Uzmanlara Sorduk! Jel Manikür Yaptırmak Tırnaklarınıza Zarar Verir Mi?

Konu güzellik ve bakım olduğunda en merak edilen uygulamalardan biri de jel tırnaklar. Son yıllarda sık sık karşılaştığımız bu uygulama, kalıcılığıyla beğeni topluyor. Sıradan ojeler yalnızca birkaç gün dayanırken jel manikürün kalıcılığı 3-4 haftayı bulabiliyor. Peki bu uygulama tırnaklara zarar veriyor mu? Çok merak edilen bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. İşte jel manikür yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler…

Son zamanların en popüler güzellik uygulamalarından biri de jel tırnaklar!

Kalıcı oje olarak da bilinen bu uygulama, tıpkı normal bir oje gibi görünüyor. Ancak kalıcılığı 3-4 haftaya dek çıkabiliyor.

Jel manikür uygulamasının tırnaklara zarar verdiğini söyleyen pek çok kişi var. Hatta uygulama esnasında kullanılan ultraviyole ışıkların etkileri de hala tartışmalı

Anlayacağınız her kafadan bir ses çıkıyor desek yeridir. 😪

Peki uzmanlar bu konuda ne düşünüyorlar?

Öncelikle işlem sırasında kullanılan ultraviyole ışıklardan bahsedelim. Jel manikür için kullanılan UV ışığı türü, UVA ışığı olma eğilimindedir. UVA, cildin erken yaşlanmasıyla bağlantılıdır, doğrudan cilt kanseri ile ilişkilendirilmez. Cilt kanserine neden olan UV ışığı türü UVB’dir.

2020 yılında yapılan bir literatür incelemesi ultraviyole manikür ışıklarının cilt kanseriyle ilişkili olmadığını ortaya koymuştur. Tabii bu uygulama henüz çok yeni olduğu için etkilerini net bir şekilde görebilmemiz pek de mümkün değil. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Ultraviyole ışıkların zararlı etkilerini azaltmak için ne yapabilirsiniz?

jel manikür

Öncelikle parmak uçlarını kestiğiniz bir eldiven takabilirsiniz. Ek olarak gittiğiniz salonun hangi tip ışıklar kullandığını sorabilirsiniz. Cildinizi korumanın bir diğer yolu da ellerinize bol miktarda güneş kremi sürmek. Bu sayede ellerinizi ultraviyole ışığın zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Bir manikür salonunun güvenli araçlar ve teknikler kullanıp kullanmadığını nasıl anlarsınız?

jel manikür

Öncelikle uygulanan jeli çıkartmak için nazik davranmaları gerekiyor. Zira jelden arındırmak için tırnaklarınızın tamamen törpülenmesine gerek yok. Sonuna kadar törpülemek, tüm katmanları incelteceği için tırnaklarınıza ciddi zararlar verebilir.

Ek olarak pek çok uzman, manikür işlemleri esnasında sudan kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor. Zira su, bakteriler ve mikroplar için uygun üreme alanını oluşturuyor. Gittiğiniz salonda susuz manikür seçeneği varsa tercihinizi bundan yana kullanmaya çalışın.

Jel maniküre ne zaman ara vermelisiniz?

jel manikür

Eğer sık sık jel manikür yaptırıyorsanız zaman zaman bu işlemlere ara vermeli, tırnaklarınızı kendi haline bırakmalısınız. Tırnağınızın eskisi kadar sağlıklı olmadığını düşünüyorsanız bir ara vermenin zamanı gelmiş demektir. Tırnak yatağınızı Hindistan cevizi gibi doğal nemlendiricilerle bol bol nemlendirin ve tırnaklarınızı düzenli olarak kesin. Ek olarak hasarlı tırnaklar için üretilen bakım ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu