Yarım Altın Ne Kadar, Yarım Altın Kaç TL

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, ezbere ağrı kesici kullanılması konusunda önemli açıklamalarda bulunarak, “Siz, hafif derecede Coronavirüsü geçiren hasta olabilirsiniz. Belki hastalığın size bir zararı olmaz ama etrafınıza bulaştırdığınızda 70 yaşındaki akrabanızın, dostunuzun ölümüne sebep olabilirsiniz” dedi.

“SALGIN BULGULARINDA AĞRI KESİCİ KULLANMAK DOĞRU DEĞİL”

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bazı vatandaşların Coronavirüs belirtilerini ağrı kesici kullanarak geçiştirdiğini ancak bunun doğru olmadığını söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, bu hastaların kendini ağrı kesici içtikleri zaman iyi hissettiğini ve bu şekilde topluma karışarak salgını yayma riskinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, normalleşme sürecine geçildiği günden bu yana hiçbir kurala tam anlamıyla uyulmadığının altını çizerek, “Coronavirüsün farklı bulgularla karşımıza çıkma ihtimali var. Yaz döneminde bulantı, kusma ve ishalle gelen vaka sayısı çok. Bazı korona virüs vakaları da hiç bir şekilde öksürük, nefes darlığı ve ateş yapmadan şiddetli vücut ağrısıyla karşımıza gelebilir. Toplumda bizim duyduğumuz kadarıyla bazı insanların sadece ağrı kesiciyle kendilerini iyi hissettiği ve koro virüsü engellediğiyle ilgili bir takım görüşler mevcut. Bu son derece yanlış bir kanaattir. Bakın, eğer sizde korona virüs bulguları varsa bu dönemde, mesela öksürüğünüz, ateşiniz, nefes darlığınız varsa, biz eğer ağrı kesici alırsak bu ağrı kesici sadece ateşimizi düşürür ve bizi iyi hissettirir, biz kendimizi iyi hissettiğimiz için tam tersine doktora gidip de korona virüs tedavisi görmediğimiz için maalesef bu hastalığı daha fazla yayabiliriz” şeklinde konuştu.

“EZBERE AĞRI KESİCİ KULLANMAYIN”

Hastada öksürük, ateş, nefes darlığı ya da izah edilemeyen, kişinin yatağa düşmesine neden olacak şiddetli vücut ağrıları varsa bu durumun ağrı kesici ile geçiştirilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Şenyiğit, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Çünkü bunlar bazen sizin ateşinizi kısmi olarak düşürdüğü için kendinizi iyi hissettirebilir. Ama siz kendinizi iyi hissettiğiniz için daha çok topluma katılırsınız ve daha çok bulaştırıcı olursunuz. Onun için kullandığınız ağrı kesiciler hastalığın daha fazla yayılmasına neden olabilir. Şikayetleriniz varsa ezbere ağrı kesici almayın, lütfen biran önce doktorunuza başvurun. Siz, hafif derecede korona virüsü geçiren hasta olabilirsiniz. Belki hastalığın size bir zararı olmaz ama etrafınıza bulaştırdığınız 70 yaşındaki akrabanızın, dostunuzun, ahbabınızın ölümüne sebep olabilirsiniz. Bunun çok ciddi bir manevi yükü de olabilir,”

İLİşKİLİ HABERLER Dünya Genelinde Coronavirüse Yakalanan Kişi Sayısı 11,5 Milyonu Geçti

Dünya Genelinde Coronavirüse Yakalanan Kişi Sayısı 11,5 Milyonu Geçti

Ceyda Düvenci, Tekirdağ’daki Bir Düğünde Alınan Coronavirüs Önlemini Takipçileriyle Paylaştı

Ceyda Düvenci, Tekirdağ’daki Bir Düğünde Alınan Coronavirüs Önlemini Takipçileriyle Paylaştı

Brad Pitt’in Coronavirüsten Önce Yaptığı Maske Açıklaması Ortaya Çıktı

Brad Pitt’in Coronavirüsten Önce Yaptığı Maske Açıklaması Ortaya Çıktı

Nick Cordero Coronavirüse Yenik Düştü

Nick Cordero Coronavirüse Yenik Düştü

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

Yeni Trendi Coronavirüs Belirledi: Maske Modası!

Yeni Trendi Coronavirüs Belirledi: Maske Modası!

Coronavirüse Yakalananların Sayısı 11 Milyon 205 Bini Aştı

Coronavirüse Yakalananların Sayısı 11 Milyon 205 Bini Aştı

Coşkun Sabah: Üç Arkadaşım Coronavirüsten Öldü

Coşkun Sabah: Üç Arkadaşım Coronavirüsten Öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu