Üniversitelilerin Erasmus tercihi Almanya – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Katılımcıların yüzde 97’si, bu soruya olumlu yanıt verdi. İyi seviyede İngilizce yeterliliğinin kariyer gelişimini önemli ölçüde etkilediğini dile getiren Akhan Özten, “Bugün Türkiye’deki pek çok işletme uluslararası iş süreçleri yürütüyor, çalışanlarını da bu durumu gözeterek seçiyor. Bu noktada İngilizce yetkinliği, pek çok genç profesyonele önemli fırsatlar sunabiliyor. İngilizce yeterliliğini küresel geçerliliği olan TOEFL gibi testlerle kanıtlayan gençler ise dünyanın her yerinde işverenlerin gözünde bir adım önde oluyor. Yalnızca özel sektör değil, akademide de aynı durum geçerli. TOEIC gibi küresel geçerliliği olan testlerle seviyesini kanıtlayan gençler için akademik kariyer olanakları artıyor” ifadelerini kullandı. 

10 gençten yaklaşık 9’u yurt dışına gitmek istiyor  
 
Araştırma, üniversite öğrencilerinin yurt dışına taşınma planlarına da ışık tuttu. 10 gençten yaklaşık 9’unun üniversiteden sonra yurt dışına gitmek istediği tespit edilirken, üniversite sonrası yurt dışı planı yapan mühendislik öğrencilerinin çoğunlukta olması dikkat çekti.

Gençlerin üniversite sonrası yurt dışına gitme sebepleri arasında “kariyer” başlığı öne çıktı. 2 üniversite öğrencisinden biri yurt dışına “kariyer” için gitmek istediğini dile getirdi.

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin eğitimlerini yurt dışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlayan ve bu sayede iş olanaklarını artıran Erasmus gibi değişim programlarına katılmayı düşünen öğrencilerin favori ülkesi ise Almanya oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu