Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde bebeklerde sarılık nedeniyle karaciğeri daha önce olduğu gibi çalışmaz. Bu nedenle kandaki bilirubini arttırır, cildin sararmasına ve gözlerin beyazlarının bir kısmına neden olur.

Sarılık Bebekler İçin Zararlı Mı?

Bilirubin miktarı yüksekse, çocuğun uzun uykulara dalmasına neden olabilir. Yüksek bilirubin seviyeleri işitme problemlerine ve beyin hasarına neden olabilir. Hastanelerde doğru tedaviyi uygulamak ve kontrol etmek için bilirubin seviyesi kan testleri yapılır.

Hangi Çocuklar Yüksek Bilirubin Seviyelerine Sahiptir?

Özellikle sarılık eğilimli çocuklar:

Erken doğmuş bebekler Enfeksiyonu olan bebekler Annenin kan grubundan ters kan grubuna sahip bebekler. Sonuç olarak, kan hücrelerinin çok daha hızlı parçalandığı bir reaksiyon meydana gelir.

Bebeklerde Sarılık Oranının Ölçülmesi

Bebekteki bilirubin seviyesi, bebeğin cildine özel bir cihaz yerleştirilerek hastanelerde kontrol edilebilir. Daha doğru bir ölçüm gerekiyorsa, bir laboratuvar testi uygulanır.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Bebeğin yeterli ve gerekli sıvıları alması gerekir. Bu, bilirubinin kandan çıkarılmasına yardımcı olur. Kontrollü sarılık, bebeği parlak beyaz veya mavi ışık altında fototerapide (gözlerde koruyucu bir maske ile) bebek çıplak halde iken tedavi edilebilir. Bu ışık bilirubini deriden yok eder ve sarılığın gitmesini sağlar. Bu tedavi yöntemi bazen bebekte dışkı sorunlarına neden olabilir. Bu, çocuğun sıvı alımını artırarak aşılabilir. Bebeğinizin hastaneden ayrılmadan önce birkaç kez sarılık için test edilmesi daha olasıdır, bu nedenle belirgin semptomlar olsa da buna güvenmemek gerekir. Bilirubin seviyeleri arttıkça, durum genellikle göğüs, karın, kollar ve bacaklarda sararma şeklinde görülür.

Bebeklerde Şiddetli Sarılık Tedavisi; dolaşım sisteminden bilirubini temizlemek için bebeğin kanının taze kanla değiştirildiği özel bir kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilir, olası komplikasyonlar şunlardır:

Enfeksiyon Bağışıklık sistemi bozukluğu Kan damarları ile ilgili sorunlar (damarların tıkanması, dolaşım bozuklukları, kan damarlarının yapısına zarar); Trombosit tükenmesi, pıhtılaşma faktörlerinin azalması, kanama.

Fototerapi Nedir?

Fototerapi sarılık tedavisinde kullanılır. Bebeğin cildi, bilirubini daha hızlı parçalaya bilen belirli bir dalga boyuna sahip ultraviyole ışığa maruz kalır. Fototerapi yapmanın birkaç yolu vardır – bebeği yatağa, kuluçka makinesine, çift lamba kullanarak, vb. daha fazla etki elde etmek için bebeğin tüm vücudu fototerapiye maruz kalır.

Sarılığın Çocuk İçin Uzun Vadeli Zararları Var Mı?

Genellikle çocukların sarılıktan etkilendikleri zaman uzun vadeli zararları yoktur. Yüksek düzeyde sarılık olan bebeklerin işitme duyusu düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bunun için çocuk doktorunuza danışmak en iyisidir. Yukarıda çok yüksek bir sarılık seviyesi ile bahsedilen beyin hasarı, sarılık seviyesi en yüksek düzeye ulaşmadan önce sürekli olarak izlene bilinir ve çok nadir görülen bir şeydir. 

İLİşKİLİ HABERLER Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu