Yaz Aylarına Özel Antibakteriyel Maske

Tekstil sektörü başta olmak üzere firmalar arası rekabeti artırmak, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek amacıyla 2008 yılında kurulan Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM), Coronavirüsü salgını sürecinde önemli bir rol üstlenerek, antibakteriyel cerrahi maske üretimi konusunda çalışmalar yapmaya başladı. Merkezin teknik danışmanlık sağladığı firmalardan ikisi bu maskelerin belgelendirme sürecini tamamlayarak ihracat aşamasına geldi.

MASKE TALEPLERİ ARTACAK

BUTEKOM Proje Danışmanı ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan, iş yerleri ve okulların açılmasının ardından maskeye talebin daha da artacağını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda da çok ciddi talepler var. Özellikle ‘cerrahi maske’ dediğimiz üç katlı maskelerle ilgili birçok firma yatırımlar yapıyor. Ancak bu maskeler kullanıp atılan, gün içinde değiştirilmesi tavsiye edilen maskeler. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda günlük milyonlarca maskenin tüketilmesi anlamına geliyor. Bundan dolayı biz BUTEKOM olarak bu mücadeleye katkı sunmak amacıyla kullanıp atılan maskelerin yerine tekrar yıkanıp kullanılabilen aktibakteriyel filtrasyon özelliğine sahip bez maskelerin üretimiyle ilgili firmalara teknik danışmanlık sağladık.”

“EN AZ 15 DEFA YIKANIP KULLANILABİLİR”

Prof. Dr. Karahan, maskeler küçük ebatlara sahip ürünler olduğu için firmaların milyonlarca adet üretim yapabileceğinin altını çizdi.

Birkaç tesisin bile bez maske işinde faaliyet göstermesinin özellikle iç piyasadaki ihtiyacı önemli ölçüde karşılayabileceğini belirten Karahan, “En az 15 kez yıkanıp kullanılan bu ürünlerin cerrahi maskeyi ikame etmesi durumunda çevresel ve ekonomik etkilerin azaltılması son derece mümkün. Bu yüzden BUTEKOM olarak bu girişimleri destekliyoruz. Özellikle yaz aylarında cerrahi maske kullanımı rahatsız edebilir. Bundan dolayı bez maskelerin kullanılması konfor ve ergonomi açısından kişiye rahat kullanım sunabilir,” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Karahan, maske kullanımındaki konforun önemine değinerek, şu şekilde konuştu:

“Konforu üç şekilde düşünmek lazım. Biri ısı yani termal geçirgenlik, ikincisi nem geçirgenliği, üçüncüsü ise hava geçirgenliği. Bunlardan üçünden biri iyi gerçekleşmediğinde sıkıntı veriyor. Bu durum giyilen ürünlerde olduğu gibi maskede de geçerli. Taktığınız zaman iç kısımdaki havanın dışarı atılabilmesi lazım. Biz maskeleri konfor cihazımızla test edebiliyoruz.”

İLİşKİLİ HABERLER Fenerbahçe'de Son Yapılan Coronavirüs Test Sonucu Belli Oldu

Fenerbahçe’de Son Yapılan Coronavirüs Test Sonucu Belli Oldu

Coronavirüs Rusya'nın Kabusu Oldu!

Coronavirüs Rusya’nın Kabusu Oldu!

Brezilya'da Coronavirüs Kaynaklı Ölüm Sayısı 24 Bin 512'e Yükseldi!

Brezilya’da Coronavirüs Kaynaklı Ölüm Sayısı 24 Bin 512’e Yükseldi!

Meksika'da Coronavirüsten 501 Kişi Daha Öldü!

Meksika’da Coronavirüsten 501 Kişi Daha Öldü!

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

Afrika'da Coronavirüs Vaka Sayısı 100 Bini Geçti

Afrika’da Coronavirüs Vaka Sayısı 100 Bini Geçti

Coronavirüs Vakasının Görülmediği Amasra, İlk Defa Bayramı Turistsiz Geçirecek

Coronavirüs Vakasının Görülmediği Amasra, İlk Defa Bayramı Turistsiz Geçirecek

Gazze'de Coronavirüs Kaynaklı İlk Can Kaybı

Gazze’de Coronavirüs Kaynaklı İlk Can Kaybı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu