Yeşilyurt Köyü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye için cennet vatan demelerinin bir sebebi var! 😊 Ülkemiz, pek çok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Ziyaret edeceğiniz hemen hemen her şehirde çeşitli turistik noktalar görebilirsiniz. Kimileri dünya çapında bir üne kavuşmuşken kimileri ise gizli kalmaya devam ediyor. Örneğin Yeşilyurt Köyü! Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan bu büyüleyici köyü sizler için araştırdık. Taş evleri ve yemyeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz. İşte Kaz Dağları’nın saklı hazinesi Yeşilyurt Köyü hakkında bilmeniz gerekenler…

İlk olarak biraz Yeşilyurt Köyü’nden bahsedelim 😍

Eski adı Büyük Çetmi olan Yeşilyurt Köyü, aslında eski bir Rum köyü olarak biliniyor. Köyün geçmişiyle ilgili pek çok anlatı bulabilirsiniz. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethine yaptıkları katkılardan dolayı Yeşilyurt Köyü de dahil olmak üzere birçok köyü Türkmenlere hediye etmiştir. Yerleşik düzene geçen Türkmenler, karşı kıyıdaki Rum ustalarını davet ederek taş evler inşa ettirmişlerdir. Ardından bu ustalar da köyün alt kısımlarına yerleşmişlerdir.

Yeşilyurt halkı, uzun bir süre huzur içinde yaşasa da Yunan işgalinin ardından işler değişmiştir. Rumların mübadele ile Yunanistan’a gitmesi sonucu geriye yalnızca Yörükler kalmıştır. Yıllar içerisinde şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen İstanbullular ve Ankaralılar da burayı tercih etmişlerdir. Show TV’de yayınlanan Karabağlar dizisi de köyün popülerliğini arttırmıştır.

Yeşilyurt Köyü’ne nasıl gidilir?

Yeşilyurt Köyü, Çanakkale ilinde, Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Edremit Havalimanı’na uzaklığı yaklaşık 53 kilometre. Yani 40 dakikalık bir araba yolculuğunun ardından köye ulaşmak mümkün. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerden birkaç saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu büyülü yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Yeşilyurt Köyü ile ilgili detaylar 👇🏻

yeşilyurt köyü

Yeşilyurt Köyü, Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alır. Yunan Mitolojisine göre Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldıkları ilk güzellik yarışması İda Dağı’nda, yani Kaz Dağları’nda gerçekleşmiştir. Hatta Yunan Mitolojisinin en önemli figürü Zeus burada doğmuş, Afrodit ise ilk defa burada aşık olmuştur. Taş evlerle çevrili köyde 90 hane bulunmaktadır. Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili köy, dünyanın oksijen oranı en yüksek yerleri arasındadır.

Neden Yeşilyurt Köyü’nü ziyaret etmelisiniz?

yeşilyurt köyü

Öncelikle bu büyüleyici köyün denize yalnızca 3 km uzaklıkta yer aldığını söyleyelim. Yani doğayla iç içe bir deniz tatili yapmak için ideal. Köyün patika yolları, yürüyüş sevenler için benzersiz bir deneyim sunuyor. Badem ağaçlarıyla bezenmiş yamaçlar, özel otlar ve rengarenk çiçekler, özellikle astım ve kalp hastaları için bir şifa kaynağına dönüşünüyor.

Yeşilyurt Köyü’nde nerede kalınır?

yeşilyurt köyü

Yeşilyurt Köyü’nde konaklamak için pek çok seçenek bulunuyor. Otantik taş mimariyle inşa edilmiş oteller ve pansiyonlar dört mevsim ziyaretçilerini bekliyor. Vadinin ortasında, yeşillikler içerisinde bulunan bu işletmelerde tüm yiyecekler Yeşilyurt’tan ve çevre köylerden elde edilen doğal ürünlerle hazırlanıyor.

Yeşilyurt Köyü’ne kadar gitmişken görmeniz gereken diğer yerler 😍👇🏻

yeşilyurt köyü

Öncelikle Yeşilyurt Köyü, Asos’a 25 km mesafede yer alıyor. Yani oraya kadar gitmişken çevrede görebileceğiniz pek çok tarihi/doğal güzellik bulunuyor. Örneğin Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Tahtakuşlar Köyü ve Mıhlıçay bölgenin en popüler durakları arasında. Denize girmek için tercih edebileceğiniz Sokakağzı ise Maldivleri aratmıyor! 😊

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En İyi Turizm Köyü Seçilen Mustafapaşa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

…, 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu