Üzümün Faydaları Nelerdir?

em lezzetli hem de şifa deporsu olan üzüm Akdeniz Bölgesi’nde ve Orta Asya’da yetişmektedir. Her renge ve çeşide sahip olan üzüm kalp hastalığı, alzheimer ve kanser gibi birçok hastalığın önlenmesini sağlar. İşte üzümün merak edilen faydaları…

ÜZÜMÜN FAYDALARI NELERDİR?

Kalp Hastalıklarını Önler

Kandaki nitrik oksit seviyesinin yükselmesini sağlayan üzüm, kanın pıhtılaşmasını ve genel kardiyovasküler sağlığın korumasında yardımcı olur. Bu sayede, kalp krizi riskinin önlenmesini sağlar.

Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlığın giderilmesinde etkili olan üzüm, müshil yiyecekler arasında yer alır. Çünkü içeriğinde organik asit, şeker ve selüloz bulunmaktadır.

Astımı Tedavi Eder

Terapötik değerleri sayesinde üzüm, astım tedavisi için kullanılır. Bunun yanı sıra nemlendirici özelliği yüksek olan üzüm ciğerlerde bulunan nemin artmasını ve astımsal olayların azaltılmasını sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

Kemik oluşumunda önemli bir yere sahip olan üzüm, bakır, demir ve manganez gibi mikro besin kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde osteoporoz gibi yaşa bağlı olarak gelişen koşulların başlamasını önler.

Migreni Rahatlatır

Üzüm suyu, özellikle migren ağrılarının rahatlamasında önemli bir ilaçtır. Her sabah ilave su karıştırılmadan tüketilmesi önerilmektedir.

Yorgunluğu Azaltır

Karbonhidratların enerjiye dönüşmesini sağlayan B vitamini grubunda yer alan riboflavin üzümde yüksek oranda bulunmaktadır. 1 bardak üzüm yemek enerjinizin yerine gelmesini sağlayacaktır.

Alzheimer Riskini Azaltır

Üzümde bulunan faydalı bir polifenol olan Resveratol, Alzheimer hastalığı olan kişilerde amiloidal-beta peptit seviyelerinin azaltılmasını sağlar. Yapılan araştırmalar, üzümün beyin sağlığını iyileştirebileceğini ve dejeneratif sinir hastalıklarının başlangıcını geciktirebileceğini ortaya koymuştur.

İLİşKİLİ HABERLER Kırmızı Meyvelerin Faydaları

Kırmızı Meyvelerin Faydaları

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Matsutake Mantarının Faydaları Nelerdir?

Matsutake Mantarının Faydaları Nelerdir?

Ginseng Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ginseng Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İLİşKİLİ GALERİLER Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Deniz Akkaya Kerevizin Faydalarını Anlattı

Deniz Akkaya Kerevizin Faydalarını Anlattı

Kuzu Kulağının Faydaları Nelerdir?

Kuzu Kulağının Faydaları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu