Uzmanlar Açıkladı! Sırt Ağrısını Kısa Sürede Geçirmenin 6 Yolu

Özellikle masabaşı işte çalışanlar arasında sırt ağrısı oldukça yaygın görülen bir problemdir. Sırt ağrısı kronik olmadığı sürece çok fazla önemsenmez. Ancak bu ağrılar yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Örneğin spordan aldığınız verim düşebilir, normal rutinlerinizi engelleyebilir ya da işinizi etkileyebilir. Sırt ağrınız katlanamayacağınız düzeydeyse mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Fakat kabul edilebilir düzeydeyse bu ağrıları hafifletmenin bazı yolları bulunuyor. İşte sırt ağrısını hafifletmenize yardımcı olacak bazı ipuçları…

sırt ağrısı

Ayak masajının rahatlatıcı etkisini bilmeyen yoktur. Uzmanlara göre ayak masajı sırt ağrılarını da hafifletebilir. Ayakta omurgaya bağlı bir refleks alanı vardır. Bu nedenle masaj, ağrıları geçirmeye yardımcı olabilir.

2. Zerdeçallı süt için

sırt ağrısı

Beslenme listenize iltihap önleyici besinler eklemek, vücudunuzdaki ağrıları azaltmanın kolay ve lezzetli bir yoludur. Antioksidan ve anti-artritik özellikleri ile bilinen zerdeçal, sırt ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yarım çay bardağı zerdeçal tozunu bir bardak ılık sütle karıştırın. Bu karışımı gece yatmadan önce içerseniz uyku kaliteniz de yükselecektir.

3. Ilık bir duş alın

sırt ağrısı

Gün sonunda ılık bir duş almak, stres atmanıza yardımcı olabilir. Ilık duş aynı zamanda sert kasların rahatlamasını sağlarken eklemlere giden kan akışını da uyarır. Aynı zamanda ılık suyla alınan duşun kas spazmlarını azalttığı da biliniyor. Sonuç olarak her gece uyumadan önce ılık bir duş alırsanız sırt ağrılarınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.

4. Uyku saatlerinizi düzenleyin

Dinlendirici bir gece uykusu, güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olur. Kaliteli bir uyku, stresi azaltmanın yanı sıra vücudun kendini toparlamasını da sağlar. Çünkü uyku sırasında vücut dokuları iyileşir. Sık sık sırt ağrısı yaşıyorsanız günlük 7-8 saat uyumaya özen gösterin.

5. Kafeini azaltın

sırt ağrısı

Sıcak bir fincan kahve olmadan güne başlamak çoğu kişi için oldukça zordur. Sırt ağrısı çekiyorsanız kafein alımını azaltmayı deneyebilirsiniz. Kafein kaslarda gerginliğe ve sırt ağrısına neden olabilir. Öte yandan çok fazla kahve içmek uykunuzu da etkileyebilir. Yeterince uyumamak ise vücut dokularınızın iyileşmesini geciktirebilir.

6. Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin

Biliyoruz, yüksek topuklu ayakkabılar mükemmel görünmenize yardımcı oluyor. Ancak bu ayakkabıları her gün giymek sırt ağrısına neden olabilir. Yüksek topuklular, vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Bu da omurganıza baskı uygular ve sırt ağrısı çekmenize neden olur. Sırt ağrılarını hafifletmek için vücudun ağırlık merkezini değiştirmeyen ve ayağınızı destekleyen daha rahat ayakkabılar giymeyi tercih edin.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu