Yeni ekonomik adımların açıklamasından sonra Dolar/TL’de son durum (10 Haziran 2022 Dolar/TL, Euro/TL güncel fiyatlar)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK ve SPK ekonomiye ilişkin atılacak yeni adımları açıkladı. 

Açıklanan kararlar;

– Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası cinsi varlıkların teşvik edilmesi amacıyla Gelire Endeksli Senet GES) ihraç edileceğini açıkladı. Senetler, 3 ayda bir kupon getirili, asgari getiri garantisi ile getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek şekilde duyuruldu. Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin ise 15 Haziran’da başlayacağı belirtildi.

– BDDK, tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi.

– Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidildiğini duyurdu.

DOLAR/TL’DE SON DURUM

Ekonomi yönetiminin açıkladığı yeni adımlar sonrası döviz kurlarındaki dalgalı seyir bu sabah da sürüyor. Dün akşam kararlara ilk tepki olarak 16,75’e kadar çekildikten sonra yeniden 17,20’nin üzerini gören dolar/TL bugün 17,00-17,02’lerde seyrediyor.

Euro/TL ise 17,87 seviyesinden işlem görüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı önlemler paketinin ardından bu sabah yaptığı yeni açıklamada serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımını artıracak uygulamalara devam edileceğini belirtti.

Öte yandan küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD’de mayıs ayında TÜFE yüzde 1 arttı. Yıllık bazda enflasyon yüzde 8,6’ya yükseldi ve yeniden 40 yılın zirvesine çıktı. Mayıs ayı enflasyon verisinin yüzde 8,3 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyordu.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu