Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri

Psikolojik etkiler, uykudayken, dişlerin sıkılması, gıcırdatılması ve kenetlenmesine neden olabilir. Genel olarak uykudayken ortaya çıkan bu durum bazen gün içerisinde de yaşanabilmektedir. Ancak bu durumu yaşayan kişiler bunu pek farkında olmaz, birileri tarafından söylenmesiyle anlaşılır ve kabul edilir. Bu hastalık oldukça önem taşımaktadır. Dişlerin bu şekilde gıcırdatılması ile dişlerde büyük hasarlar oluşabilir ve psikolojik olarak da etki edebilir. Bu gıcırdatma normalde yapılamayacak bir ses oluşmasına neden olur.

Stres, diş gıcırdatmasının en önemli nedenidir. Bazen dişler arasında gelişen kapanma da sorun yaratabilir fakat psikolojik olarak yaşanan sorunlar, aşırı sinirlilik, titizlik ve hassaslıkta sorun teşkil eder. Gün içerisinde yaşanan her türlü sorunun bilinçaltındaki tepkimesi gece uykudayken çıkar ve diş gıcırdatma sorununun yaşanmasına yol açar.

DİŞ GICIRDATMA ZARARLI MI?

Özellikle dişlere çok fazla zarar veren diş gıcırdatması, diş minelerine etki ederek, diş boyunda kısalmalar oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra diş çiğneme yüzeylerinde aşınmanın artmasına, diş etlerinde çekilme ve dişlerde kırılma ortaya çıkmasına, ağızda yaralar, çene ağrısı, baş ağrısı, yanak ve şakak kaslarında ağrı oluşturur. Dişlerde sızlamaya, diş ve çene bağlarında gevşekliğe neden olarak diş dökülmeleri görülebilir.

DİŞ GICIRDATMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Diş gıcırdatmalarını engellemek için slikon içerikli diş plakları kullanılabilir. Ancak çok fazla etkisi olmadığı için; psikolojik olarak terapiler, kas gevşetici ilaçlar, eksik dişler için protez ve kusurlu dolgu veya kaplamalarda düzeltmeler yapılarak da önlem alınabilir.

İLİşKİLİ HABERLER Diş Sıkma - Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma Nedenleri

Diş Sıkmanın Neden Olduğu 7 Sorun

Diş Sıkmanın Neden Olduğu 7 Sorun

Diş Sağlığınız için Eti Yumuşak Tüketin

Diş Sağlığınız için Eti Yumuşak Tüketin

Diş Sağlığını Koruyan Süper Besinler

Diş Sağlığını Koruyan Süper Besinler

İLİşKİLİ GALERİLER Diş Ağrısından Kurtaracak Karışım! Yarım Yemek Kaşığı...

Diş Ağrısından Kurtaracak Karışım! Yarım Yemek Kaşığı…

Diş Sorunlarıyla Uğraşanlara Evde Uygulayabilecekleri Öneriler

Diş Sorunlarıyla Uğraşanlara Evde Uygulayabilecekleri Öneriler

Diş Sağlığınızı Bozan Şaşırtıcı Faktörler

Diş Sağlığınızı Bozan Şaşırtıcı Faktörler

Diş Ağrılarınız Bu Sayede Geçecek!

Diş Ağrılarınız Bu Sayede Geçecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu