Yaz Aylarında En Sık Görülen Göz Hastalıkları

Yaz mevsimi, pek çok insanın favorisidir. Çünkü yaz ayları, çoğu insan için tatil aylarıdır! Yorucu ve stres dolu zamanlar geride kalmıştır. Deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkartmak için hiçbir engel kalmamıştır. Ancak yaz mevsimi bütün güzelliklerinin yanında oldukça önemli tehlikeleri de içerisinde barındırıyor! Yaz aylarında ortaya çıkabilecek tehlikeler, göz sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle deniz tatili sırasında karşılaşılan göz hastalıkları, göz sağlığı üzerinde telafisi mümkün olmayan durumların yaşanmasına sebep olabiliyor. Öyle ki, yoğun olarak yaz aylarında ortaya çıkan bazı bakteriler, körlüğe bile neden olabiliyor! Bu sebeple uzmanlar, göz sağlığının korunması adına yaz aylarında oldukça dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Independent Türkçe’ye açıklamalar yapan Op. Dr. Akın Banaz ve Op. Dr. Öznur İşcan konuyla ilgili bazı tavsiyelerde bulunuyor. İşte, uzmanlara göre yaz aylarında göz sağlığını tehdit eden unsurlar ve bunlara karşı alınabilecek önlemler…

Yaz aylarında göz nezlesi vakalarında artış yaşanıyor

Göz sağlığı, yaz aylarında çok daha dikkatli olunması gereken bir husus. Uzmanlara göre, yazın göz sağlığını tehdit eden unsurların başında ise göz nezlesi rahatsızlığı geliyor. Çünkü göz nezlesi, yazın karşılaşılan en yaygın göz hastalıklarından. Yaz aylarında denizlerdeki ve havuzlardaki yoğunluk, göz nezlesinin başlıca sebeplerinden. Zira, yazın denizlerdeki ve havuzlardaki yoğunluk, önemli bir hijyen sorununa neden oluyor. Hijyenik olmayan ortamlarda yüzmek ise, tatilcileri göz nezlesi sorunlarıyla baş başa bırakıyor. Göz nezlesine karşı alınabilecek en önemli tedbir ise, yüzmek için temiz denizleri ve havuzları tercih etmek. Bunun dışında, yüzerken deniz gözlüğü kullanmak da göz nezlesine yakalanmamak için oldukça önemli.

Sarı nokta ve katarakt hastaları daha dikkatli olmalı

göz sağlığı

Yaz aylarında ortaya çıkan bir diğer göz rahatsızlığı ise, göz kuruluğu. Uzmanlara göre göz kuruluğunun en önemli sebebi yoğun klima kullanımı. Ayrıca, güneş ışıklarının olumsuz etkileri de pek çok insanın göz kuruluğu rahatsızlığına yakalanmasına sebep oluyor. Öte yandan, göz kuruluğu son derece dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık. Çünkü uzmanlara göre, göz kapağı ve çevresinde kanser artışına neden olabiliyor! Ayrıca, sarı nokta ve katarakt hastaları, yaz aylarındaki kuvvetli güneşe karşı çok daha dikkatli olmalı.

Bazı bakteriler körlüğe neden olabilir!

göz sağlığı

Yüzmek, yaz mevsimindeki en güzel aktivitelerden bir tanesi. Ancak güzel olduğu kadar tehlikeli de. Bu tehlikenin en büyük sebebi bir kez daha, kirlilik! Yaz aylarında oraya çıkan kirlilik göz sağlığı üzerindeki en büyük tehdit! Yeterince steril olmayan deniz, havuz, sauna veya hamamlar “acanthamoeba” isimli bir bakterinin en sevdiği üreme alanları! Uzmanlara göre, bu bakterinin görülme olasılığı çok yüksek değil. Ancak, bakteri göze yerleşirse, gözün saydam tabakasında ilerleyerek körlüğe sebep olabiliyor! Bunun dışında, hijyenik olmayan ortamlardan kaynaklı bakteriler, görme bozukluklarına ve görme kalitesini düşürmeye sebep olabiliyorlar. Uzmanlar, herhangi bir göz rahatsızlığı esnasında, gözlerin “ovuşturulmaması” gerektiğini vurguluyorlar.

Özellikle kontakt lens kullananlar risk altında

göz sağlığı

Uzmanlara göre, hijyenik olmayan denizler ve havuzlar bütün insanların göz sağlığını tehdit ediyor. Ancak kontakt lens kullananlar daha büyük bir riskle karşı karşıya. Çünkü kontakt lens kullanan insanların gözlerinde enfeksiyon görülme olasılığı kullanmayan insanlara göre daha yüksek. Ayrıca özellikle havuzların temizliği için kullanılan kimyasal maddeler de kontakt lens kullananların göz sağlığını olumsuz olarak etkileyebiliyor. Havuzlardaki kimyasallar, lenslerin yapısını bozarak gözlerde alerjik veya mikrobik hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeplerle uzmanlar, denize veya havuza girmeden önce mutlaka kontakt lenslerin çıkartılması gerektiğini belirtiyorlar.

Güneş gözlüğü tercihini doğru yapmak son derece önemli

göz sağlığı

Günümüzde güneş gözlükleri her mevsimde kullanılıyor. Ancak, koruyucu olmayan güneş gözlükleri yaz aylarında oldukça tehlikeli! Uzmanlara göre, kalitesinden ve koruyuculuğundan emin olunmayan güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalı. İdeal bir güneş gözlüğünün UV ve UVA ışınlarına karşı büyük oranda koruma sağlaması gerekiyor. Ancak pek çok güneş gözlüğü bu ışınlara karşı koruma görevi görmüyor. Ayrıca gözlük çerçevesi ile camının göz yapısını tamamen kapatması gerekiyor. Bu şartları sağlamayan güneş gözlükleri, göz sağlığının önemli ölçüde bozulmasına neden oluyor. Uzmanlar, güneş gözlüğünün optikçilerden alınmasının daha doğru olacağını ifade ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu