Ünlü Mucitlerin Az Bilinen İcatları

Mucitler, teknolojik ve bilimsel ilerlemenin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan insanlar. Ancak bu mucitlerin bazı icatları gölgede kalabiliyor. Thomas Edison’un ampulü icat ettiğini hepimiz biliyoruz, peki ya konuşan bebekleri icat ettiğini? Ya da Alexander Graham Bell’in metal dedektörü icat ettiğini kaç kişi biliyor? İşte Henry Ford’un soya fasulyesinden yapılmış arabasından George Washington Carver’ın kozmetik kremine ünlü mucitlerin az bilinen icatları 👇

1. Metal dedektörü / Alexander Graham Bell

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Ünlü mucitlerin az bilinen icatları listemize metal dedektörü ile başlıyoruz. 1881’de Başkan James Garfield, Charles Guiteau tarafından vurulduktan sonra doktorlar kurşunun yerini bulmakta zorlanmışlardı. Böylece Bell, bir elektromanyetik cihaz yaptı. Bu cihaz metalin alandaki yerini tespit ediyordu. Cihazı Garfield üzerinde iki kez kullandı ama kurşun asla bulunamadı. Bunun sebebi muhtemelen Garfield’ın yatağının metal ağ içermesiydi.

2. Hızlı gemi / Alexander Graham Bell ve Casey Baldwin

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Bell, mucit arkadaşı Casey Baldwin ile birlikte yarattığı tekneyle dünya rekoru kırdı. Bu tekne, 18 metreden daha uzundu ve saatte 112 kilometreden daha hızlı gidiyordu. Teknenin altındaki yüzgeçler, onun inanılmaz bir hızda hareket etmesine yardımcı oluyordu.

3. Uzaktan kumandalı tekne / Nikola Tesla

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

1898’de Nikola Tesla, Madison Square Garden’daki bir sergide 1.2 metre uzunluğunda, pille çalışan, uzaktan kumandayla çalışan teknesini tanıtmıştı. Teknenin altındaki yüzgeçler, onun benzeri görülmemiş bir hızda hareket etmesine yardımcı olmuştu. Tesla, kumandayla teknenin pervanesini ve dümenini kontrol edebiliyor ve hatta radyo sinyallerini kullanarak ışıklarını yakabiliyordu. O zamanlar pek çok kişi radyo dalgalarını bilmiyordu ve katılımcılar hayretler içerisinde kalmıştı.

4. Helikopter uçak / Nikola Tesla

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Tesla bir de uçak yaratmak istiyordu. Aldığı son patent ‘helikopter uçağı’na aitti. Dönen kanatları olan bir helikopterle aynı şekilde havaya uçacaktı. Gökyüzüne ulaştığında cihaz yan tarafa dönecek ve kanatlar bir uçak pervanesi gibi hareket etmeye başlayacaktı. Ayrıca uçak gibi kanatları da vardı.

5. Ayak ısıtıcıları / Maria Beasley

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Maria Beasley, geliştirilmiş cankurtaran salı patentiyle tanınıyor. Ancak onun daha az bilinen başka icatları da var. Bunlardan biri de patentini aldığı geliştirilmiş bir ayak ısıtıcı cihazıydı.

İlginizi çekebilir:

Birbirinden Yetenekli 16 Kadın Mucit Ve Muhteşem Buluşları

6. Ekmek yoğurma makinesi / Maria Beasley

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Maria Beasley aynı zamanda ekmek yoğurma makinesi de icat etmiştir.

7. Trenleri raylarda sabit tutacak bir cihaz / Maria Beasley

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Beasley trenler için raydan çıkmayı önleyici bir cihazın da mucididir.

8. Özel yapım aletler / Henry Ford

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Henry Ford genç yaştan beri bir mucitti. 13 yaşından itibaren etrafındaki insanların saatlerini tamir etmeye başlamış ve bunu yapmak içinde özel, yenilikçi aletler icat etmişti. Bu aletleri yapmak için çivileri, örgü iğnelerini ve hatta korse parçalarını kullanmıştı.

9. Soya fasulyesinden yapılan bir araba / Henry Ford ve George Washington Carver

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Ford, hayatının ilerleyen dönemlerinde George Washington Carver ile işbirliği yapmıştır. Birlikte icat ettikleri soya fasulyesi arabası ise soya ve 14 diğer mahsullerden oluşuyordu. Ford arabayı 1941’de tanıttı ancak İkinci Dünya Savaşı icadın popüler olmadan tarih sahnesinden silinmesine neden oldu.

10. Kozmetik krem / George Washington Carver

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Carver ayrıca bir kozmetik krem ​​de icat etti. Krem yer fıstığından yapılmıştı, salisilik asit ve parfüm içeriyordu ve renk vermesi için toz eklenmişti.

İlginizi çekebilir:

İcadıyla Kendi Ölüm Fermanını İmzalayan 20 Mucit

11. Hızlı yüzmek için tahta kürek / Benjamin Franklin

ünlü mucitlerin az bilinen icatları

Ford gibi Benjamin Franklin de genç yaştan itibaren mucitliğe başladı. 11 yaşındayken, daha hızlı yüzebilmek için bileğe bağlanan tahta kürekler icat etti. Ürün işe yaradı ama çok ağır oldukları için taşıması biraz yorucuydular.

12. Cam armonika / Benjamin Franklin

1700’lerin ortalarında Franklin bir enstrüman yarattı: armonika. Aletin her nota için farklı renklere boyanmış 37 cam kasesi vardı. Armonika oldukça popüler hale geldi; Marie Antoinette çalmayı öğrendi ve hem Mozart hem de Beethoven enstrüman için müzik besteledi.

13. Dalgıç elbisesi / Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, tüplü dalış kıyafeti gibi birkaç icat tasarladı. Bunun denizde gelebilecek saldırılara karşı yardımcı olacağını umuyordu. Elbisenin kendisi deriden yapılmıştı ve hava için tüpleri vardı.

14. Dev arbalet / Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci ayrıca ordu için yaklaşık 25 metre genişliğinde bir arbalet tasarladı. Asıl amaç düşmanları korkutmaktı.

15. Robot şövalye / Leonardo da Vinci

Leonardo, 1495’te dişliler ve tekerleklerle dolu bir robot şövalye taslağı çizdi. 2000’li yılların başında mühendis Mark Rosheim, sanatçının tasarımını küçük bir robot yaratmak için kullandı.

İlginizi çekebilir:

İsmi Duyulmamış Bir Türk Mucit Ve Dünyadaki İlk Selfie Tanımlaması: “Görçek”

16. Fotokopi makinesi / James Watt

İskoç mucit James Watt, özellikle buhar motoru üzerindeki çalışmalarıyla tanınıyor, ancak kendisi 1780’de bir fotokopi makinesinin de patentini aldı.

17. Yenilikçi bir klima / Maria Telkes

Maria Telkes, doktorasını aldıktan sonra 1920’lerde ABD’ye göç etti. 1940’larda MIT’de güneş enerjisi alanında önemli bir mucit haline geldi. Ancak 1970’lerde başka bir icat da gerçekleştirdi. Bu cihaz geceleri serin havayı depolamak için tuz kullanan bir tür klimaydı.

18. Uçak kanadı için buz çözücü / Katharine Burr Blodgett

Katharine Burr Blodgett’in en ünlü icadı parlamayı ve bozulmayı önlemeye yardımcı olan yansıtıcı olmayan camdı. Bu icat ilk kez 1930’larda film endüstrisinde kullanıldı, ancak daha sonra arabaları, gözlükleri ve hatta denizaltıları sonsuza kadar değiştirdi. Ancak Blodgett aynı zamanda uçak kanatlarının buzunu çözmenin bir yolunu da buldu ki bu, II. Dünya Savaşı sırasında oldukça önemliydi.

19. Bisiklet / Wright Kardeşler

Wright Kardeşler, uçakların mucidi olmanın yanı sıra bisiklet de icat ettiler. Kardeşler, St. Clair ve Van Cleve ismini verdikleri bir bisiklet yaratmıştı.

20. Oy makinesi / Thomas Edison

Edison’un ilk patentli icadı yasal oylama süreçlerine dahil etmek istediği bir oy kayıt makinesiydi. Ancak politikacılar bu fikirden hoşlanmadı çünkü bu icat oy sürecini çok fazla hızlandırabilir ve bazı hile yapma tekniklerini önleyebilirdi.

21. Elektrikli kalem / Thomas Edison

Edison ayrıca kağıt üzerinde tutulduğunda delikler açabilen ve aynı anda birden fazla metnin kopyasını çıkarabilen bir elektrikli kalem de icat etti. Bir süre başarılı olsa da sonunda gözden düştü. Ancak Samuel F. O’Reilly, elektrikli dövme iğnesini icat ederken bundan ilham aldı.

22. Konuşan oyuncak bebek / Thomas Edison

Sonunda Edison, korkunç konuşan bir oyuncak bebek piyasaya sürdü. Edison’un konuşan bebeklerinin her biri 0,6 metre uzunluğunda, 4 kilo ağırlığındaydı ve Edison’un fonograf teknolojisinin minyatür bir versiyonuyla donatılmıştı. Bebeğin sırtına bir manivela sokup çevirerek “konuşmasını” sağlayabiliyordunuz. Ancak bebekler kolayca kırılıyordu ve oldukça korkunçlardı. Üstelik maliyetleri çok fazlaydı.

Ünlü mucitlerin az bilinen icatları yazımızın sonuna geldik. Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu