Yeni dalga önlemleri başladı! Acil durum hastaneleri Kovid teyakkuzunda

Erzurum Güncel- Türkiye’nin en büyük pandemi merkezi Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nde, kapatılan Kovid servisleri vakaların artması üzerine yeniden açıldı. Başhekim Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, “Kovid sonrası normalleşme sürecimiz bu dalgayla beraber yine önlem alarak hazırlık yapmamızı gerektirdi. Son 15-20 gün içinde Avrupa’daki dalganın bize de geldiğini görüyoruz. Ayaktan başvuran hasta sayısı 1 ay önce 200 civarındaydı, şimdi 800-850. Bunların yaklaşık 700-750’sine PCR gerekli oluyor. Rakamlar bize yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” dedi.

50 YAŞ VE ÜSTÜ RİSKLİ GRUP

Doç. Dr. Tanoğlu, şöyle devam etti: “Biz de bu nedenle tedbir olarak Kovid kliniklerine doğru dönüş yapmaya başladık. Gördüğümüz kadarıyla vakaların büyük çoğunluğu aşısızlar ya da aşılarını tamamlamamış olanlar. Yoğun bakımlara tam manada ciddi bir yansıma olmadı. Genel olarak servislerde 60-65 yaş üstü kişiler, ek hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılayıcı hastalığı olan ya da bu tip ilaçları kullananlar ağırlıkta. Son günlerde 50 yaş ve üstündekilerde de yatış gözlemliyoruz. Eksik aşısı olanların bir an önce hatırlatma dozlarını yaptırması gerekiyor.”

AKCİĞER TUTULUMU NADİR

Yeni dalgayla beraber hastalığın belirtilerinde de bir değişim olduğuna işaret eden Tanoğlu, şu bilgileri verdi: “Mesela önceki dalgalarda sıkça şahit olduğumuz koku ve tat değişikliklerini daha az görüyoruz. Onun yerine boğaz ağrısı, öksürük, ateş, kas ağrıları daha ağır kendini gösteriyor. Akciğer tutulumu daha az. Sağlıklı kişilerin kendini koruyarak riskli gruptaki insanlara hastalığı yaymasının önüne geçmeliyiz.”

BELİRTİSİ OLAN İZOLE OLSUN

Diyarbakır’da vaka oranları yüzde 40 arttı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Müzeyyen Ay, hastaneye başvuru yapanların %6’sının yatırıldığını söyledi. Dr. Ay, “Aşı olmamaya bağlı olarak ilerleyen günlerde bu oranlar artacak gibi gözüküyor. Yatanlar kronik hastalığı olan, 50 yaş üstü ve aşı olmayanlar. O yüzden vatandaşlarımıza aşı olmasını öneriyoruz” dedi. Çocuklarda da yatışta artış olduğunu vurgulayan Ay klinik tablonun çok ağır olmadığını vurguladı.

‘AŞILARINIZI TAMAMLAYIN’

Almanya’da yaşayan Turgut Erdoğmuş, yaz tatili için geldiği Ankara’da temmuz başında kalp krizi geçirdi. Anjiyoya alınan Erdoğmuş’un yapılan Kovid testi de pozitif çıktı. En son aşısını 8 ay önce olan ve hatırlatma dozu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan Erdoğmuş, Dışkapı Yıldırım Beyazıd Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anjiyonun ardından Kovid yoğun bakımında tedaviye alındı. Erdoğmuş, yoğun bakımda 1 hafta süren tedaviyle hastalığı yendi. Erdoğmuş, “Aşı olmayanlar benim gibi buralarda böyle yatıyor” dedi.

AKŞAM

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu