması ve memuriyeti olmayan bir köylüye teslim edildi. Bütün vaziyeti bilen köy imamı, müftülüğe ihbarda bulunmadığı gibi, saldırganla birlikte çocuklara dini eğitim verdi. Diyanet, Güzelova’da görevini ihmalden yargılanmalıydı. Yalnızca Diyanet mi? Oğulları istismar edildiği halde şikayetlerini çeken sorumsuz aileler de elbette.”

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu