Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İtalya’dan hava savunma sistemi istedi – Son Dakika Dünya Haberleri

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera’ya röportaj veren Zelenski, savaşın gidişatı ve uluslararası gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zelenski, Mario Draghi’den sonra İtalya’da başbakanlığa gelen Giorgia Meloni ile “mükemmel bir ilişki kurduklarını” belirterek, Meloni’yi Kiev’e davet ettiğini söyledi.

İtalya’ya yaptığı yardımlar için teşekkür eden Zelenski, “Bize hava savunma sistemi lazım. Bu bizim için hayati. İstiyoruz ki bizim sığınmacılarımız Ukrayna’ya geri dönsün. Ekonomimizi yeniden inşa etmek zorundayız, çocuklar okullarına gidebilmeli, toplum yeniden normale dönmeli. Bunun için havadan saldırılara karşı koyacak, sivillerin güvenliğini sağlayacak silahlar lazım. İtalya, Fransa ve Almanya ile beraber hava savunma sistemi üretiyor. Umarız ki bize yardım edebilirler” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İtalya'dan hava savunma sistemi istedi - 1Zelenski, İtalya’dan hava savunma sistemi istedi.

ZELENSKİ: TAHRAN’DAN RUSYA’YA GİDEN BİNLER İNSANSIZ HAVA ARACI YOLDA

Zelenski, Çin’in Rusya’yı bu savaşta askeri açıdan desteklemediğini ve bunun önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Umarım, Pekin, nükleer santrallere yönelik tehditlerden Karadeniz’in ablukaya alınmasına kadar Rus eylemlerinin ciddiyetini anlamıştır. Tabii ki Çin’in savaşı durdurmaya yönelik bir çağrı yapması halinde bu, Moskova’dan duyulacaktır.”

İran’ın savaştaki tutumuna yönelik soruya ise Ukrayna Devlet Başkanı, “Üzgünüm ama ne yazık ki Tahran’ın, Ruslara yüzlerce insansız hava aracı sağladığı açık ve binlercesi de yolda” değerlendirmesinde bulundu.

Tahran’ın bunu reddettiği hatırlatılan Zelenski, “Şüphesiz buna kanıtlarımız var. Onlar da biliyorlar. Buna hemen son vermelerini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Giorgia Meloni’nin sağ ittifak içerisindeki ortağı Silvio Berlusconi’nin geçen hafta kamuoyuna yansıyan ses kayıtlarında “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in Ukrayna’da savaşa itildiği” şeklindeki yorumu ve kendisi hakkındaki sözlerinin hatırlatılması üzerine Ukrayna lideri, “Berlusconi, Putin’in anlatısını kullandı. Berlusconi’nin kişisel görüşlerini görmedim. İtalyanların sadece yüzde 8’i bu kişiye oy vermiş durumda. Bu da seçmenlerin yanıtı ki benim için yeterli. Kendisi neredeyse 90 yaşında, esenlikler diliyorum ona” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu