Ünlü Şarkıcı Shakira Vergi Kaçakçılığıyla Suçlanıyor

Dünyanın en önemli süperstarlarından birisi olan Kolombiyalı şarkıcı Shakira, gündemde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz haziran ayında, İspanyol futbolcu Gerard Pique ile olan evliliğini sonlandırması tüm büyük yankı uyandırmıştı. Ancak bu defa Shakira’nın daha büyük bir problemi var! Kolombiyalı yıldız, İspanya’da 14,5 milyon euroluk vergi kaçırma suçlaması ile karşı karşıya! Barcelona’da bir mahkeme, Shakira’nın 6 farklı vergi suçundan yargılanmasına hükmetti. Ancak mahkeme tarihi henüz belli değil. Buna karşın 45 yaşındaki şarkıcı ise suçlamaları reddediyor. Detaylara birlikte bakalım…

Tartışmaların odağında Shakira’nın 2012-2014 yıllarında nerede ikamet ettiği yatıyor

İspanyol yasalarına göre ülkede 6 aydan fazla kalan kişilerin vergilendirilmesi öngörülüyor. İspanyol savcılar temmuz ayında, Shakira’nın 2012’de Barcelona’dan bir ev satın aldığına dair belge ortaya çıkarttı. Ayrıca Shakira ile o dönem birlikte olduğu İspanyol futbolcu Gerad Pique’nin bu evde ikamet ettiği iddia ediliyor. Ancak savcılığa göre Kolombiyalı şarkıcı resmi ikametgâhını başka bir yerde gösterdi. Öte yandan Shakira bu iddiaları reddediyor ve o dönemde asıl olarak İspanya’da yaşamadığını söylüyor.

Avukatları bahsi geçen dönemde şarkıcının uluslararası turneler nedeniyle İspanya dışında uzun süreler geçirdiğini ifade ediyor

Shakira, bir dergiye verdiği röportajda “İspanyol vergi dairesi, bir İspanyol vatandaşı ile çıktığımı gördü ve ağızları sulanmaya başladı. Ne olursa olsun paranın peşine düştükleri net.” ifadelerini kullandı. Ayrıca davada kendisini savunabilecek delilleri olduğunu ve adaletin kendisinden yana tecelli edeceğine inandığını dile getirdi.

Shakira’nın avukatları ellerindeki diğer argümanları “zamanı geldiğinde” sunacaklarını açıkladı

shakira

Kolombiyalı yıldız, savcılığın mahkemeye gitmeden uzlaşma teklifini reddetmişti. Bununla birlikte Shakira’nın, 2015 yılında İspanya’yı resmi ikametgâhı ilan ettiği biliniyor. Şarkıcı, bu tarihten sonra 17,2 milyon euro vergi ödediğini ve herhangi bir borcu olmadığını iddia ediyor.

Shakira’nın iddialarına karşın mahkeme, 6 farklı vergi suçundan yargılanmasına hükmetti

shakira

Savcılar hazırladıkları iddianamede Shakira’nın 8 yıl hapis ve 23,8 milyon euro para cezasına çarptırılmasını istiyor! Öte yandan Shakira’nın İspanya’da vergi ödememek için gelirlerini ve varlıklarını farklı ülkelerde merkezleri olan bir şirket ağına aktardığı iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu