Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa ne iyi gelir? Yanığa yağ sürmenin faydası var mı? Yanık tedavisinde diş macunu sürmek doğru mu? Yanığa un iyi gelir mi? yanık tedavisine dair merak edilen bütün soruların yanıtı haberimizin detayında…

Yanık, deri ve deri altındaki dokuların sıcak bir maddeye, yakıcı kimyasal maddelere, elektrik akımına yada radyasyona uğraması sebebi ile gerçekleşen duruma yanık adı verilir. Peki, yanık tedavisi için neler yapmak gerekir? Yanığa ne iyi gelir? İşte ayrıntılar…

YANIĞA NE İYİ GELİR?

Vücudunuzda herhangi bir yer yandığında ilk yapmanız gereken yanık oluşan bölgeyi soğutmaktır. Yanan bölgeyi soğuk suya tutmak gerekir ya da yanığa buz sürülmelidir. Bu hem ağrıyı azaltır hem de daha fazla hücrenin hasar görmesini engeller ayrıca buz yanığa iyi gelir.

YANIĞA YAĞ SÜRMENİN FAYDASI VAR MI?

Zeytinyağının, polifenol bileşenleri, kozmetik ve ilaç sanayinde deri hasarını önleyici olarak kullanılan geleneksel antioksidanlarla karşılaştırılmıştır. 

Merhem olarak kullanılan zeytinyağı; yanığın neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondur.

YANIK TEDAVİSİNDE DİŞ MACUNU SÜRMEK DOĞRU MU?

Diş macununun yanıkların üzerine sürülmemesi gerekir. Bu gibi ilk yardım inanışlarıyla yapılan uygulamalar, yanan yerin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

YANIĞA UN İYİ GELİR Mİ?

Yanık tedavisinde ilk 5 dakika çok önemlidir. Yanan bölgeye un dökülüp 20 dakika bekletildikten sonra durulayın. Acı, su toplaması ve şişkinliği önlemiş olacaksınız.

YANIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yanık çeşitleri, birinci derece yanıklar, ikinci derece yanıklar, üçüncü derece yanıklar, dördüncü derece yanıklar olarak dörde ayrılmaktadır. 

Birinci derece yanıklar; 

Tedavisi evde mümkün olan yanıklardır.  Bu tür yanıklarda derinin üst katmanı etkilenirken alt katmanı zarar görmez. Kızarıklık halinde kendisini belli eder ve o kızarıklık birkaç gün sonra kendiliğinden yok olur. 

İkinci derece yanıklar;

İkinci derece yanıklarda yanıklar alt katmana da sirayet eder. Kan damarları ve örtü tabaka zarar görür. Bu yanık türünde de evde tedavi uygulanabilir ancak yine de bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda bulunmaktadır.

Üçüncü derece yanıklar;

Yanık, derinin bütün katmanlarına etki ederek muhteşem bir ağrı meydana getirir ve deri tabakasında beyaz bir örtü oluşturur. Bu tür ağrılarda artık risk faktörü devreye girer ve muhakkak uzman bir hekimin kontrolü gerekir. 

Dördüncü derece yanıklar;

Bu tür yanıklarda, kişinin kas dokusu ve kemik dokusu yanıktan ciddi ölçüde etkilenir. Bu tür yanıklarda doktor kontrolü hayati bir zorunluluk halini alır. Dokunun ve zarar gören kas ve kemiklerin ameliyat edilmesi gerekir. Eğer acil bir şekilde müdahale edilmezse ağır sonuçlara sebebiyet verebilir.

Yanığa ne iyi gelir? sorusunu ve diğer merak edilenleri cevaplamaya çalıştık. Alttaki kısımdan diğer içeriklerimize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu