Yeni Seçilecek Belediye Başkanımıza Açık Mektubumdur

Can'ım ilçem Hınıs'ın, seçilecek belediye başkanına açık mektubumdur.

Can’ım ilçem Hınıs’ın, seçilecek belediye başkanına açık mektubumdur.

Halkımızın iradesiyle seçilecek belediye başkanımızın şimdiden memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını, hayırlı işler yapmasını temenni ederiz.

Sevgili Başkanım;

Birbirinden değerli, ilçemizin gelişmesi için kalbini ortaya koyan diğer adaylarımızla girdiğiniz bu demokrasi yarışında, bu zorlu maratondan başarıyla çıkarak, halkımızın teveccühü ile göreve layık görüldünüz. Sizi kutlarız.

Sizden gerek şahsım adıma, gerek ilçemizdeki yediden yetmişe her birey adına bir takım taleplerimiz olacaktır. Bu talepler şahsi değildir. Bu talepler ilçemizin, sizin önderliğinizde gireceği bu yeni süreçte daha farklı ve daha vizyonel yönetilmesine dair naçizane tavsiyelerimizi içermektekdir.

İlçemizin, en ücra köyünde, en ücra noktasında, en ücra evinde dahi bir tane çaresiz insan, bir tane yardıma muhtaç ihsan kalmayana dek tüm gayretinizle mücadele etmenizi diliyoruz.

Bize yol da lazım elbet, altyapı da lazım, içme suyu da…
Bunlar doğal süreçte devam etmesi gereken hizmetler. Asli görevleriniz. Asli görevlerinizi icra ederken lütfen gözümüze sokarcasına; “bakın, şuraya da yol yapıyoruz, buraya da içme suyu yaptık” gibi bir anlayıştan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar asli görevleriniz zaten. Bir kurum ya da şahsın asli görevlerini yaparken bunu siyasal anlamda ortaya dökmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Bizler Hınıs’ın gelişmesi ve ilerlemesi adına bir takım eylem planları istiyoruz.

Mesela; Hınıs’ta istihdam arttıracak bir fabrikalaşma sizi en az 100 yıl güzel anmamıza sebep olacaktır. İlçenin dinamiklerini ve ekonomik varlıklarını iyi analiz edip, bu varlıkları belediye ekonomisine kazandırırsanız, kısaca belediyenin kasasına ek gelir akışı sağlarsanız, yukarıda saydığım asli görevlerinizi daha özgürce ve daha etraflıca hayata geçirmiş olursunuz.

Değerli başkanım; Belediye yönetmenin şirket yönetmekten hiç bir farkı yoktur. Yalnız şunu unutmayınız, bu şirket aile şirketi değildir. Hınıs’ın tamamını kucaklayan bir aile şirketi gibi düşünebiliriz ama şahsınızın aile şirketi olmadığı için, belediye içinde size birinci dereceden akraba olan hiç kimseyi görmek istemiyoruz.

Bu yapacağınız kıymetli hizmetlere gölge düşürecektir.

Şeffaf belediyecilik anlayışıyla, sürekli hesap verebilir durumda kalmalı ve ilçemizin her noktasına aynı hizmet anlayışı ile yaklaşmanızı tavsiye ederiz.

İlçemizin gelişmesi için önce yerel yönetimin gelişmesi gerekmektedir. “Hınıs Belediyesi” nin marka değerini büyütecek bir takım eylem planları hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Konusunda uzman bilirkişiler ile, tamamen profesyonel üretimhaneler, fabrikalar ve sosyal sorumluluk projelerine imza atmanızı tavsiye ederiz.

Mesela; tarımsal faaliyetleri belli bir çizgiye getirerek, özellikle gurur kaynağımız fasulye üretimini desteklemeli, bunu yurtdışı ve yurtiçi pazarlarına, profesyonel pazarlama stratejileriyle uygulamanızı tavsiye ederiz.

Mesela; Belediyeye bağlı yan şirketler kurarak, GES (Güneş Enerji Sistemi) ile belediyeye ek gelir getirmenizi tavsiye ederiz.

Mesela; Büyükşehir belediyesinin ambargo uyguladığı süt üretimini belediye bünyesine alarak; Süt ürünleri, özellikle Kaşar fabrikaları kurmanızı bunlardan belediyeye ek gelir sağlamanızı tavsiye ederiz.

Mesela; Hınıs kanyonlarını ıslah ederek turizme kazandırmanızı tavsiye ederiz. Kanyonların o muhteşem yüksekliğinden faydalanarak, yapay bir şelale yapılabilir. Şelaleyi Kocasu çayına bağlayarak, çevresine yeşil alanlar, mesire alanları yapılarak gayet güzel bir yaşam alanı yapılabilir. Kanyonların üzerine birkaç noktadan yaya köprüleri hatta teleferik yapılmasını dahi düşünmenizde fayda var.
Bunun gibi mesire yerleri faaliyete alarak Belediyeye bağlı cafeteryalar, büfeler ile ek gelir elde etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kanyon içinde bulunan göz bebeğimiz “Hınıs Ulu Camii” ni restore ederek, turizme kazandırmalı, Hınıs’ı uğrak bir turistik kente dönüştürmeyi sağlamış olursunuz.

Mesela; Belediyeye ait bir beton santrali ile ek gelir elde etmek, bunun yanında çeşitli inşaat kollarında üretimhaneler (parke taşı fabrikamız olduğu gibi) kurarak hem istihdam hem de rekabet ve kalite unsurlarını revize etme imkanı yaratmış olursunuz zannımca.

Mesela; Modern bir imar planı ile, Hınıs’ın girişinden çıkışına kadar bir şehir transit geçişi çevre yolu oluşturabilirsiniz. Yol üzeri şehirlerin nasıl olduğunu biliyoruz, ilçemizin de o görüntüye kavuşması hem yeni yaşam alanları hem de şehrin gelişmesine katkı sağlayacak bir genişleme fırsatı verecektir şehrimize. Çarşı diye adlandırdığımız o dar bölge dışında yeni çarşılar oluşturulmalı, şehrin faaliyet alanlarına göre yeniden ve sağlıklı bir imar planı ile revizyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda saydığım naçizane öneriler ile kendiliğinden bir istihdam alanı oluşmasına fırsat vermiş olacaksınız. Bu ve bunun gibi aklıma gelmeyen projeler ile önce belediyenin kasasını doldurmalı, şehrin silüetini ve marka değerini arttıracak eylemlerin temelini atmanızı ümit eder, naçizane önerilerimi dikkate almanızı dileriz.

Şimdiden Başarılar dileriz.

Şahsım ve Hınıs Kamuoyu Adına;
Bahadır Eren
Hemşehriniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu