Varank Erzurum yatırımlarını değerlendirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ‘Erzurum’un bizim nezdimizde çok ayrı bir yeri var., Erzurum için ne yapsak az olduğunun farkındayız. Şehrimizi hak ettiği noktalara taşımak, buranın ekonomik ve sosyal kalkınmasını hızlandırmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz.” dedi


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Avrupa’nın kendi alanında en büyük teleskobuna sahip olan Doğu Anadolu Gözlemevi’ni Erzurum’da kurduklarını hatırlatarak, teleskobun aynalarının yerleştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


Erzurum’daki İbrahim Erkal Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Toplu Açılış ve İmza Töreninde konuşan Varank, kahraman Türk kadını Nene Hatun’un memleketi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlattığı, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı şehirde olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Varank, Erzurum’un Türkiye ve millet için değerini anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Selçuklu’dan bu yana, milletimiz ne zaman bir istiklal mücadelesine girişse Erzurum hep en ön safta yer aldı. Bugün de ülke olarak her alanda verdiğimiz mücadelede, askeri, siyasi, ekonomik hiç fark etmez, en büyük destekçilerimizden biri yine Erzurum’dur. Dolayısıyla, bu kadim kentin bizim nezdimizde çok ayrı bir yeri var. Biz tabii, Erzurum için ne yapsak az olduğunun farkındayız. Ama yine de bu bilinçle, şehrimizi hak ettiği noktalara taşımak, buranın ekonomik ve sosyal kalkınmasını hızlandırmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz.”


REEL EKONOMİ


AK Parti döneminde kente tarım, şehircilik, eğitim, sağlık ve gençlik başta olmak üzere birçok alan ve sektörde 50 milyar liraya yakın yatırım yaptıklarının altını çizen Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ilde reel ekonominin gelişmesi, üretimin ve istihdamın artması için yoğun çaba içerisinde olduklarını vurguladı.


Bu amaçla sanayi bölgelerinden Ar-Ge ekosistemine, KOBİ’lerden bölgesel kalkınmaya kadar birçok alanda etkili politikaları tasarlayıp uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Varank, “Mesela, 2002’den bu yana ilimizdeki 3 OSB’nin altyapılarını geliştirmek üzere 52 milyon lira kredi desteği sağladık. Bu sayede OSB’lerde üretim yapılan parsel sayısını 2 kat artışla 111’e, istihdamı da yaklaşık 10 kat artışla 7 bine çıkardık. Benzer şekilde, 128 milyon liralık yatırımla 4 yeni sanayi sitesini ilimize kazandırdık. Böylece, Erzurum’daki KSS sayısını 8’e, buralardaki istihdamı da 2 kat artırarak 4 bine yükselttik” diye konuştu.


 ERZURUM TEKNOPARK


Bakan Varank, güncel fiyatlarla 75 milyon lira yatırım yaparak Erzurum’a bir teknopark kazandırdıklarını anımsatarak, ayrıca kentte KOSGEB’le 4 binin üzerinde KOBİ’ye güncel rakamlarla 155 milyon lira destek sağladıklarını belirtti.


İSTİHDAMA KATKI


Tamamlanan yatırımlarla kentte 5 binin üzerinde ilave istihdam sağlandığını söyleyen Varank, şöyle devam etti: “Biz burada durmuyoruz. Çünkü biz Cumhurbaşkanımızdan şunu öğrendik ‘durmak yok, yola devam.’ Sayın Cumhurbaşkanımız ekibini çok çalıştırır. Eğer tembellik ederseniz onun ekibinde olma şansınız yok. Ben kendimden örnek vermeyi sevmem ama bunu bu kürsüden söyleyeceğim. Yarın inşallah Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünü hep beraber kutlayacağız ve buradan Kayseri’ye geçeceğim. Oradan Giresun’a, sonra İstanbul’a, oradan Çanakkale’ye ve oradan da Antalya’ya geçeceğim. Bütün arkadaşlarımızla harıl harıl çalışıyoruz. Çünkü bu ülkenin hizmete, kalkınmaya ihtiyacı var. Bugün de Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansımız ve DAP Bölge Kalkınma İdaremiz destekleriyle hayata geçen 18 projenin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Projelerin yatırım tutarı güncel rakamlarla 69 milyon lirayı buluyor. Biokütle Enerji Destekli Jeotermal Domates Serasından, OSB altyapılarına, Mobilya İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nden, İŞGEM’e, beceri atölyelerinden, üretici kadın kooperatiflerine, tarım makine parklarından, kompost ve kaba yem üretim tesislerine kadar birçok alanı ilgilendiren projelerden bahsediyoruz. Bu projeler şehrinizin sanayicilerine, çiftçilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Erzurum’un ekonomisine güç katacak.”


SOSYAL GELİŞMEYİ DESTEKLEME PROGRAMI


Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na sunulan 2022 yılı projelerinin değerlendirme sürecini tamamladıklarını ve kentte de bütçeleri toplamı 8,3 milyon lirayı aşan 3 projeyi destekleyeceklerini bildiren Varank, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Gülümseyen Yüzler için Üretim ve İstihdam’, Şenkaya Belediyesi’nin ‘Süt Toplama’ ve Hınıs Belediyesi’nin ‘Mandıra’ projelerini bu yıl destekleyeceğiz.” dedi.


Bakan Varank, bu projelerle de ildeki hayvancılık potansiyelini harekete geçireceklerine dikkati çekerek, ayrıca engelli vatandaşların sosyal hayata katılımını da destekleyeceklerini söyledi.


“ÇALIŞAN VE ÜRETEN GENÇLER PROGRAMI”


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürüttükleri “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” kapsamında Oltu’da paketleme fabrikası inşa ettiklerinin müjdesini veren Varank, 20 milyon lira yatırımla yaptıkları bu fabrikayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de taahhüdüyle 2 aya kadar hizmete açacaklarını ve ilçede 250 kişilik istihdam oluşturacaklarını bildirdi.


YATIRIMLARA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ


Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı aracılığıyla, turizm ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar için yeni bir destek programı tasarladıklarını dile getiren Varank, bu kapsamda Erzurum, Erzincan ve Bayburt’taki firmaların yatırımlarına 3 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini söyledi.


Bakan Varank, daha önce zemininde sorun yaşanan Organize Sanayi Bölgesi’nin taşınacağı yeni alanda 15 Ağustos’u geçmemek kaydıyla firmalara yer tahsisi yapacaklarını ve burada sadece bir firmanın 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını ifade etti.


 


 


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu