Türkiye’ye 2,8 Milyon Doz BionTech Aşısı Getirildi

Ülkemize getirilen 2.8 milyon doz BionTech aşısı, Sağlık Bakanlığı depolarına alındı. Analiz faaliyetlerinin akabinde yürütmeye başlanacak aşı Nisan ayında 4.5 milyon doza çıkacak.

Türkiye’de son derece başarılı bir şekilde yapılan aşı faaliyetlerine BionTech de eklendi.

Son sevkiyatlar ile toplam 2.8 milyon doza çıkan BionTech aşıları, özel şarlara sahip Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına konuldu.

Analiz faaliyetlerinin akabinde uygulanmaya başlanacak aşı nisan ayında 4.5 milyon doza yükselecek.

Aynı zamanda 30 milyon doz için şirket ile opsiyonlu uzlaşmaya varıldı.

Şirketin üretim kapasitesinin yükselmesiyle aşının Türkiye’ye getirilme faaliyetleri sürecek. Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında gizleme şartlarına uygun bir şekilde tasarlanan özel odalarda – 80 derecede korunuyor.

Ülkemize özgü aşı güvenliğini temin eden Aşı Takip Sistemi (ATS) ile gereken karekodlama işlemlerinin tamamlanması ile beraber aşılar, şehirlere gönderilerek yürütmeye başlanacak.

Sevk işlemi esnasında özel koli ile sıcaklık kayıt cihazlarından yararlanılacak.

Aşılar, şehir depolarında kuru buz dolu kolilerde 5-15 gün oda sıcaklığında ya da – 20 derecede on dört gün tutulabiliyor.

Aşı denetim merkezlerine 120 saatte uygulanabilecek doz sayısı kadar flakon gönderilecek. Aşı yürütme merkezi teslim aldığı aşıları 2 ile 8 derecede aşı dolabında muhafaza edilebilecek.

Sağlık Bakanlığı aracılığıyla aşı tedarikiyle alakalı yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

“Tüm ülkelerde zaman zaman tedarik sorunları yaşanmış olmasına rağmen ülkemiz, aşıya erişim ve uygulanma rakamları dikkate alındığında dünyanın önde gelen ilk beş ülkesi arasında yer alıyor. Türkiye, aşı gönüllüsü güçlü insan kaynağı ile aynı anda iki farklı soğuk zincir gerektiren pandemi aşı uygulamasını da başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu