Yaşlanma Karşıtı Yağlardan Susam Yağı!

Yıllardır kadınlar tarafından mutfakta kullanılan susamdan elde edilen susam yağı, güzellik konusunda da kullanılıyor. Yaşlanma karşıtı bakım ürünü arayışında olanlar için susam yağı mucizevi bir etkiye sahiptir. Susam yağı faydaları neler?

Uzun yıllardır kadınlar tarafından mutfakta ve özellikle hamur işlerinde kullanılan susam, her haliyle şifa kaynağı. Susamdan elde edilen susam yağı, güzellik konusunda da birçok alanda kullanılıyor. Özellikle yaşlanma karşıtı bakım ürünü arayışında olanlar için susam yağı mucizevi bir etkiye sahiptir. Susam yağı faydaları neler? Yaşlanma karşıtı yağlardan susam yağı yararları neler?

SUSAM YAĞI YARARLARI NELER?

Susam yağı, saç ve cilt için sıklıkla kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Pedeliaceae familyasının bir mensubu olan ve daha çok Afrika’da yetiştirilen susam bitkisinin üst kısmındaki kapsülden çıkarılan tohumlardan elde edilir. Susam yağı faydaları nelerdir?

Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmek için kullanabileceği susam yağı, yağlı ciltler tarafından kullanıldığında ise cildin daha geç yağlanmasını sağlıyor. Cildin kolajen üretimini arttıran bu bitkisel yağ doğal bir peeling etkisi göstererek cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor. Cilde yumuşaklık katıyor. 

Güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel olarak sivilce ve aknelerin ciltte daha da belirginleşmemesine ve geniş alanlara yayılmasının önüne geçiyor. A ve E vitamini yönünden zengin olan susam yağı, ciltteki yara ve yanıkların çok daha kısa bir süre içerisinde iyileşmesini sağlıyor. Aynı zamanda yanıktan dolayı oluşan yara izlerinin görünümünü azaltıyor. 

Susam yağı, sedef ve egzama semptomlarını en aza indirgiyor. Düzenli olarak kullanıldığında sedef ve egzamayı iyileştirdiği de görülmüştür. 

Selülitlerin ve çatlakların üzerine sürüldüğünde ise tedavi edici bir etkisi bulunuyor. 1-2 aylık kullanım sonucunda bacak, basen ve kalça bölgesindeki çatlaklar ve selülitlerde gözle görülür bir iyileşme sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu