Uzmanından endişelendiren uyarı

Erzurum Güncel- Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, bölgede küçük ve orta ölçekli deprem fırtınaların olmaya devam edeceğini belirterek, “Fakat biz yakın vadede Doğu Anadolu bölgesinde yıkıcı 6 ve üzeri büyüklüğünde bir deprem beklemiyoruz” dedi.

Uzmanından endişelendiren uyarı: ‘Van’da 4-5 büyüklükteki depremler olmaya devam edecek’ – Tıkla İzle

Merkez üssü Van’ın merkez Tuşba ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde meydana gelen deprem, geçtiğimiz Pazar saat 21.35 sıralarında vatandaşı sokağa döktü. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın merkez üssünü Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Bağdaşan Mahallesi olarak açıkladığı deprem bölgesindeki evlerde küçük çaplı hasarlar meydana geldi. Meydana gelen depremin ardından ise çok sayıda artçılar olmaya devam etti.

“Yoğun bir deprem aktivitesi görüyoruz”

Bölgede meydana gelen depremlerle ilgili çalışma yürüten Van YYÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Toker, deprem sonrası bölgede hareketliliğin devam ettiğini belirtti. Bölgenin Doğu Anadolu’nun en hareketli bölgesi olduğunu ifade eden Toker, bu bölgenin eski bir göl tabanı olması nedeniyle küçük ve orta büyüklükteki depremlerde sarsıntının fazlaca hissedildiğini aktardı. Doç. Dr. Toker, “Çarpanak Yarımadası ve Mollakasım bölgesinde büyüklüğü 3.5 ila 4 arasında değişen küçük ölçekli deprem fırtınaları var. Erçek Gölü’nün batı kıyılarında yine yoğun bir deprem aktivitesi görüyoruz. Erçek Gölü’nün kuzeyine doğru Erciş açıklarında ve Yeşilsu mevkiinde büyüklüğü 5’e kadar yükselen depremler görmeye başladık. Burası Doğu Anadolu deprem bölgesinin en yoğun olduğu yerdir. Özelikle düşük ölçekli deprem fırtınalarıyla deprem kümelenmeleri oluşturuyor. Fakat iki gün önce meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem, yer kabuğunun çok sığ derinliklerinde meydana geldi. Bu büyüklükteki deprem çok sığ derinlikte meydana geldiği için ve bulunduğumuz yerlerin de eski göl tabanı olması nedeniyle daha fazla sallanmamıza yol açtı” diye konuştu.

“Tetiklenmiş alt kabuk sürekli olarak üst kabuğu kırmaya çalışıyor”

Erçek Gölü ile Van Gölü’nün kuzey bölgesinde bulunan yer kabuğu parçasının en altında (alt kabuk) tetiklenmiş bir bölgenin olduğuna dikkat çeken Toker, “Bu tetiklenmiş bölge, belli büyüklükteki (5 ve civarı) depremlerin tetiklenmesini sağlıyor. Dolayısıyla Van Gölü’nün kuzeyi ile Erçek Gölü’nün arasında kalan bölgede önümüzdeki süreçte 5 büyüklüğündeki depremler tekrar olmaya devam edecektir. Çünkü bu bölgenin en altı tetiklenmiş bir kabuktur. Bu tetiklenmiş kabuk da sürekli üst kabuğu kırmaya çalışıyor. Bunun nedeni ise Van Gölü Havzası’nın kuzeybatıya doğru dönme hareketidir (rotasyon)” şeklinde konuştu.

“Doğu Anadolu’nun sismik olarak en hareketli bölgesinde yaşıyoruz”

Bölgede küçük deprem fırtınalarının olmaya devam edeceği tahmininde bulunan Toker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat biz yakın vadede Doğu Anadolu bölgesinde yıkıcı bir deprem olan 6 ve daha büyük bir deprem beklemiyoruz. Ancak 5 ve 4 civarındaki orta büyüklükteki depremler, aynı şekilde olmaya devam edecektir. Çünkü Doğu Anadolu’nun sismik olarak en hareketli bölgesinde yaşıyoruz. Bu bölge ise eski bir göl tabanıdır. Bu ikisi bir araya geldiğinde sarsıntılar ve korkular oluşacaktır.”

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu