Usta Oyuncu Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti

Türk sinemasının en önemli isimlerinden Cüneyt Arkın, yaşamını kaybetti. Arkın, dün gece rahatsızlandığı için İstanbul’da özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Türk sinemasının usta ismi, ne yazık ki bu sabah saatlerinde kaldırıldığı hastanede yaşama veda etti. Cüneyt Arkın, özellikle aksiyon ve tarihi filmleri ile büyük bir başarı yakalamıştı. 85 yaşındaki sinema efsanesi Arkın’ın çok sayıda filmi ve ödülü bulunuyordu. Usta oyuncuya son olarak 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü verilmişti. Arkın, sinema filmlerinde dublör kullanmayı, seyirciyi kandırmak olarak görüyordu. Bu sebeple çektiği filmlerdeki aksiyon sahnelerinin tamamında kendisi rol alıyordu. Hatta usta oyuncunun at binme ve karate sporlarında uzmanlığı bile vardı. Bu sayede “Battal Gazi,” “Malkoçoğlu” ve Kara Murat” gibi tarihi aksiyon filmleriyle milyonlar tarafından tanınan ve sevilen bir oyuncu haline geldi. İşte Türk sinemasının en büyük isimlerinden Cüneyt Arkın’ın yaşamından satır başları…

Cüneyt Arkın’ın gerçek adı, Fahrettin Cüreklibatır’dı

Fahrettin Cüreklibatır, 8 Eylül 1937 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Eskişehir’de tamamladı. 1961 yılında ise İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Cüneyt Arkın, üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre doktorluk yaptı. Ancak, 1963 yılı Cüneyt Arkın’ın yaşamında önemli değişimlere sahne oldu.

Cüneyt Arkın “Artist” dergisinin düzenlediği sinema yarışmasına 1. oldu

cüneyt arkın

Bu birincilikle, sinema dünyasına ilk adımını atmıştı. Ancak yine 1963 yılında usta yönetmen Halit Refiğ ile tanışması, kariyerindeki en önemli dönüm noktalarından biriydi.

Arkın’ın ilk filmi Gurbet Kuşları

cüneyt arkın

Cüneyt Arkın, 1964 yılında Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları filminde rol aldı. Bu film, Türk sinemasına uzun yıllar damga vuracak olan efsanenin ilk filmiydi. Bu filmin sonunda yer alan bir kavga sahnesi, Cüneyt Arkın için diğer bir önemli kırılma noktası oldu. Yönetmen Halit Refiğ, Arkın’ın kavga sahnesindeki başarılı performansını gördükten sonra, ona aksiyon filmlerinde rol almasını önerdi. Arkın, bir süre daha duygusal ve romantik filmler yaptı. Ancak daha sonra Refiğ’in önerisine kulak verdi ve aksiyon filmlerine yöneldi…

Başarısı sayesinde aksiyon filmlerinin aranan ismi haline geldi

Usta oyuncu, aksiyon filmleri döneminde İstanbul’a gelen dünyaca ünlü Medrano Sirki’nde akrobasi eğitimleri aldı. Burada öğrendiklerini oyunculuk kabiliyetleri birleştirdi. Böylece, Türk sinemasında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir oyunculuk tarzı ortaya çıktı. Cüneyt Arkın kariyeri boyunca pek çok filmde, pek çok karakter canlandırdı. Kariyeri boyunca Altın Portakal’dan Altın Koza’ya kadar pek çok önemli ödülün sahibi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu