Vladimir Putin Dublör Kullandığı İddiasıyla Gündemde

Geçtiğimiz hafta sonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna direnişinin önemli merkezlerinden biri olan Mariupol şehrine yaptığı ziyaretin görüntüleri yayınlandı. Ukrayna-Rusya Savaşı’nda kritik öneme sahip olan bu Ukrayna şehri, savaş sırasında Rusya tarafından işgal edilmiş, ilerleyen dönemlerde Rus kuvvetleri şehrin kontrolünü tamamıyla ele geçirmişti. Öte yandan bu, Rus liderin savaşta ele geçirilen bölgelere yaptığı ilk ziyaret. Bu nedenle sembolik açıdan büyük önem taşıyor. Ancak bu önemli ziyaret çok daha ilginç bir konuyla gündemde. Ukraynalı yetkililere göre Vladimir Putin şehre hiçbir zaman gelmedi! Ukrayna istihbarat birimleri, Mariupol ziyaretini gerçekleştiren kişinin Putin’in dublörü olduğunu ileri sürüyor. Detaylara birlikte bakalım.

Geçtiğimiz cumartesi günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mariupol şehrine gerçekleştirdiği ziyaretin görüntüleri paylaşıldı

Görüntüler dünya kamuoyu ile kısa süre önce paylaşılsa da Rus liderin şehri ne zaman ziyaret ettiği bilinmiyor. Bununla birlikte görüntülerin paylaşıldığı tarihte, Putin’in Kırım’da olduğu ifade ediliyor.

Ziyaret sembolik açıdan oldukça önemli

vladimir putin

Çünkü şehir, Ukrayna direnişinin önemli merkezlerinden biriydi. Ancak Rus kuvvetleri, şehirdeki kontrolü ele geçirmeyi başarmış durumda.

Putin’in Mariupol ziyareti Ukrayna tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı

vladimir putin

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Putin’in ziyaret için gece saatlerini tercih etmesi üzerine yaptığı açıklamada “Hırsız gece gelir.” ifadesini kullandı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin üst düzey danışmanlarından Mihaylo Podolyak ise ziyareti “Suçlu her zaman suç mahalline döner.” sözleriyle değerlendirdi. Öte yandan bu kritik ziyaret, pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Rusya tarafından yayınlanan görüntülerde, Putin’in ziyareti esnasında bir kişinin “Buradaki her şey şov!” şeklinde bağırdığı duyuluyor

Videonun, ilgili bölüm çıkarıldıktan sonra tekrar paylaşıldığı biliniyor. Ancak ziyaretle birlikte ortaya çıkan çok daha ilginç durumlar da var.

Ukrayna istihbarat birimleri, Mariupol’ü ziyaret eden kişinin, Putin’in dublörü olduğunu iddia ediyor

vladimir putin

Putin’in Mariupol’deki görüntüleriyle 21 Şubat’ta Moskova’da yaptığı bir konuşmadan alınan görüntüleri yan yan getirildiğinde, Rus liderin çene yapısındaki farklılık dikkat çekiyor. Ukrayna askeri istihbarat yetkilisi Andriy Yusov konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Putin’e benzeyen biri Mariupol’ü ziyaret etti.” ifadelerini kullanıyor.

Putin’in dublör kullandığına yönelik iddialar, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başında da gündeme gelmişti

vladimir putin

Ancak bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanamadı. Ukrayna askeri istihbaratının başındaki Kyrilo Budanov ise geçtiğimiz aylarda, bir kez daha Rus liderin “suikast riskini azaltmak için” dublör kullandığını dile getirmişti.

Kyrilo Budanov’un iddiasına göre Vladimir Putin, kendisine benzeyen en az üç kişiyi kullanıyor

vladimir putin

Dublörlerin, Putin’e benzemek için estetik ameliyat olduğunu dile getiren Budanov, Putin’in gerçekte kaç tane dublörü olduğunu bilmediklerini söylüyor.

Dublörleri ele veren en önemli şey, boyları

Bununla birlikte Kyrilo Budanov’a göre hangi Putin’in gerçek olduğunu anlayabilmek için jestlere, vücut diline ve kulak memelerine bakmak gerekiyor. Çünkü bu unsurlar, her insanda farklı oluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu