Yerel Seçimler Öncesi Ekrem İmamoğlu-Murat Kurum Rekabeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm Türkiye’de merakla beklenen 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri veya yaygın söylenişiyle 31 Mart seçimleri çok kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Türkiye, 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek ve önümüzdeki 5 yıl boyunca görevde kalacak olan mahalli idarecileri seçecek. Seçim heyecanının zirve yaptığı bugünlerde uzmanlara göre bazı illerde hangi adayların kazanacağı aşağı yukarı belli olmuş durumda. Bazı şehirlerde ise dikkat çekici sürprizlerin yaşanabileceği, belediye yönetimlerinin el değiştirebileceği ifade ediliyor. Bununla birlikte seçim sonuçlarının en çok merak edildiği ve kıyasıya bir rekabetin sürdüğü şehirlerimizin başında İstanbul geliyor. 31 Mart yerel seçimleri adayları söz konusu olduğunda öne çıkan isimler ise elbette mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve iktidar partisinin adayı, eski bakan Murat Kurum. Yapılan anketler, iki adayın oy oranının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor. Bu durum ise siyasetteki İstanbul bilmecesini daha da karmaşık hale getiriyor. Ancak 31 Mart yerel seçimleri İstanbul adayları kampanya süreçlerini nasıl geçirdi, hangi aday kaç miting yaptı, kimlerle buluştu, Ekrem İmamoğlu Murat Kurum seçim kampanyası nasıl geçti gibi sorulara yanıt vermek bir fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Gelin, Fayn’dan Fatma Yörür’ün haberleştirdiği bilgiler ışığında detaylara birlikte bakalım.

31 Mart yerel seçimlerine çok kısa bir süre kaldı

Milyonlarca seçmen, 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek ve önümüzdeki 5 yıl boyunca görev yapacak olan belediye başkanlarını seçecek.

Seçim gününe kısa bir süre kala sonuçların az çok belli olduğu şehirler var

Bazı şehirlerde ise adaylar arasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor. Bu şehirlerimizin başında ise şüphesiz İstanbul geliyor. CHP’nin adayı mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP adayı Murat Kurum arasında geçen seçim yarışının galibi kim olacak sorusunun yanıtı büyük bir merakla bekleniyor. Bu noktada 31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala, İstanbul’da öne çıkan iki adayın seçim kampanyasına yakından göz atmak hem kampanya süreçlerine hem de belki, 31 Mart akşamı sandıktan çıkacak sonuçlara dair bir ipucu verebilir. Ekrem İmamoğlu Murat Kurum seçim kampanyası nasıl geçti gelin birlikte bakalım.

Ekrem İmamoğlu, seçim kampanyası boyunca en çok Fatih ilçesini ziyaret etti

Her iki aday da megakentin 39 ilçesini de kampanya döneminde ziyaret etti. Ancak görünen o ki daha fazla önem verdikleri bazı bölgeler de vardı. İmamoğlu, bu süreçte tam 12 kez Fatih ziyareti gerçekleştirdi, bu bölgede mitingler düzenledi, vatandaşlarla buluştu. 7 kez ile Beyoğlu, 6 kez ile de Eyüpsultan İmamoğlu’nun en çok ziyaret ettiği diğer bölgelerdi.

Murat Kurum’un ziyaretlerini yoğunlaştırdığı bölge ise Bakırköy oldu

İktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kurum, kampanya döneminde Bakırköy’de tam 9 etkinlik düzenledi. Üsküdar, Bağcılar ve Bahçelievler de Kurum’un özel bir önem gösterdiği bölgeler arasındaydı. İktidar partisinin adayı bu üç ilçeyi de 8’er kez ziyaret etti. Ziyaretlerinden 6’sında Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kurum’un yanında bulundu.

İstanbul adaylarının kampanya döneminde en çok kullandığı kelime “metro” oldu

Her iki adayın 13 Şubat-16 Mart tarihleri arasında gazetecilere gönderdikleri basın bültenleri ve saha çalışmaları sırasındaki konuşma metinleri incelendiğinde binlerce farklı kelime ile karşılaşılıyor. Bu incelemeler adayların odaklandığı noktaların tespiti için hayli işlevsel. Her iki adayında da en çok kullandığı kelimelerin başında ise “metro” geliyor.

Mevcut, büyük, olacak, deprem, birlikte,  hizmet, trafik ve yeniden, Murat Kurum’un metrodan sonra en çok kullandığı diğer kelimeler

Allah, yol, güçlü, kardeşim, millet, insan, kadın, iş, zaman ve konut ise mevcut başkanın kampanya dönemindeki popüler kelimeleri

ekrem imamoğlu murat kurum seçim kampanyası

Ayıca İmamoğlu’nun konuşma metinlerinde “birliktelik” vurgusunun ön plana çıkarıldığı görülüyor.

Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum kampanya döneminde kaç miting yaptı?

Her iki aday da kampanya dönemini hayli yoğun bir şekilde geçirdi. Ekrem İmamoğlu 39 günde 40, Murat Kurum ise 29 miting yaptı. Öte yandan aynı dönemde her iki aday da çok sayıda esnaf ve pazar ziyareti gerçekleştirdi.

Ekrem İmamoğlu Murat Kurum’a kıyasla daha şeffaf ve açık bir kampanya yürüttü

ekrem imamoğlu murat kurum seçim kampanyası

Örneğin Kurum’un bazı ziyaretlerinin basın mensupları tarafından takip edilmesine izin verilmedi. İmamoğlu ve ekibi ise basından gelen taleplere daha açıktı. Bu paralelde İmamoğlu, Kurum’dan çok daha fazla sayıda basın mensubunun sorusuna yanıt verdi.

Adayların mecra tercihleri de birbirinden farklıydı

ekrem imamoğlu murat kurum seçim kampanyası

İmamoğlu 39 günde 4’ü YouTube kanallı olmak üzere toplam 7 kez ekrana çıktı. Murat Kurum’un tercihi ise geleneksel medya oldu. Toplamda 14 kez ekranlarda boy gösteren Kurum yalnızca 1 YouTube yayınına katıldı.

Murat Kurum’un önem verdiği odak gruplarının başına hemşehri dernekleri yer alıyordu

ekrem imamoğlu murat kurum seçim kampanyası

Kurum da tıpkı İmamoğlu gibi çeşitli meslek gruplarının temsilcileriyle ve çok sayıda STK ile görüştü. Ancak Kurum’un özel olarak ilgi gösterdiği odak guruplarının başında hemşehri dernekleri yer alıyordu.

Ekrem İmamoğlu ise sınıfsal temelli odak grupları ile bir araya geldi

ekrem imamoğlu murat kurum seçim kampanyası

Ayrıca İmamoğlu, Kurum’un aksine her odak gurubuyla ayrı ayır görüşmek yerine çeşitli toplulukların bir arada olduğu etkinliklere katıldı ve bu etkinliklerde görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu