Uzmanlar Sosyal Medyadaki Deprem Yardım Dolandırıcılarına Karşı Uyarıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, binlerce insanımızın yaralanmasına neden oldu. Depremden etkilenen bölgelerde binalar yerle bir oldu. Bazı şehirlerimiz enkaz yığını haline geldi. Öte yandan büyük felaketin ardından Türkiye’de eşine az rastlanır bir yardım seferberliği başladı. Çok sayıda insan, deprem bölgesindeki insanlarımıza yardım eli uzatabilmek için yarış halinde. Bununla birlikte dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar da ülkemizdeki yardım seferberliğinin parçası olmuş durumda.

Azerbaycan’dan İngiltere’ye Meksika’dan Çin’e, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yaşayan insanlar da deprem bölgesine yardım edebilmek için çabalıyor. Ancak ne yazık ki yaşadığımız bu büyük felaketi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli insanlar da var. Bu “deprem yardımı dolandırıcılarının” ana faaliyet alanı ise TikTok ve Twitter gibi sosyal medya platformları. Çeşitli sosyal medya platformlarında sahte yardım kampanyaları düzenleyen çok sayıda dolandırıcı olduğunu hatırlatan internet güvenliği uzmanları, dikkatli olmak gerektiğini ifade ediyor. Detaylara birlikte bakalım.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından sadece Türkiye’de değil tüm dünyada büyük bir yardım seferberliği başladı

Azerbaycan’dan Meksika’ya Fransa’dan Çin’e, çok sayıda ülke deprem bölgesine arama kurtarma ekibi gönderdi. Bunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından deprem bölgesine ilaç, gıda, kıyafet ve daha pek çok yardım malzemesi gönderiliyor. Yabancı ülkelerde yaşayan pek çok insan, büyük felaketin yaralarını bir parça da olsa sarabilmek için çabalıyor. Buna karşın yurt içinde ve yurt dışında, yaşadığımız büyük felaketi krize çevirmek isteyen kötü niyetli insanlar da var.

Deprem yardımı dolandırıcılarının esas faaliyet alanı ise sosyal medya platformları. Uzmanlar, özellikle TikTok ve Twitter’da çok sayıda yardım dolandırıcısı olduğunu belirtiyor. Dolandırıcılar, sosyal medya hesaplarından sahte yardım ve bağış kampanyaları düzenliyor…

Bazı TikTok yayıncıları, depremin ardından oluşan yıkımın görüntülerini kullanarak sözde bağış topluyor

Arama kurtarma görüntüleri ve bina enkazları gibi depreme dair görseller kullanan bazı TikTok yayıncıları takipçilerinden Türkiye’deki depremzedeler için bağış ve yardım talep ediyor. Platformdaki sahte yardım yayınlarında genellikle “Türkiye için dua et, Türkiye’ye yardım edelim, Deprem kurbanları için bağış yapın” gibi ifadeler kullanılıyor. Enkaz görüntüleri üzerine çeşitli ses efektleri ekleyen dolandırıcılar, uzun saatler boyunca canlı yayında kalarak, insanları dolandırmaya, büyük felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor.

BBC’ye konuşan bir TikTok yetkilisi ise platformdaki dolandırıcılık olaylarıyla ilgili “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerden çok üzüldük ve Türkiye ile Suriye’de deprem yardım çalışmalarına katkıda bulunuyoruz. Ayrıca insanların dolandırıcılık yapmasını ve yardımcı olmak isteyen topluluk üyelerini yanıltmasını önlemek için aktif bir şekilde çalışıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Deprem yardımı dolandırıcılarının yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir diğer sosyal medya platformu ise Twitter

yardım

Platformdaki özellikle yurt dışı merkezli dolandırıcılar, depreme dair duygusal görseller paylaşıyor, kendilerine ait kripto para cüzdanlarına bağış yapılmasını talep ediyor. Twitter’da deprem dolandırıcılığı yapan pek çok hesabın, benzer görseller kullanarak sözde yardım talebinde bulunduğu görülüyor. Twitter’daki dolandırıcılar, daha fazla görünür olabilmek için haber paylaşımlarını retweet ediyor, çok takipçili hesapların paylaşımlarına yanıt veriyor.

Yeterli takipçi sayısına ulaştıklarında ise çirkin planlarını devreye sokuyorlar. Siber güvenlik uzmanı Ax Sharma, bu dolandırıcıların takipçi sayılarını artırdıktan sonra meşru örgütler veya haber kuruluşları gibi görünen hesaplar açtıklarını, bu hesaplar üzerinden toplanan paraları kendi PayPal hesaplarına yönlendirdiklerini ifade ediyor.

Dolandırıcılar, toplanan yardımların gerçek olduğu izlenimi verebilmek için kendi açtıkları hesaplara ilk önce kendileri para gönderiyorlar

yardım

Örneğin Twitter’daki @TurkeyRelief isimli, deprem için yardım topladığını iddia eden profilin PayPal hesabında şimdiye kadar 900 dolar yardım yapıldı. Ancak buna, hesabı oluşturanların gönderdiği 500 dolar da dâhil. Sharma bunun “yardım hesabının daha gerçek görünmesini sağlamak için yapıldığını” dile getiriyor.

Deprem yardımı toplamak için açılan çok sayıda PayPal hesabı var

yardım

Ancak uzmanlar buradaki dolandırıcılara karşı da dikkatli olmak gerektiğini ifade ediyor. Özellikle PayPal hesabı üzerinden yardım talep eden ve Türkiye’de bulunduğunu belirten hesaplara karşı daha dikkatli olunmalı. Çünkü PayPal 2016 yılından bu yana ülkemizde faaliyet göstermiyor. Sharma bu konuda, “Türkiye dışında faaliyet gösterip, PayPal kullanan gerçek hayır kurumları var ama bu bağış talep edenler Türkiye’de olduklarını söylüyorsa bu bir dolandırıcılık işareti.” açıklamasını yapıyor.

Bir PayPal yetkilisi ise konuyla ilgili “PayPal kullanan insanların büyük çoğunluğu iyi niyetlerle bağış kabul ederken, kaçınılmaz bir şekilde başkalarının cömertliğinden faydalanmaya çalışanlar da var. PayPal ekipleri, bağışların yerine ulaşabilmesi için özellikle Türkiye ve Suriye’deki depremler gibi olaylardan sonra, hesapların incelenmesi ve engellenmesi konusunda durmaksızın çalışıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu